Online: Kontrola zarządcza dla początkujących

16 czerwiec 2020 10:00-13:00

• zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu;
  • uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział
  • w szkoleniu - prosimy o podawanie własnych adresów e-mail,
  •  platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.
  • w przypadku braku możliwości uczestnictwa w webinarium, istnieje możliwość przesłania nagrania szkolenia wraz materiałami oraz możliwości zadawania pytań i kontaktu z wykładowcą.

Celem szkolenia jest praktyczne przedstawienie sposobu prowadzenia kontroli zarządczej dla osób które po raz pierwszy zetknęły się z tym tematem jak również dla tych które chcą uporządkować już posiadana wiedzę. Zostaną  przedstawione  minimalnych wymogi jakie powinna spełnić jednostka  aby uznać że kontrola działa w sposób adekwatny, skuteczny i efektywny.  Istnieje również możliwość skonsultowania dokumentów już istniejących w jednostkach oraz zapoznanie się z  wzorami dokumentacji prezentowanymi przez długoletniego praktyka i trenera prowadzącego szkolenie.

Trener prowadzący szkolenie: Ewa Wojewódko

Ekonomista, praktyk z zakresu kontroli zarządczej odpowiedzialna za jej tworzenie oraz nadzór na stanowisku dyrektora generalnego urzędu wojewódzkiego w latach 2006- 2016, kierownik zespołu audytu wewnętrznego, certyfikowany audytor wewnętrzny, główny księgowy w banku, obecnie zastępca dyrektora finansowego odpowiedzialna za budżet zadaniowy oraz tworzenie systemu mierników. Pomysłodawca połączenia kontroli zarządczej z budżetem zadaniowym. Wykładowca akademicki od 2003r. na Uniwersytecie w Białymstoku – wydziale prawa i ekonomii z zakresu kontroli w administracji i kontroli zarządczej, Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w  Białymstoku, Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Białymstoku, Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie. Trener szkoleń od 2003r. z zakresu audytu wewnętrznego, kontroli zarządczej, kontroli w administracji, zarządzania czasem. Autorka publikacji w kwartalniku Optimum. Absolwentka Uniwersytetu w Białymstoku, Szkoły Głównej Handlowej i Akademii Leona Koźmińskiego.

Adresaci szkolenia:

• kierownicy jednostek sektora finansów publicznych (urzędów, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, instytucji kultury, szpitali, jednostek oświatowych),
  • główni księgowi,
  • kontrolerzy i audytorzy wewnętrzni,
  • pracownicy wspierający działania kierowników,
  • osoby zainteresowane przedmiotową tematyką.

PROGRAM SZKOLENIA

1. Kontrola zarządcza - podstawy prawne

a) Ustawa o finansach publicznych

b) Wymagane uregulowania wewnętrzne – przykłady

c) Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w związku z kontrolą zarządczą

d) Standardy kontroli zarządczej

e)Standardy międzynarodowe – model COSO

f) Wzór zarządzenia oraz sprawozdania w sprawie zrządzania ryzykiem

2. Kontrola zarządcza a dyscyplina finansów publicznych

3. Standardy kontroli zarządczej w praktyce

a) Środowisko wewnętrzne (kontrola zarządcza a zakres odpowiedzialności za sprawy finansowe i zamówienia publiczne kierownika jednostki, głównego                            księgowego oraz pracowników w związku z delegowanymi zadaniami)

•  Wartości etyczne
  •  Kompetencje zawodowe
  •  Ocena pracownicza
  •  Wartościowanie stanowisk pracy
  •  Podnoszenie kwalifikacji
  •  Struktura organizacyjna
  •  Delegowanie uprawnień i odpowiedzialności

b) Zarządzanie ryzykiem (praktyczne przykłady celów, zadań oraz mierników w zakresie kontroli zarządczej dotyczących jednostek samorządu                                          terytorialnego, różnice między miernikiem a wskaźnikiem)

•  Określenie misji, celów, zadań jednostki
  •  Definicja zarządzania ryzykiem (sposoby realizacji, metody)
  •  dentyfikacja, analiza, ocena ryzyk, (praktyczne przykłady z jst w zakresie przykładowych ryzyk oraz analizy i wyceny)
  •  Rejestry ryzyka (przykłady)
  •  Analiza ryzyka przetwarzania danych osobowych (RODO)

c) Mechanizmy kontroli (co warto wykorzystać projektując system kontroli zarządczej)

d) Nadzór

e) Ciągłość działania

f) Ochrona zasobów

g) Mechanizmy kontroli operacji finansowych i gospodarczych

h) Ochrona systemów informatycznych

i) Mechanizmy kontroli związane z RODO

j) Informacja i komunikacja

• Bieżąca informacja
  • Komunikacja wewnętrzna
  • Komunikacja zewnętrzna

k)  Monitorowanie i ocena (omówienie praktycznych sposobów dokumentowania kontroli zarządczej)

•  Samoocena kontroli zarządczej (jak przeprowadzić – wzory kwestionariuszy samooceny)
  • Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej

1. Określanie mierników/wskaźników realizacji celów/zadań w kontroli zarządczej.

a) Różnica między miernikiem, a wskaźnikiem – kiedy je stosujemy, wartości docelowe

b) Główne grupy mierników/wskaźników, w tym: efektywności, skuteczności, wydajności, oszczędności, satysfakcji

c) Kto przygotowuje mierniki/wskaźniki, kto je zatwierdza.

d) Zadania z jednym i wieloma miernikami/wskaźnikami

e) Monitorowanie i ocena realizacji wyznaczonych mierników/wskaźników, sprawozdawczość

f) Praktyczne przykłady z miernikami/wskaźnikami z jednostek samorządu terytorialnego

1. Ustalanie celów strategicznych i operacyjnych oraz celów szczegółowych