Lista płac 2020 – PIT 0 – Potrącenia z wynagrodzenia

06 marca 2020 09:00-14:00

Prowadzący:

• Menager,  specjalista prawa pracy i ubezpieczeń  społecznych, wynagrodzeń i świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
  • Absolwentka studiów podyplomowych  o kierunkach: Nowoczesne Zarządzanie Kadrami, Zarządzanie w Sektorze Publicznym , Mediator of biznes, Coaching, oraz licznych kursów i szkoleń w tej tematyce.
  • Doświadczony praktyk z wieloletnim stażem pracy w dziale kadr i płac, zajmujący się na co dzień zagadnieniami związanymi z prawem pracy i ubezpieczeń społecznych oraz wynagrodzeniami z tytułu umowy o pracę i umów cywilnoprawnych, oraz zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.
  • Trener i wykładowca szkoleń w zakresie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ,  wynagrodzeń i podatków.

Cel szkolenia:

Poprawne naliczanie  listy płac  a tym samym uniknięcie korekt ZUS, US.

Adresaci szkolenia:

Szkolenie przeznaczone jest dla osób zajmujących się problematyką kadrowo-płacową, które posiadają  już podstawową wiedzę w tym zakresie i są zainteresowane jej poszerzeniem, jaki i dla osób zaczynających pracę w dziale kadr i płac.

Szkolenie zostanie przeprowadzone w formie prezentacji multimedialnej uzupełnionej o przykłady i ćwiczenia dzięki którym uczestnicy szkolenia będą mogli w praktyczny sposób poznać zastosowanie obecnie obowiązujących przepisów a także podzielić się między sobą doświadczeniem w zakresie omawianej problematyki.

ZAGADNIENIA SZKOLENIA

Lista płac a pułapki w naliczaniu - jak uniknąć błędów?

• Przeanalizowanie poszczególnych absencji w pracy pracownika , a wpływ na poprawne naliczenie wynagrodzeń.
  • Lista płac
  • Zasady poprawnego naliczania listy płac od brutto do netto
  • Regulamin wynagradzania a list płac
  • Składniki listy płac a poprawność naliczania
  • Minimalne wynagrodzenie a pułapki w naliczaniu wynagrodzeń.
  • Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe zasady wyliczania a najczęściej popełniane błędy
  • Dodatek za pracę w godzinach nocnych – zasady wyliczania a najczęściej popełniane błędy.
  • Wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop wypoczynkowy – zasady naliczania – a najczęściej popełniane błędy
  • Ustalanie stałych i zmiennych składników w podstawie wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu,
  • Ustalenie wynagrodzenia w przypadku nie przepracowania pełnego miesiąca np. rozpoczęcia i zakończenia pracy w trakcie miesiąca,
  • Zmiana wynagrodzenie lub wymiaru etatu w trakcie miesiąca.
  • Zasady ustalania podstawy do opodatkowania z uwzględnieniem zmian od sierpnia 2019 roku dla pracowników do 26 roku życia.
  • Składka na ubezpieczenie zdrowotne – zasady naliczania z uwzględnieniem zmian od sierpnia 2019 roku dla pracowników do 26 roku życia.

Składka na Pracowniczy Plan Kapitałowy zasady naliczania – nowość od 2019 roku:

o   Obowiązkowa i dobrowolna składka po stronie pracownika.

o   Obowiązkowa i dobrowolna składka po stronie pracodawcy.

Świadczenia z tytułu choroby i macierzyństwa ,ojcostwa,pracownika , świadczenia z ZUS

• Elektroniczne zwolnienia papierowa- uwaga na błędy
  • Papierowe zwolnienia lekarskie – co pracodawca zrobić powinien
  • Wynagrodzenie/zasiłek chorobowy
  • Prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego
    a/ okres wyczekiwania na świadczenie
    b/ dokumentowanie prawa do świadczeń oraz kontrola prawidłowości korzystania ze świadczeń
    c/ wysokość i okres wypłaty świadczeń
  • Szczególna sytuacja pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia
  • Co zrobić kiedy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim i jednocześnie świadczy pracę.
  • Przyjmowanie okresu, z którego zostanie ustalona podstawa wymiaru zasiłków
  • Składniki przyjmowane do podstawy wymiaru
    a / wypłacane za okres nie dłuższy niż miesiąc
    b / wypłacane za okres dłuższy niż miesiąc
    c / wypłacane za roczny okres
  • Uzupełnianie podstawy do zasiłku w zależności od rodzaju wypłacanych składników
  • Wyrównywanie wypłaconego zasiłku
  • Zwolnienie lekarskie dostarczone po wypłacie wynagrodzenia a korekta wynagrodzenia
  • Wpływ zmiany wysokości wynagrodzenia oraz wymiaru czasu pracy na podstawę obliczanego zasiłku
  • Kiedy ponownie przelicza się podstawę wynagrodzenia/zasiłku chorobowego

• Ustalanie wysokości świadczenia w przypadku zmiany wymiaru etatu.

• Ustalanie wysokości świadczenia w przypadku zmiany zasad wynagradzania.

• Ustalanie wysokości świadczenia w przypadku wykonywania zlecenia lub dzieła na rzecz własnego pracodawcy.

• Uwzględnianie premii, dodatków i innych składników wynagrodzenia w podstawie świadczeń.

• Wynagrodzenie chorobowe na przełomie roku a limit 14/33 dni
  • Zasiłek chorobowy na przełomie roku a limit 182 dni
  • Zasiłek opiekuńczy na przełomie roku a limit 14/60 dni
  • Zasiłek opiekuńczy na dziecko przed ukończeniem przez nie 8 tygodnia życia a pobyt matki dziecka w szpitalu 56 dni
  • Zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne 8/14 lat do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
  • Zasady postępowania przy wypłacie zasiłków
  • Obliczanie wynagrodzenia chorobowego krok po kroku
  • Obliczanie zasiłku chorobowego Krok po kroku
  • Obliczanie wyrównania zasiłku macierzyńskiego
  • Zasady przeprowadzania potrąceń oraz egzekucji z przysługującego ubezpieczonemu zasiłku chorobowego.
  • Omówienie nowych druków Z-15 A, Z-15 B.
  • Liczne przykłady z wyliczeniami wynagrodzeń/ zasiłków chorobowych.

Potrącenie pracownicze oraz komornicze zasady dokonywania potrąceń

• Kwoty wolne od potrąceń
  • Potrącenia za zgodą pracownika
  • Potrącenia bez zgody pracownika