Dokumentacja pracownicza od A do Z

13 marca 2020 09:00-15:30

Cel szkolenia:
Szkolenie to służy przekazaniu szczegółowych informacji na temat istoty najnowszych zmian w sferze prawa pracy, zarówno tych, które już weszły w życie, jak i tych, które dopiero wejdą w życie w trakcie obecnego roku kalendarzowego.

Korzyści dla uczestników szkolenia:

Udział w szkoleniu jest okazją do zdobycia wiedzy niezbędnej do należytego stosowania nowych przepisów w praktyce. Nowe regulacje zostaną omówione na tle praktycznych przykładów, co umożliwia lepsze zrozumienie ich istoty. Prowadzący szkolenie podejmie próbę rozstrzygnięcia wielu kontrowersji pojawiających się na tle zmieniającej się regulacji prawnej, odnosząc się przy tym do poglądów doktryny oraz stanowisk Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

Adresaci szkolenia:

Pracodawcy i pracownicy, zwłaszcza osoby zajmujące się obsługą kadrowo-płacową przedsię-biorstw, jak również osoby, które chcą poszerzyć swą wiedzę z omawianego tematu.

Informacje o prowadzącym:

- doktor nauk prawnych,
- wieloletnie doświadczenie w Państwowej Inspekcji Pracy,
- wykładowca, szkoleniowiec,
były członek Komisji Prawnej Głównego Inspektora Pracy,
- autor książek oraz wielu publikacji ukazujących się w fachowej literaturze prawniczej z dziedziny prawa pracy i prawa spółek,
- laureat „Złotych Szelek” za wyjaśnianie skomplikowanych problemów prawnych zrozu-miałym i klarownym językiem,
- biegły sądowy z zakresu stosunku pracy z elementem międzynarodowym (międzyna-rodowe prawo pracy) i delegowania pracowników do innego państwa celem świadcze-nia usług przy Sądzie Okręgowym w Katowicach.

PROGRAM SZKOLENIA

1) Pojęcie i zakres dokumentacji pracowniczej.

2) Ochrona danych osobowych w stosunkach pracy:
a) Dane, których może żądać pracodawca od kandydata do pracy i pracownika,
b) Dane wrażliwe,
c) Dane biometryczne,
d) Wykorzystanie wizerunku i personaliów w stosunku pracy (plakietki służbowe, szyldy na drzwiach pokoi, maile służbowe)
e) Upoważnienie dostępu do danych osobowych,
f) Prowadzenie i przechowywanie dokumentacji pracowniczej przez firmę zewnętrzną.

3) Zasady prowadzenia akt osobowych i dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy:
a) Warunki prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej,
b) Papierowa i elektroniczna postać dokumentacji pracowniczej,
c) Okresy przechowywania,
d) Udostępnianie i wydawanie dokumentacji osobom uprawnionym,
e) Ustawa o języku polskim a dokumentacja pracownicza,
f) Niszczenie dokumentacji pracowniczej,
g) Przechowywanie dokumentacji nieprzewidzianej w przepisach.

4) Omówienie poszczególnych dokumentów wchodzących w skład dokumentacji pracow-niczej, zasad ich tworzenia oraz związanych z nimi praw i obowiązków stron stosunku pracy:
a) Dokumenty dotyczące ewidencjonowania czasu pracy,
b) Dokumenty związane z ubieganiem się i korzystaniem z urlopu wypoczynkowego,
c) Karta (lista) wypłaconego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą,
d) Karta ewidencji przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidual-nej.

5) Postępowanie z dokumentacją pracowniczą w szczególnych przypadkach:
a) Zniszczenie lub zagubienie,
b) Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę,
c) Upadłość lub likwidacja pracodawcy,

6) Najczęstsze błędy związane z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej.

7) Odpowiedzialność za naruszenie przepisów o dokumentacji pracowniczej.

Hotel Topaz
ul. Przemysłowa 34A, Poznań