On-line: ZMIANA, ROZWIĄZANIE I WYGAŚNIĘCIE STOSUNKU PRACY

22 września 2021 09:00-12:00

Forma szkolenia:

• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania;
  • Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail;
  • Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze.

Informacje o prowadzącym:
trener, praktyk, ekspert z zakresu spraw pracowniczych z ponad dwudziestoletnim stażem. Magister prawa i administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładowca akademicki. Posiada bogate doświadczenie poparte praktyką w zakresie prawa pracy pracowników administracji samorządowej. Aktualnie dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego. Doświadczony dydaktyk, współpracujący z wieloma ośrodkami szkoleniowymi.

Cel:
Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę obowiązki związane z rozwiązaniem stosunku pracy oraz prowadzenia w tym zakresie dokumentacji zgodnie z ustalonymi zasadami. Nieznajomość tych zasad naraża pracodawców na dodatkowe zbędne koszty związane z ewentualnymi sporami sądowymi, czy też wynikające z zaleceń pokontrolnych uprawnionych organów.
Celem szkolenia jest przybliżenie i usystematyzowanie wiedzy dotyczącej realizacji obowiązków pracodawcy.

W programie szkolenia uwzględnione zostały zmiany wprowadzone ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Korzyści:

Zakres szkolenia uwzględnia wprowadzone w ostatnim okresie zmiany dotyczące zasad zmiany i rozwiązywania stosunków pracy.
Podczas szkolenia uczestnicy:
• zapoznają się z podstawami prawnymi oraz zasadami prowadzenia dokumentacji pracownicze dotyczącej omawianego tematu. Zakres szkolenia uwzględnia zmiany wprowadzone ustawą z dnia 10 stycznia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją;
• poznają praktykę oraz orzecznictwo sądowe w zakresie omawianej tematyki;
• poznają różnego rodzaju dokumenty zarówno obligatoryjne jak i fakultatywne przygotowywane ze strony pracodawcy;
• zapoznają się z zasadami praktycznego przygotowywania dokumentów wymaganych w stosunku pracy;
• nabędą umiejętności praktycznego przygotowania świadectwa pracy zgodnie z wymaganiami ustawowymi;

Uczestnicy szkolenia otrzymają materiały szkoleniowe obejmujące część teoretyczną, obowiązujące orzecznictwo sądowe oraz wzory dokumentów, pism które można wykorzystać w bieżącej pracy.

Adresaci:

szkolenie kierowane jest do pracodawców samorządowych, sekretarzy miast, gmin i powiatów oraz pracowników zajmujących się problematyką kadrową w urzędach i jednostkach samorządowych gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz osób zajmujących się problematyką kadrową, dla osób które rozpoczęły pracę w dziale kadr lub chcą podnieść swoje kwalifikacje.

Program:
1. Zmiana treści umowy o pracę.
• Trwała zmiana (na czas nieokreślony)
• Czasowa zmiana (na czas określony)
2. Dopuszczalność zmiany treści umowy o pracę.
3. Rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron
4. Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem,
• Wypowiedzenie umów terminowych
• Wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony
5. Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem.
6. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
• Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn zawinionych przez pracownika
• Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niezawinionych przez pracownika
7. Rozwiązanie stosunku pracy z powołania
• Rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron
• Odwołanie ze stanowiska a rozwiązanie stosunku pracy.
• Uprawnienia pracownika odwołanego ze stanowiska
• Odwołanie ze stanowiska pracownika podlegającego szczególnej ochronie stosunku pracy
8. Wygaśnięcie stosunku pracy
9. Roszczenia pracownika z tytułu wadliwego rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
• Roszczenia pracownika z tytułu nieprawidłowego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę
• Roszczenia pracownika i pracodawcy z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy bez wypowiedzenia
• Roszczenia pracownika związanie z wygaśnięciem umowy o pracę
• Wspólny skutek przyznania pracownikowi odszkodowania lub przywrócenia do pracy
10. Obowiązująca w tym zakresie dokumentacja pracownicza.
11. Orzecznictwo sądowe.