zaproponuj szkolenia

Termin szkolenia minął

Zapytaj o następny: biuro@owal.edu.pl lub tel 570 082 700

Możesz także zaproponować temat lub realizację szkolenia w Twoim mieście.

Księgowanie i rozliczanie podatku VAT w JST, jednostkach budżetowych oraz zakładach budżetowych z uwzględnieniem mechanizmu podzielonej płatności

10 listopada 2022 10:00-14:00

290 zł netto

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.


Prowadzący szkolenie:
- Doświadczony praktyk, ekspert, właścicielka kancelarii rachunkowo-podatkowej.
- Od wielu lat prowadzi szkolenia z zakresu rozliczania i kontroli, prowadzenia ewidencji księgowej, przepływów finansowych, monitoringu projektów UE.
- Trener z zakresu podatku VAT w jednostkach samorządu terytorialnego oraz kwalifikowania podatku VAT w projektach UE.
- Podczas długoletniej pracy na stanowisku głównej księgowej, oprócz doświadczenia z zakresu rozli-czeń rachunkowo-finansowych, zdobyła praktykę w pozyskiwaniu dofinansowania, sprawozdawczość oraz rozliczaniu projektów UE.


Adresaci szkolenia
Szkolenie adresowane jest dla skarbników, głównych księgowych oraz pracowników służb finansowo-księgowych jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych oraz wszystkich zainteresowanych omawianą tematyką.

Cel szkolenia
Na szkoleniu zostanie kompleksowo przedstawiona problematyka rozliczania i księgowaniu podatku VAT. Szkolenie ma na celu uzupełnienie i uporządkowanie wiedzy uczestników w zakresie księgowań i rozwiązań organizacyjnych w sferze podatku VAT w JST i jednostkach podległych ze szczególnym podkreśleniem aspektów praktycznych. Szkolenie swoim zakresem ma za zadanie pomóc zweryfikować swoje stanowisko z zakresu ewidencji księgowej podatku VAT ze stanowiskiem instytucji kontrolnych takich jak np. NIK, RIO, MF.
Korzyści
Dzięki udziałowi w szkoleniu uczestnicy:
• uporządkują i uzupełnią wiedzę w zakresie różnych, często trudnych sytuacji spotykanych w trakcie procesu centralizacji VAT w JST i jej jednostkach podległych w zakresie rozliczania i księgowania podatku VAT,
• dowiedzą się, czy prawidłowo i zgodnie ze stanowiskiem MF i RIO prowadzą ewidencje księgową oraz sporządzają sprawozdania finansowe z uwzględnieniem ewidencji podatku VAT.
• poznają istotę oraz zadania prawidłowo i szczegółowo opracowanych przepisów wewnętrznych w celu jednolitego i uporządkowanego procesu centralizacji VAT w JST.

Zagadnienia zostały tak wybrane, aby były przydatne w codziennej, niełatwej pracy osób zajmujących się omawianymi tematami poparte przykładami.

PROGRAM SZKOLENIA

1. Omówienie przepisów ustawowych, rozporządzeń, wyjaśnień Ministerstwa Finansów, wnio-sków pokontrolnych NIK, KRRIO, RIO a ich wpływ na zasady ewidencji księgowej, kwalifi-kowania dochodów, wydatków oraz odliczeń podatku VAT.
2. Centralizacja rozliczeń podatku VAT w jednostce samorządu terytorialnego, jednostce budże-towej i zakładach a wpływ na sposób rozliczania.
3. Planowanie i rozliczeń dochodów i wydatków budżetowych: netto – brutto,
4. Rozliczanie podatku VAT scentralizowanego na poziomie urzędu czy organu?
5. Moment podatkowy w podatku VAT - memoriał w podatku VAT a kasowe rozliczenie - zasada ujęcia zapisów w księgach rachunkowych.
6. Prowadzenie ewidencji księgowej w jst, jednostce budżetowej, zakładzie po centralizacji roz-liczeń VAT – jeden rachunek, kilka rachunków - przykłady ujęcia w ewidencji księgowania po-szczególnych operacji, przekazywania zapłaty podatku VAT do organu i z organu do US w tym:
a) Funkcjonowanie konta 300 lub 225 lub innego do rozliczania podatku VAT.
b) Planowanie i funkcjonowanie paragrafu 453 w zakresie zapłaty podatku VAT.
c) Ewidencja księgowa VAT w urzędzie nie posiadającym wyodrębnionego rachunku bieżące-go urzędu jako jednostki budżetowej.
d) Ewidencja księgowa VAT w urzędzie, w którym wszystkie dochody są realizowane po-przez rachunek budżetu, a wydatki z rachunku bieżącego jednostki budżetowej.
e) Ewidencja księgowa VAT w urzędzie, w którym dochody i wydatki objęte planem finanso-wym urzędu są realizowane z wykorzystaniem rachunku bieżącego jednostki.
f) Ewidencja księgowa VAT w urzędzie jst wynikająca z czynności wykonywanych przez in-ne niż urząd jednostki budżetowe na rzecz jst jako podatnika VAT.
g) Ewidencja księgowa VAT na podstawie informacji miesięcznych przedkładanych przez gminne jednostki budżetowe, dokonujące wpłat VAT na rachunek urzędu.
h) Ewidencja księgowa w samorządowych jednostkach budżetowych innych niż urząd.
i) Ewidencja księgowa VAT w samorządowych zakładach budżetowych.
j) VAT należny wyższy od naliczonego, VAT naliczony wyższy od należnego –przekazywanie, zwrot i księgowanie w jst, jednostkach budżetowych i zakładach budżeto-wych
k) Księgowanie korekty rocznej, błędnych rozliczeń, zaokrągleń.
l) Podzielona płatność – funkcja konta VAT a wpływ na sposób rozliczenia, przekazywania do jednostki nadrzędnej oraz księgowania podatku VAT.
7. Aktualizacja zarządzeń, uchwał, zmiany w polityce rachunkowości, instrukcjach obiegu i kon-troli dokumentów - przykłady.
8. Panel dyskusyjny, odpowiedzi na pytania.

 

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa

Zapisywanie do newsletter'a

owal

zaproponuj temat szkolenia

* zaproponuj temat szkolenia i prześlij go do nas abyśmy rozważyli Twoją propozycję

Captcha