ZWROT WYWŁASZCZONYCH NIERUCHOMOŚCI PO NOWELIZACJI PRZEPISÓW

06 marca 2020 10:00-15:00

• Rzeczoznawca majątkowy.
  • Pracownik administracji rządowej i samorządowej od ponad 20 lat.
  • Od kilkunastu lat zajmuje kierownicze stanowiska w gospodarce nieruchomościami. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego i Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie.
  • Prowadzi kursy, szkolenia i warsztaty z zakresu gospodarki nieruchomościami publicznymi,  przetargów, odszkodowań, weryfikacji operatów szacunkowych  i obrotu nieruchomościami rolnymi.

CEL I KORZYŚCI Z UDZIAŁU W SZKOLENIU:

Poznanie nowych uregulowań prawnych dotyczących zwrotów wywłaszczonych nieruchomości, omówienie procedur w postępowaniu zwrotowym krok po kroku, ocena zbędności nieruchomości na cel wywłaszczenia, weryfikacja dowodów w sprawie, w tym operatu szacunkowego.

ADRESACI:

Kierownicy i pracownicy jednostek samorządu terytorialnego i urzędów wojewódzkich, zajmujący się gospodarką nieruchomościami, w szczególności osoby prowadzące postępowania administracyjne z zakresu zwrotów wywłaszczonych nieruchomości I i II instancji.

1. Nieruchomości podlegające zwrotowi.
2. Osoby uprawnione.
3. Zawiadomienie o zamiarze użycia nieruchomości na inny cel niż określony w decyzji o wywłaszczeniu.
4. Żądanie zwrotu.
5. Terminy żądania zwrotu.
6. Negatywne przesłanki zwrotu.
7. Zbędność nieruchomości na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu.
8. Nieruchomości „dowłaszczone”.
9. Postępowanie administracyjne w sprawie zwrotu:
• organ prowadzący postępowanie,
• wyłączenia organu,
• strony postępowania,
• dowody w sprawie,
• przedłużenie postępowania, ponaglenie,
• decyzja.
10. Rozliczenia: zwrot nieruchomości zamiennej, zwrot odszkodowania. Operaty szacunkowe i ich weryfikacja. Rozłożenie należności na raty. Koszty postępowania administracyjnego.

Centrum Konferencyjne Ogrodowa 12
Ogrodowa 12, Poznań