Naliczenie wynagrodzeń od 2023 r. w praktyce – w tym umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, powołania, mianowania i innych – przykłady

07 lutego 2023 10:00-14:00

Szanowni Państwo

Zapraszamy Państwa na szkolenie z zakresu naliczania wynagrodzeń z umów o pracę i umów cywil-noprawnych z uwzględnieniem nowelizacji ustawy PIT od stycznia 2023 r.
W trakcie spotkania omówione zostaną zmiany w podatku już wprowadzone jak i planowane w ko-lejnym okresie oraz zasady naliczania wynagrodzeń po zmianach.
Szkolenie oparte zostanie na przepisach ustaw, rozporządzeń, projektów ustaw oraz objaśnień podat-kowych MF oraz ZUS.

Trener prowadzący szkolenie:

Wieloletni trener prowadzący szkolenia z zakresu rozliczania i kontroli, prowadzenia ewidencji księgowej, przepływów finansowych, monitoringu projektów UE,. Trener z zakresu podatku VAT w jednostkach samorządu terytorialnego oraz kwalifikowania podatku VAT w projektach UE.
Podczas długoletniej pracy na stanowisku głównej księgowej, oprócz doświadczenia z zakresu rozli-czeń rachunkowo-finansowych, zdobyła praktykę w pozyskiwaniu dofinansowania, sprawozdaw-czość oraz rozliczaniu projektów UE.

Grupa docelowa:

Zapraszamy na szkolenie pracowników działów kadr i płac zajmujący się rozliczaniem docho-dów uzyskiwanych przez pracowników oraz zleceniobiorców, pracownicy służb księgowych i finansowych, osoby stosujące w bieżącej pracy prawo podatkowe.

Szkolenie skierowane jest zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę, jak i dla bar-dziej doświadczonych osób, które dzięki szkoleniu będą mogły zaktualizować już posiadaną wiedzę oraz zapoznać się z zasadami naliczania wynagrodzeń.

Cele i korzyści ze szkolenia:

- Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom informacji na temat wyliczenia wynagrodzeń z tytuł. umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych za 2023 r. po zmianach.
- Uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani z prawami i obowiązkami wynikającymi z nowych przepisów
- Uczestnicy dowiedzą się jaki wpływ na ich bieżącą pracę będą miały ciągłe zmiany w przepisach podatkowych.
- W ramach szkolenia nastąpi podsumowanie zmian oraz zasad rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych w 2022 r. oraz po zmianach.
- Uczestnicy poznają zasady prawidłowego rozliczenia pracowników i zleceniobiorców za 2022 r. oraz sporządzania informacji rocznych.

Program szkolenia:

1. Wyliczenie wynagrodzeń z tytułu umowy o pracę, umów cywilnoprawnych od 2023 r. z uwzględnieniem zmian.
a) Stosowanie kwoty wolnej od podatku w trakcie roku – zmiana dla płatnika i podatnika.
b) Koszty uzyskania przychodu podstawowe oraz podwyższone – w tym zasady składania wniosków oraz odwołania po zmianach.
c) Skala podatkowa oraz stawki podatku.
d) Oświadczenia i wnioski składane na potrzeby wyliczenia wynagrodzeń oraz umów cywilno-prawnych
e) Oświadczenie na potrzeby korzystania z ulgi dla młodych, ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi senior+.
f) Brak obowiązku poboru zaliczek na podatek z tytułu umowy o pracę oraz umów cywilno-prawnych – wnioski i oświadczenia.
g) Składki ZUS, składka zdrowotna – zasady stosowania i naliczania
h) Progi zarobków, algorytm wyliczenia, sposób wyliczenia - przykłady
i) Kilka wynagrodzeń w jednym miesiącu – kiedy i jak rozliczyć z uwzględnieniem nowych zasad naliczania składki zdrowotnej, skali podatkowej oraz kwoty wolnej od podatku.
j) Pracownik zatrudniony na część etatu – zasady naliczania wynagrodzenia i składki zdrowot-nej a oświadczenie PIT 2.
k) Wynagrodzenia osób powołanych do realizacji obowiązków społecznych lub obywatelskich – zasady naliczania składki zdrowotnej oraz kosztów uzyskania przychodów - przykłady
l) Przychody z działalności wykonywanej na podstawie umów cywilnoprawnych – przykłady rozliczenia:
- Zasady obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
- Koszty uzyskania przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
- Kwota wolna od podatku po zmianach – przykłady
- Naliczanie podatku dochodowego od umów cywilnoprawnych.
2. Wyłączenie odpowiedzialności płatnika w przypadku nieprawidłowego pobrania zaliczek na PIT.
3. Rozliczenie roczne PIT-11, PIT-4R, PIT-C i inne - zmiany zasad i terminów rozliczenia rocznego PIT dla pracownika oraz rozliczenie roczne podatników – omówienie formularzy.
4. Wskazanie innych zmian w przepisach wpływające na rozliczanie wynagrodzeń.
5. Panel dyskusyjny.