Kodeks postępowania administracyjnego w pomocy społecznej

28 czerwca 2022 09:00-13:00

Informacje organizacyjne:
- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

WYKŁADOWCA: Marta Nagielska-Ossowska
- radca prawny w urzędzie administracji publicznej, członek pozaetatowy Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, doświadczony trener w obszarze procedury administracyjnej.

Uczestnicy: osoby zatrudnione w instytucjach pomocy społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników socjalnych, pracownicy samorządu terytorialnego, bezpośrednio obsługujący gminne i powiatowe jednostki pomocy społecznej.

Cel szkolenia:
- zapoznanie uczestników z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego i ich stosowaniem w odniesieniu do pomocy społecznej;
- zaktualizowanie wiedzy oraz nabycie umiejętności w zakresie stosowania przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego w ośrodkach pomocy społecznej;
- podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności w zakresie prowadzenia postępowań związanych z udzielaniem świadczeń pomocy społecznej w świetle przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego;
- nabycie umiejętności w zakresie: postępowania wyjaśniającego i dowodowego oraz zasad wydawania, zmiany i uchylania decyzji, przestrzegania terminów, sporządzania pism, postanowień, dokumentowania okoliczności sprawy.

Program szkolenia:
1. Zasady ogólne postępowania administracyjnego.
2. Charakterystyczne zasady postępowania administracyjnego w sprawach z pomocy społecznej.
3. Strona i przedstawiciel strony.
4. Właściwość organu.
5. Wszczęcie postępowania na wniosek i z urzędu, forma i treść wniosku, wezwanie do uzupełnienia wniosku, pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
6. Terminy załatwienia spraw, bezczynność i przewlekłość postępowania.
7. Decyzje przyznające i odmawiające prawa do świadczeń.
8. Inne rozstrzygnięcia - pozostawienie wniosku bez rozpoznania; umorzenie postępowania.
9. Zmiana i uchylenie decyzji w trybie art. 106 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej.
10. Odwołanie od decyzji i rozstrzygnięcia organu odwoławczego.
11. Nadzwyczajne tryby postępowania administracyjnego.