Komisja skarg, wniosków i petycji

11 marca 2020 10:00-15:00

Radca prawny, adiunkt w Zakładzie Postępowania Cywilnego WPiA UAM w Poznaniu, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Współpracuje z samorządem terytorialnym na terenie całej Polski, prowadząc szkolenia oraz obsługę jednostek samorządowych. Specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń o ochronę dóbr osobistych i wizerunku oraz o opublikowanie sprostowania prasowego.

ADRESACI SZKOLENIA:

Radni samorządu gminnego i powiatowego

CELE SZKOLENIA:

Przedstawienie najważniejszych funkcji oraz zakresu zadań komisji skarg, wniosków i petycji w strukturze samorządu terytorialnego. Komisja skarg, wniosków i petycji funkcjonuje począwszy od kadencji 2018-2023 jako obligatoryjna komisja została powołana do opiniowania skarg, wniosków i petycji należących do właściwości rady jst. Różni się od innych komisji stałych tym, że ilość jej zadań uzależniona jest od wpływu skarg, wniosków i petycji, a nie rocznego planu pracy. Szczególnej analizy wymaga rodzaj spraw, które podlegają zaopiniowaniu przez komisję oraz przebieg postępowania skargowo-wnioskowego.

1. Pojęcie skargi i wniosku (regulacja z KPA)
2. Pojęcie petycji (regulacja z ustawy o petycjach)
3. Właściwość rady do rozpatrywania skarg, wniosków i petycji
4. Charakter komisji skarg, wniosków i petycji w strukturze jednostki samorządu