Sprawy cywilne po nowemu - co się zmienia w praktyce od 7 listopada 2019 roku?

25 lutego 2020 10:00-15:00

Adwokat prowadząca indywidualną kancelarię w Warszawie. Zajmuje się prawem cywilnym, w tym zwłaszcza prawem rzeczowym obejmującym tematykę nieruchomości, a także prawem administracyjnym i sądowo-administracyjnym. W tych dwóch zakresach prowadzi od ponad dwudziestu lat praktykę adwokacką, reprezentując klientów w procedurach sądowych, administracyjnych i sądowo-administracyjnych. Jest również autorką kilkudziesięciu publikacji fachowych – artykułów oraz książek. Od wielu lat prowadzi wykłady dla różnych grup zawodowych, w przystępnej formie doskonalące umiejętności słuchaczy w wyżej wymienionych dziedzinach.

CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest nabycie przez uczestników wiedzy niezbędnej do uniknięcia nienaprawialnych błędów proceduralnych w toku prowadzenia procesów i spraw nieprocesowych. Słuchacze zapoznają się również z ułatwieniami jakie niesie część nowo wprowadzanych zmian.

ADRESACI:
Adresatem zajęć są pracownicy/współpracownicy działów prawnych oraz wszelkich działów prowadzących postępowania przed sądami cywilnymi.

1. Przygotowanie planu rozprawy – udział stron
2. Nowe wymogi dotyczące pism procesowych i doręczeń
3. Zmiany w procedurze dowodowej – pisemne zeznania świadków, nowa regulacja dowodu z opinii biegłego
4. Istotne zmiany w systemie zaskarżania orzeczeń – wnioski o uzasadnienie, zarzuty apelacyjne, zażalenia składane do innego składu tego samego sądu
5. Nowe instrumenty sądu w zakresie tak zwanego nadużycia prawa procesowego
6. Zniesienie formularzy – tylko w postępowaniu procesowym
7. Krótsze terminy umarzania zawieszonych postępowań
8. Ograniczenie dopuszczalności zgłaszania zarzutu potrącenia
9. Nowe reguły nadawania klauzuli wykonalności końcowemu orzeczeniu – ryzyko powoda na etapie egzekucyjnym
10. Nowe zasady wymierzania opłat sądowych
11. Prawo międzyczasowe – do których spraw i w jakim zakresie stosuje się nowe przepisy.

Central Tower
Al. Jerozolimskie 81, Warszawa