Dodatki mieszkaniowe jako formy wsparcia mieszkańców gminy. Procedura administracyjna jako obowiązujący tryb wydawania decyzji administracyjnych w zakresie dodatków mieszkaniowych

07 listopada 2022 10:00-14:00

FORMA ZAJĘĆ:
• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania.
• Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail.
• Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze.

WYKŁADOWCA:
• radca prawny;
• etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego na co dzień zajmujący się weryfikacją prawidłowości naliczania dodatków mieszkaniowego i energetycznego;
• kompetentny, komunikatywny trener, wysoko oceniany przez uczestników szkoleń.

Szkolenie adresowane jest do pracowników Urzędów Gmin, Ośrodków Pomocy Społecznej oraz jednostek zarządzających mieniem komunalnym lub prowadzących gospodarkę mieszkaniową o ile są upoważnieni do wydawania decyzji w sprawach dodatku mieszkaniowego.
Materiały przekazywane uczestnikom zawierają akty prawne w obowiązującej treści, projekty zmian przepisów oraz wybrane orzeczenia sądów administracyjnych.

Wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie, niezbędne dokumenty, wniosek i deklaracja, uprawnienie rady gminy do określenia ich treści.

1. Krąg podmiotów uprawnionych do uzyskania dodatku mieszkaniowego, ustawowe wyłączenia.
2. Pojęcie dochodu rodziny w obowiązującym stanie prawnym i sposoby jego ustalania dla celów przyznania dodatku mieszkaniowego.

3. Tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego jako wiodąca przesłanka przyznania dodatku mieszkaniowego. Wyjątki od zasady.
4. Nowa kategoria wydatków ponoszonych na lokal mieszkalny w rozumieniu przepisów ustawy o dodatkach mieszkaniowych.
5. Możliwości i zakres ograniczenia poniesionych wydatków uwzględnianych przy ustalaniu wysokości dodatku mieszkaniowego.
6. Sposoby określania powierzchni użytkowej lokalu, uprawnienie rady gminu do podwyższenia maksymalnej powierzchni normatywnej lub maksymalnego dopuszczalnego stopnia jej przekroczenia.
7. Prawo do dodatkowej powierzchni mieszkalnej.
8. Zasady przyznawania dodatków mieszkaniowych oraz tryb ustalania ich wysokości, maksymalna wysokość dodatku, z uwzględnieniem prawa gminy do jej zmiany.
9. Wywiad środowiskowy, przesłanki odmowy przyznania uprawnienia – definicja rażącej dysproporcji.
10. Wznowienie postępowania w sprawie przyznanego dodatku mieszkaniowego – podstawy i tryb wznowienia,
11. Przesłanki wstrzymania wypłaty pobieranego dodatku, wygaśnięcie decyzji o przyznaniu dodatku, ponowne jego przyznanie.
12. Odpowiedzialność zarządcy za brak powiadomienia o zaleganiu z opłatami.
13. Dodatek mieszkaniowy na okres wsteczny, Szczególne rozwiązania w okresie pandemii
14. Zasady prowadzenia postępowania administracyjnego, z uwzględnieniem regulacji kpa, obowiązującego przy wydawaniu decyzji administracyjnych z zakresu spraw związanych z przyznawaniem dodatków mieszkaniowych:
a) właściwość rzeczowa organu,
b) elementy i ocena wniosku złożonego przez stronę,
c) braki formalne wniosku, termin ich usunięcia,
d) instytucja ponaglenia,
e) postępowanie dowodowe, obowiązek wskazania przez organ przesłanek zależnych od strony, prawo przedłożenie dodatkowych dowodów,
f) uzupełniające postępowanie dowodowe,
g) obligatoryjne składniki decyzji administracyjnej,
h) uprawnienie organu odwoławczego w przypadku błędnej wykładni przepisów prawa w de-cyzji organu I instancji
i) udział strony w postępowaniu,
j) doręczenie decyzji,
k) środki zaskarżenia, zrzeczenie się odwołania i jego skutki
l) wzruszanie decyzji ostatecznych.
17. Odpowiedzi na pytania.