Online: Aspekty finansowo-księgowe projektów UE 2014-2020, w tym w okresie pandemii

20 kwietnia 2022 09:00-14:00

Forma szkolenia:

• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania,
  • Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail,
  • Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.

INFORMACJE O PROWADZĄCYM SZKOLENIE:

• Ekonomistka z doświadczenie ponad 25 lat w projektach UE we wszystkich 3 sektorach,
  • trener i doradca w projektach  EFS od 2003 z akredytacją PARP a następnie Krajowego Ośrodka Szkoleniowego EFS, złoty certyfikat trenera EFS, ocenia projekty od ponad 10 lat,
  • autor i realizator licznych projektów, w tym we współpracy z samorządami, firmami prywatnymi i stowarzyszeniami,
  • w bieżącej perspektywie przeprowadziła ponad 500 dni szkoleń i doradztwa z zakresu projektów unijnych,
  • stypendystka Kongresu Stanów Zjednoczonych, członek Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy przez 5 lat, obecnie prezes firmy szkoleniowo-konsultingowej.

Cele i korzyści:

Uaktualnienie i wzbogacenie wiedzy z zakresu aspektów finansowo-księgowych projektów finansowanych ze środków europejskich. Uczestnicy otrzymają praktyczne wskazówki jak prowadzić wyodrębnioną księgowość projektu, kto i jak powinien opisywać dokumenty księgowe, jak ewidencjonować środki trwałe powstałe/ulepszone w projekcie, co robić w przypadku zwrotów, pomyłek, jak powinna być prowadzona współpraca na linii księgowość – finanse projektu, jak zachować trwałość projektu, jak przygotować projekt do kontroli od strony finansowej, jak rozliczyć korygować wydatki, jak bronić kwalifikowalności wydatków, w tym szczególne przypadki w okresie pandemii, jak postępować z VAT w projektach.

Adresaci:

Pracownicy beneficjentów, przyszłych beneficjentów IP/IZ –zespołów projektowych oraz pionów finansowo-księgowych projektów współfinansowanych ze środków europejskich, kontrolerów i opiekunów projektów, pracowników punktów informacyjnych o funduszach.

Program szkolenia:

1. Wydatki niekwalifikowane  jak i kiedy skorygować księgowo.
  2. Faktury korygujące we wnioskach o płatność.
  3. Specyfika zwrotów w projektach pup.
  4. Prawidłowe dokumentowanie wydatków projektowych – opisy, kto i kiedy ich dokonuje.
  5. Karta rozliczenia wydatków we wniosku o płatność.
  6. Jak postępować z budżetem projektu w okresie pandemii – jakie zmiany są dopuszczalne?
  7. Zawieszone zapisy Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków na okres pandemii.
  8. Kiedy można kwalifikować wydatki, pomimo iż cele nie zostały osiągnięte?
  9. Prawidłowe rozliczanie umów- zlecenia oraz dokumentacja z tym związana – omówienie na przykładach.
  10. Kwalifikowanie, rozliczanie i księgowanie wynagrodzeń w projektach.
  11. Jak utrzymać i opłacać personel projektu w okresie pandemii?
  12. Kary umowne w projektach i ich ujmowanie księgowe oraz finansowe – różne przypadki.
  13. Odpłatność uczestników a dochód w projekcie.
  14. Zmiany definicji dochodu w rozporządzeniu unijnym tzw. OMNIBUSIE i ich praktyczny wymiar.
  15. VAT w projektach.
  16. Zamykanie finansowe projektu, kontrole w okresie trwałości, w tym kontrole VAT.
  17. Zwroty w okresie trwałości;
  18. Najważniejsze wymogi z wytycznych w zakresie nieprawidłowości, w tym ułatwienia w okresie pandemii.
  19. Nowości dotyczące perspektywy 2014-2020, w tym częstsze stosowanie metod uproszczonych ( kwoty ryczałtowe, stawki ryczałtowe, stawki jednostkowe).
  20. Sesja: Pytania i odpowiedzi