Online: Aspekty finansowo-księgowe projektów UE perspektywy 2014- 2020 oraz 2021-2027 – szkolenie specjalistyczne

25 sierpnia 2023 09:00-14:00

Informacje o prowadzącym:

Ekonomistka, doświadczenie ponad 25 lat w projektach UE we wszystkich 3 sektorach, trener i doradca w projektach  UE  od 2003 z akredytacją PARP a następnie Krajowego Ośrodka Szkoleniowego EFS, złoty certyfikat trenera EFS, ekspert z listy Ministra Rozwoju w dziedzinie administracji rządowej i samorządowej, włączenia społecznego oraz systemów ochrony zdrowia, ocenia projekty od kilkunastu lat, autor i realizator licznych projektów, w tym we współpracy z samorządami, firmami prywatnymi i stowarzyszeniami, w mijającej perspektywie przeprowadziła ponad 500 dni szkoleń i doradztwa z zakresu projektów unijnych, stypendystka Kongresu Stanów Zjednoczonych, członek Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy w Strasburgu przez 5 lat, obecnie prezes firmy szkoleniowo-konsultingowej.

Uczestnicy: pracownicy samorządów, organizacji pozarządowych, firm prywatnych, osoby indywidualne zainteresowane finansową stroną projektów UE, oraz pracownicy IZ/IP kontrolujący projekty.

Korzyści: uczestnicy otrzymają praktyczne wskazówki jak prowadzić wyodrębnioną księgowość projektu, kto i jak powinien opisywać dokumenty księgowe, jak ewidencjonować środki trwałe powstałe/ulepszone w projekcie, co robić w przypadku zwrotów, pomyłek, jak powinna być prowadzona współpraca na linii księgowość – finanse projektu, jak zachować trwałość projektu, jak przygotować projekt do kontroli od strony finansowej, jak rozliczyć korygować wydatki, jak bronić kwalifikowalności wydatków, jak postępować z VAT w projektach, rozliczać i dokumentować wynagrodzenia.

Program szkolenia:

Godz. 9.00-10.30

• Najważniejsze różnice pomiędzy perspektywami;
  • Wyodrębniona księgowość w prawie unijnym;
  • Konsekwencje braku wyodrębnienia księgowego wydatków projektowych;
  • Specyfika księgowania wydatków projektowych w samorządach;
  • Przykłady prawidłowych zapisów w Polityce rachunkowości;
  • Uspójnienie Instrukcji obiegu i kontroli dokumentacji księgowej z wymogami projektu, wytycznymi i instrukcjami IP/IZ;
  • Wydatki poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie ( lub decyzji) a ich księgowanie i rozliczanie w CST;
  • Warunki przeksięgowań;
  • Przebieg kontroli księgowej dokumentacji;
  • Najczęściej popełniane błędy w księgowości projektowej.

Godz. 10.30-10.45  Przerwa

Godz. 10.45-12.15

• Wydatki niekwalifikowane jak i kiedy skorygować księgowo;
  • Faktury korygujące we wnioskach o płatność;
  • Metody uproszczone – stawki jednostkowe, stawki ryczałtowe, kwoty ryczałtowe i sposób księgowania;
  • Koszty pośrednie – zmiany dla projektów inwestycyjnych;
  • Cross-financing – nowa definicja a trwałość projektu;
  • Zwroty i korekty we wniosku o płatność w CST;
  • Specyfika zwrotów w projektach pup;
  • Prawidłowe dokumentowanie wydatków projektowych – opisy, kto kiedy ich dokonuje;
  • Wymogi archiwizacji dokumentacji projektowej a przepisy dotyczące instrukcji kancelaryjnej i archiwizacji w jednostkach finansów publicznych;

Godz.12.15-12.30 Przerwa

Godz.12.30-13.40

• Prawidłowe rozliczanie umów- zlecenia oraz dokumentacja z tym związana – omówienie na przykładach;
  • Kwalifikowanie, rozliczanie i księgowanie wynagrodzeń w projektach;
  • Kary umowne w projektach i ich ujmowanie księgowe oraz finansowe – różne przypadki;
  • VAT w projektach;
  • Zamykanie finansowe projektu, kontrole w okresie trwałości, w tym kontrole VAT;
  • Zwroty w okresie trwałości;
  • Najważniejsze zapisy wytycznych w zakresie nieprawidłowości na lata 2021-2027;
  • Inne zagadnienia zgłoszone przez uczestników szkolenia.

Godz.13.40-14.00

CZAT wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami szkolenia, odpowiedzi na pytania

Informacje organizacyjne:

- Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
- Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju,
- Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.