Naliczanie wynagrodzeń z umowy o pracę, umów cywilnoprawnych oraz działalności gospodarczej w praktyce - z uwzględnieniem wprowadzonych zmian w trakcie roku 2022

15 lutego 2022 10:00-14:00

Forma szkolenia:
• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
• Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
• Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

Prowadząca:
Doświadczony praktyk, ekspert, wykładowca licznych szkoleń dla jednostek sektora finansów publicznych, doradca jednostek samorządowych z zakresu rozliczania i ewidencjonowania projektów dofinansowanych ze środków UE. Wykładowca na szkoleniach służb cywilnych z zakresu podatku VAT, podatku PIT, ewidencjonowania i rozliczania projektów oraz ewidencji księgowej podatku VAT. W ramach szkoleń przeprowadziła ponad 5 tys. godzin szkoleniowych oraz przeszkoliła ponad 14 tys. osób.
Od 2010 właścicielka kancelarii rachunkowo-podatkowej.

Szanowni Państwo
Zapraszamy Państwa na szkolenie z zakresu wprowadzonych zmian w ustawie PIT w ramach „Pol-skiego Ładu” oraz zasad alternatywnego naliczania wynagrodzeń z umów o pracę i umów cywilno-prawnych wskazanych w Rozporządzeniu MF oraz zmian w ustawie. W trakcie spotkania omówione zostaną zmiany w podatku już wprowadzone jak i planowane w kolejnym okresie. Szkolenie oparte zostanie na przepisach ustaw, rozporządzeń oraz objaśnień podatkowych MF oraz ZUS.

Grupa docelowa:

Zapraszamy na szkolenie pracowników działów kadr i płac zajmujący się rozliczaniem docho-dów uzyskiwanych przez pracowników oraz zleceniobiorców, pracownicy służb księgowych i finansowych, osoby stosujące w bieżącej pracy prawo podatkowe. Szkolenie skierowane jest zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę, jak i dla bardziej doświadczonych osób, które dzięki szkoleniu będą mogły zaktualizować już posiadaną wiedzę.

Cele i korzyści ze szkolenia:

- Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom informacji na temat zmian w podatku dochodowego od osób fizycznych.
- Uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani z nowymi wprowadzonymi zmianami przepisów prawa podatkowego, które weszły w życie w 2022 roku oraz w trakcie tego roku.
- Uczestnicy dowiedzą się jaki wpływ na ich bieżącą pracę będą miały ciągłe zmiany w przepisach podatkowych.
- W ramach szkolenia nastąpi podsumowanie zmian oraz zasad rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2021.

Program szkolenia:

1. Wyliczenie wynagrodzeń z tytułu umowy o pracę, umów cywilnoprawnych od 2022 r. z uwzględnieniem zmian wprowadzonych w trakcie 2022 r.
a) Koszty uzyskania przychodów oraz kwota wolna od podatku obowiązująca w 2021 r. i po zmianach od 2022 r:
b) Skala podatkowa oraz stawki podatku.
c) Powołanie, mianowanie, kontrakty, Rady Nadzorcze, Zarząd, Prokura i inne a naliczanie składki zdrowotnej oraz kosztów uzyskania przychodu.
d) Składki ZUS, składka zdrowotna oraz ulga dla klasy średniej – progi zarobków, algorytm wyliczenia, sposób wyliczenia na przykładach
e) Kilka wynagrodzeń w jednym miesiącu – kiedy i jak rozliczyć z ulgą dla klasy średniej i nowymi zasadami naliczania składki zdrowotnej.
f) Pracownik zatrudniony na część etatu – zasady naliczania wynagrodzenia i składki zdrowotnej.
g) Zwolnienie od podatku dla osób do 26 roku życia w tym składka zdrowotna do wysoko-ści hipotetycznej zaliczki – przykłady rozliczeń.
h) Zwolnienie od podatku dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny i pozostali na rynku pracy- przykłady naliczania wynagrodzenia oraz składki zdrowotnej
i) Zwolnienie od podatku dla rodziców czwórki lub więcej dzieci – przykłady naliczania wynagrodzenia oraz składki zdrowotnej
j) Ulga na powrót, dla kogo? – zasady rozliczania
k) Rozliczanie wspólne małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci – z uwzględnie-niem planowanych zmian.
l) Rozliczanie umów cywilnoprawnych w Polskim Ładzie – przykłady
m) Wnioski i oświadczenia pracowników dotyczące ulgi dla klasy średniej, wspólnego rozli-czenia małżonków, zwolnień z opodatkowania.
2. Rozporządzenie MF z 7.01.2022 r. oraz zmiany w ustawie wprowadzające nowe zasady naliczania i odprowadzania podatku przez płatników – wpływ na rozliczenie oraz przy-kłady alternatywnych sposobów rozliczania wynagrodzeń przy różnych wariantach.
3. Działalność gospodarcza a wpływ na rozliczenie po wprowadzeniu Polskiego Ładu – z uwzględnieniem zmian w przepisach.
4. Nielegalnie zatrudnianie pracowników a konsekwencje podatkowe dla pracodawcy w tym przypisanie do dochodu, naliczenie składek ZUS, brak kosztów i inne.
5. Wskazanie wprowadzonych i planowanych zmian w ustawie w terminach późniejszych
6. Panel dyskusyjny.