Kontrola dotacji szkolnych i przedszkolnych przekazanych podmiotom niesamorządowym w siedzibie jednostki, po ostatniej nowelizacji prawa

05 kwietnia 2024 10:00-15:00

Forma szkolenia:
• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
• Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
• Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

Informacje o prowadzącym: Elżbieta Rabenda
Od 2016 ekspert MEN (poz. 1121), specjalizuje się w zakresie tzw. prawa oświatowego. Współpracuje z RIO, SKO, ODN, z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi w całym kraju. Praktyk, kontroler, analityk. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie samorządowca, dyrektora szkoły, z zawodu nauczyciel dyplomowany. Odznaczona Medalem K.E.N.
Trener, wykładowca, edukator. Osobiście przepracowanych ponad 9400 godzin na salach szkoleniowych z ostatnich 9 lat, w tym od 2015 roku jako osoba fizyczna prowadząca własną działalność gospodarczą. W dorobku szkolenia dla ponad 190.000 ich uczestników, ponad 240 audytów i analiz usprawniających planowanie i finansowanie samorządowej oświaty oraz zoptymalizowanie wydatków bieżących (ANALIZA ARKUSZY ORGANIZACYJNYCH SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI), ponad 50 osobiście przeprowadzonych czynności kontrolnych w siedzibach szkół i przedszkoli niesamorządowych z zakresu prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji podmiotowych. Autorka wielu publikacji, w tym w czasopiśmie dla samorządów "Wspólnota", tekstów merytorycznych dla Gazety Prawnej, ekspert i panelista w wielu ogólnokrajowych konferencjach branżowych, forów i seminariów.

Program szkolenia:
1. Podstawa prawna- zebranie najważniejszych zmian, obowiązujących w bieżącym roku z za-kresie udzielanych dotacji podmiotowych po ostatniej nowelizacji prawa.
2. Przygotowanie odpowiednich i prawidłowych zapisów w uchwałach samorządowych o trybie kontroli.
3. Wydatki związane z kształceniem specjalnym – kategorie wydatków podlegających roz-liczeniu i tryb ich kontroli. Kontrola wydatkowania.

4. Wydatki, których nie można sfinansować z dotacji - przykładowy katalog.
5. Kontrola wykorzystania dotacji przez jednostkę samorządu terytorialnego:

a) przygotowanie pracowników do kontroli- procedura, kompetencje, upoważnienia,

b) kontrola prawidłowości pobrania – rodzaj dokumentacji do sprawdzenia w danym typie jednost-ki w roku kontrolowanym,

c) kontrola wykorzystania dotacji- rodzaj badanej dokumentacji źródłowej, rodzaj wydatków.

d) oświadczenia, protokół oględzin- wzór,

e) wystąpienie pokontrolne a protokół- różnice, potrzeby tworzenia. Wzory dokumentów,

g) zgłaszane zastrzeżenia do protokołu- forma, procedura przyjęcia, rozpoznania i odniesienia się do uwag.

f) decyzja administracyjna- podstawowe jej elementy, wzór.

g) postępowanie przed SKO i sądami administracyjnymi.

6. Omówienie przykładowych wyroków sądowych, stanowisk RIO i decyzji SKO.

7. Wskazanie na najważniejsze i kluczowe w sporze o dotacje stanowiska MEN.

8. Pytania i odpowiedzi ( zakładam także odpowiadanie na bieżąco na zadawane pytania).