Zmiany w klasyfikacji budżetowej i ich wpływ na układ planów finansowych i polityki rachunkowości

07 lutego 2020 10:00-15:00

- Praktyk, od 20 lat Skarbnik Gminy, Dr nauk inż. rolnictwa i mgr nauk prawnych,
- Dyplomowany księgowy, członek Stowarzyszenia biegłych rewidentów, księgowych, doradców podatkowych, prawników i ekonomistów LIBERTAS. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział w Białymstoku,
- Wykładowca na Podyplomowych Studiach w zakresie „Finanse i Rachunkowość Budżetowa”, „Audyt Wewnętrzny i Kontrola Wewnętrzna”,
- Doświadczony trener: liczne szkolenia dla pracowników pionów finansowych, prokuratury i sądów, jednostek samorządu terytorialnego z zagadnień dotyczących finansów publicznych, rachunkowości, gospodarowania majątkiem trwałym w jednostkach budżetowych i sprawozdawczości budżetowej z zagadnieniami praktycznymi.
- Niezależny członek komitetu audytu w Ministerstwie Rolnictwa.

ADRESACI:
Szkolenie skierowane jest do pracowników działów księgowości w jednostkach budżetowych, pracownicy księgowości zarówno jednostek samorządu terytorialnego jak i ich jednostek organizacyjnych sporządzający sprawozdania.

KORZYŚCI:
Celem szkolenia jest uzupełnienie i uporządkowanie wiedzy uczestników w obszarze dochodów i wydatków jednostek budżetowych ze szczególnym podkreśleniem aspektów praktycznych tj. problemów klasyfikacji budżetowej, sprawozdawczości i ewidencji po zmianach prawnych.

UCZESTNIK SZKOLENIA:
- pozna zasady kwalifikowania ewidencji dochodów i wydatków jednostki do klasyfikacji budżetowej,
- pozna szczegółowe zasady sporządzania sprawozdań budżetowych,
- zapozna się z najczęściej popełnianymi błędami w klasyfikacji budżetowej.

1. Podstawy prawne wprowadzające zmiany w klasyfikacji budżetowej w roku budżetowym 2019 i na 2020 rok.
2. Wpływ zmian w klasyfikacji budżetowej na plan finansowy i politykę rachunkowości.
3. Obowiązki kierownika oraz głównego księgowego jednostki i pracowników merytorycznych, którym powierzono obowiązki i odpowiedzialność w zakresie gospodarki finansowej jednostki.
5. Najczęstsze problemy interpretacyjne paragrafów dochodowych (kary, odsetki, wpływy z różnych opłat) oraz wydatków m. in: materiałów, oprogramowania, umów o dzieło, nagród konkursowych, opłat za zagospodarowanie odpadów, świadczeń, delegacji krajowych i zagranicznych, ekspertyz, szkoleń, opłat komorniczych, remontów, oraz kwestii remont a ulepszenie.
6. Omówienie zmian związanych ze modyfikacją opisów już istniejących rozdziałów klasyfikacji budżetowej, jak i z usunięciem oraz dodaniem nowych rozdziałów.
7. Najczęstsze problemy interpretacyjne paragrafów dochodów m.in.:
- odsetki 091, 092,
- wpływy z różnych opłat 069, a 097,
- kary 057 i 058.
8. Odpowiedzialność w zakresie zastosowania nieprawidłowej klasyfikacji budżetowej, szczególnie w zakresie wydatków.
9. Polityka Rachunkowości a ewidencja księgowa i sporządzanie sprawozdań budżetowych.
10. Najczęściej popełniane błędy w klasyfikacji budżetowej.

Central Tower
Al. Jerozolimskie 81, Warszawa