Przygotowanie ofert i realizacja zadania publicznego przez organizacje pozarządowe w systemie teleinformatycznym WITKAC w 2020 r.

13 lutego 2020 09:30-14:30

Małgorzata Rulińska
ekonomistka, praktyk, działa w 3 organizacjach pozarządowych od ponad 25 lat, pracowała w samorządach różnych szczebli, reprezentowała ngo w Komitecie Monitorującym Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego z ramienia Rady Pożytku Publicznego, pisze i rozlicza oferty, ocenia wnioski w konkursach, była łącznikiem organizacji pozarządowych w województwie lubuskim, przeprowadziła ponad 50 szkoleń z podobnego tematu m.in. w grudniu 2019 r. warsztaty dla 60 przedstawicieli ngo z województwa mazowieckiego z tego tematu uzyskując wysokie noty.

CELE SZKOLENIA:
Usystematyzowana i uaktualniona wiedza z zakresu wymogów prawnych i technicznych związanych z udzielaniem, pozyskiwaniem dotacji a także z realizacją zadania publicznego przez ngo oraz kontrolą jego przebiegu.

ADRESACI:
Pracownicy sektora publicznego odpowiedzialni za współpracę z ngo, przygotowanie konkursów, ocenę ofert, rozliczanie dotacji i jej kontrole, pracownicy i działacze organizacji pozarządowych składających oferty na konkursy ogłaszane przez sektor publiczny.
UWAGA: Trener udziela bezpłatnie mailowych odpowiedzi na pytania uczestników do 30 dni po szkoleniu.

HARMONOGRAM:
09.15-09.30 Rejestracja uczestników
09.30-11.00
-    Procedura zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym
-    Powiązanie konkursów z budżetem i innymi uchwałami
-    Program współpracy, zadania roczne i wieloletnie
-    Elementy umowy realizacji zadania
-    Obowiązki informacyjne dotyczące ochrony danych osobowych – przekazywanie klauzuli informacyjnej RODO
11.00-11.15 Przerwa na kawę
11.15-12.45
-    Kto może uczestniczyć w otwartym konkursie ofert;
-    Nowe koła gospodyń wiejskich a uczestnictwo w otwartym konkursie ofert
-    Nowe druki ofert – elementy formularza ofertowego;
-    Składanie ofert w systemie Witkac.pl – omówienie krok po kroku;
-    Wskaźniki produktów i rezultatów to nie to samo – różnice, sposób monitoringu i ewaluacji;
-    Budżet zadania, w tym wkład własny i jego dokumentacja
-    Realizacja zadania zgodnie z harmonogramem
-    Obowiązki informacyjne organizacji korzystającej z dotacji
-    Małe granty – nowe druki oferty i sprawozdania;
-    Regranting
-    Ponoszenie wydatków zgodnie z okresem realizacji zadania;
-    Rozliczenie środków: dokumentowanie wkładu własnego osobowego – przykłady dokumentów;
-    Niewykorzystanie dotacji i wkładu własnego – zapisy umowy a rozliczenie środków;
-    Prowadzenie dokumentacji księgowo-finansowej – dokumentowanie poniesionych wydatków, rozliczenie odsetek,
-    Zasady opisu faktur;
-    Kwestie problemowe związane z aspektami finansowo-księgowymi oferty
12.45-13.15 Przerwa na lunch
13.15-14.30
-    W jakich przypadkach należy rozwiązać umowę – konsekwencje dla organizacji realizującej zadanie, zwroty dotacji – rodzaje, odsetki;
-    Kontrola realizacji zadania publicznego – terminy,
-    Kto przeprowadza kontrole, zakres kontroli, dokumenty;
-    Rozliczenie dotacji w jst.
-    Sesja: Pytania i odpowiedzi

Central Tower