Budżet obywatelski – szczególna forma konsultacji z mieszkańcami

11 lutego 2020 09:00-14:00

Budżet obywatelski – szczególna forma konsultacji z mieszkańcami

PROWADZĄCY SZKOLENIE:

• Doświadczony praktyk, główny specjalista ds. budżetu obywatelskiego i inicjatywy lokalnej w Urzędzie Miasta.
  • Uczestnik warsztatów i konferencji, także międzynarodowych, poświęconych partycypacji społecznej.
  • Uczestnik programów telewizyjnych w TVP3 Poznań jako ekspert w dziedzinie budżetu obywatelskiego.
  • Inicjator pierwszego w Polsce Forum Wymiany Doświadczeń na temat funkcjonowania budżetu obywatelskiego na terenie całego województwa wielkopolskiego.

ADRESACI SZKOLENIA:

Radni, kadra zarządzająca, pracownicy zajmujący się wdrażaniem i realizacją budżetu obywatelskiego tj. przygotowaniem regulaminu, promocją i przeprowadzeniem głosowania.

KORZYŚCI Z UDZIAŁU W SZKOLENIU:

Podczas szkolenia omówione zostaną szczegółowo zmiany w zakresie przeprowadzania konsultacji, w tym konsultacji w sprawie budżetu obywatelskiego, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. O zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Uczestnicy szkolenia uzyskają odpowiedzi m.in. na pytania: w których jst budżet obywatelski jest obowiązkowy bądź też jakie zadania w tym zakresie należą do organu stanowiącego, a co należy do organu wykonawczego.

PROGRAM SZKOLENIA:

1. Podstawa prawna.
2. Przedmiot i cele konsultacji społ. na przykładzie budżetu obywatelskiego
3. Obligatoryjny budżet obywatelski w gminach na prawach powiatu.
4.Uchwała rady gminy w sprawie przeprowadzenia konsultacji w zakresie budżetu obywatelskiego.
5. Zasady ogólne budżetu obywatelskiego.
6. Zasady składania projektów.
7. Szacowanie i weryfikacja projektów.
8. Procedura odwoławcza od decyzji o niedopuszczeniu projektu pod głosowanie.
9. Promocja budżetu obywatelskiego.
10. Głosowanie, ustalenie wyników głosowania i podawanie ich do publicznej wiadomości.
11. Realizacja projektów.
12.Rozstrzygnięcia organów nadzorczych oraz orzecznictwo sądów administracyjnych.
13. Regulamin budżetu obywatelskiego (przykłady)

Uwaga: Informuję, że trener prowadzący szkolenie zachęca Państwa do przesyłania mu za naszym pośrednictwem szczególnych przypadków, których omówienia na szkoleniu Państwo oczekują. Wszystkie nadesłane przez Państwa zapytania zostaną na szkoleniu omówione, a najciekawsze kazusy zostaną włączone do prezentacji i materiałów szkoleniowych. Z przyczyn technicznych proszę o przesyłanie zapytań nie później, niż na 3 dni przed szkoleniem.

Centrum Konferencyjne Ogrodowa 12
Ogrodowa 12, Poznań