Online: Drugi miesiąc ograniczenia funkcjonowania szkoły - zmiany w rozporządzeniach, jak je wdrożyć?

22 kwietnia 2020 10:00-13:00

Forma szkolenia:
̵    Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
̵    Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
̵    Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

Informacje o prowadzącym:
̵    praktyk z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej) - 34 letni staż pracy na wszystkich szczeblach administracji oświatowej,
̵    autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą,
̵    odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Cel:
1.Przekazanie uporządkowanej wiedzy o podstawach prawnych funkcjonowania szkoły w czasie epidemii z uwzględnieniem pięciu rozporządzeń zmieniających stan prawny z marca br.
2. Doskonalenie umiejętności organizowania pracy jednostki oświatowej w warunkach ogranicze-nia.

Adresaci:
Dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół i przedszkoli, pracownicy jst, wszyscy zainteresowani.

Szanowni Państwo
Już ponad miesiąc przedszkola i szkoły realizują swoje zadania w sposób dostosowany do sytuacji wywołanej epidemią. W tym czasie podstawy prawne działania jednostek oświatowych zmieniają się i zapowiadane są kolejne zmiany:
̵    Rozporządzenie MEN z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjo-nowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwal-czaniem COVID-19 - zmieniło się 3 razy;
̵    Rozporządzenie z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie cza-sowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobiega-niem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19- zmieniło się 2 razy.

Już wiemy, że nawet jeśli uczniowie wrócą do szkół przed zakończeniem zajęć szkolnych klasyfi-kacja roczna, rekrutacja do szkół i przedszkoli, powierzenia stanowisk dyrektora będą realizowane w odmiennym stanie prawnym. Ważne jest też podejmowanie właściwych decyzji kadrowych by nie wygenerować roszczeń pracowniczych z jednej strony lub zarzutu naruszenia dyscypliny finan-sów publicznych z drugiej strony. Przygotowałam dla Państwa seminarium o organizacji szkoły w czasie epidemii z uwzględnieniem wszystkich zmian, w tym wzory zarządzeń dyrektora i decyzji kadrowych.

Program szkolenia:
1.    Jak wykonywać zadania szkoły/przedszkola/placówki w okresie ograniczenia jej funkcjonowa-nia z uwzględnieniem pięciu zmian w rozporządzeniach?
2.    Dziesięć zadań dyrektora – jak je wykonać?
3.    Czym różni się polecenie pracy zdalnej od polecenia gotowości do pracy lub polecenia okre-sowego wykonywania pracy innej niż w umowie?
4.    Prawidłowa dokumentacja kadrowa pracowników pedagogicznych, prawidłowe decyzje pła-cowe- wzory dokumentów.
5.    Prawidłowa dokumentacja kadrowa pracowników niepedagogicznych, prawidłowe decyzje płacowe – wzory dokumentów.
6.    Okresowe zawieszenie przepisów o egzaminach zewnętrznych – co już wiemy?
7.    Jak szkoła powinna przygotować się do klasyfikacji podsumowującej rok szkolny 2019/2020-decyzje dyrektora na podstawie rozporządzeń.
8.    Zmiany w rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 i powierzeniu stanowiska dyrektora.
9.     Jak obecna sytuacja zmienia proces zatwierdzania organizacji pracy szkoły na rok 2020/2021 i sposób podejmowania decyzji kadrowych na rok 2020/2021?
10.    Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia – przesłane wcześniej i zadane podczas szkole-nia dotyczące zakresu szkolenia.