Sprawnie i bezpiecznie przeprowadzona inwentaryzacja w jednostkach budżetowych i jej wpływ na sprawozdania finansowe

18 październik 2019 10:00-15:00

Wpływ sprawnie i prawidłowo przeprowadzonej inwentaryzacji na sporządzenie sprawozdań finansowych w jednostkach budżetowych.

-    Praktyk, od 20 lat Skarbnik Gminy, Dr nauk inż. rolnictwa i mgr nauk prawnych,
-    Dyplomowany księgowy, członek Stowarzyszenia biegłych rewidentów, księgowych, doradców podatkowych, prawników i ekonomistów LIBERTAS. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział w Białymstoku,
-    Wykładowca na Podyplomowych Studiach w zakresie „Finanse i Rachunkowość Budżetowa”, „Audyt Wewnętrzny i Kontrola Wewnętrzna”,
-    Doświadczony trener: liczne szkolenia dla pracowników pionów finansowych, prokuratury i sądów, jednostek samorządu terytorialnego z zagadnień dotyczących finansów publicznych, rachunkowości, gospodarowania majątkiem trwałym w jednostkach budżetowych i sprawozdawczości budżetowej z zagadnieniami praktycznymi.
-    Niezależny członek komitetu audytu w Ministerstwie Rolnictwa.

ADRESACI:
Szkolenie przeznaczone jest przede wszystkim dla kierowników jednostek sektora budżetowego, głównych księgowych, kierowników i członków komisji inwentaryzacyjnej oraz pracowników służb finansowo - księgowych.

CELEM SZKOLENIA JEST przygotowanie pracowników Instytucji do skutecznego przygotowania i przeprowadzenia procesu inwentaryzacji.

SPODZIEWANE EFEKTY:
-    rozszerzenie wiedzy o celach i metodach prowadzenia inwentaryzacji,
-    uzyskanie wiedzy o technikach stosowanych do przeprowadzenia spisu z natury,
-    poznanie podstawowych błędów popełnianych przy prowadzeniu inwentaryzacji i metod ich unikania,
-    znaczące zwiększenie efektywności i skuteczności prowadzonych inwentaryzacji,
-    ćwiczenia praktyczne umożliwiają zdobycie odpowiedniego doświadczenia przez uczestników szkolenia.

1.    Podstawy prawne inwentaryzacji w jednostkach sektora finansów publicznych:
-    inwentaryzacja w świetle ustawy o rachunkowości,
-    inwentaryzacja w świetle przepisów wykonawczych do ustawy o finansach publicznych,
-    zarządzenia wewnętrzne o przeprowadzenie inwentaryzacji,
-    instrukcja inwentaryzacyjna.
2.    Rodzaje, formy i przedmiot inwentaryzacji.
3.    Plany (harmonogramy) i inne dokumenty organizacyjne.
4.    Osoby uczestniczące w inwentaryzacji - podział kompetencji pomiędzy kierownika jednostki i pozostałych pracowników.
5.    Szkolenie osób powołanych do inwentaryzacji.
6.     Przygotowywanie rejonów spisowych.
7.    Spis z natury, w tym: procedury rozpoczęcia, ustalenie ilości składników, ruch składników w czasie spisów, sporządzanie arkuszy spisowych, wycena składników ujętych w arkuszu spisu z natury, zakończenie i kontrola spisów.
8.    Uzgadnianie z bankami i kontrahentami stanów środków pieniężnych na rachunkach bankowych i należności.
9.    Problemy z inwentaryzacją metodą weryfikacji.
10.    Rozliczanie inwentaryzacji na potrzeby sporządzenia sprawozdania finansowego.
11.    Dokumentacja inwentaryzacyjna.
12.    Inwentaryzacja jako element kontroli zarządczej.

Central Tower
Al. Jerozolimskie 81, Warszawa