Online: Budżet i plany finansowe w jednostkach budżetowych na 2021 rok

12 października 2020 10:00-14:00

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Wieloletni członek Kolegium RIO, biegły powoływany przez NIK do kontroli jednostek sektora finansów publicznych, audytor jednostek sektora finansów publicznych (uprawnienia Min. Finansów Nr 57/2004: Dz. Urz. Min. Fin. Nr 19 z 2004 r. poz. 238), ekonomista, praktyk rachunkowości, od wielu lat wykładowca na wyższych uczelniach w zakresie rachunkowości i sprawozdawczości jednostek sektora finansów publicznych, doświadczony wykładowca na kursach i szkoleniach z zakresu rachunkowości i sprawozdawczości.

ADRESACI SZKOLENIA:
Szkolenie adresowane jest do dyrektorów finansowych, skarbników, głównych księgowych jednostek organizacyjnych państwowych i samorządowych, pracowników audytu i kontroli wewnętrznej zatrudnionych w sferze budżetowej. Szkoleniu adresowane także do wszystkich osób zainteresowanych zdobyciem lub poszerzeniem wiedzy w przedmiotowym zakresie.

PROGRAM SZKOLENIA:
1. Znaczenie planu finansowego w konstrukcji budżetu państwa i jednostki samorządu terytorialnego.
2. Przepisy prawa mające zastosowanie podczas sporządzania projektów planów i planów finansowych. Omówienie zasad obowiązujących w gospodarce finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych.
3. Plan finansowy w realizacji zadań publicznych: planowanie wieloletnie (w tym WPF i możliwości poprawienia relacji w zakresie spłaty zadłużenia) a roczny plan finansowy jednostek budżetowych.
4. Omówienie czynności związanych z przygotowaniem projektu planu finansowego w jednostkach budżetowych ze wskazaniem dokumentacji (podaniem wzorów) oraz terminów i szczegółowości uzasadniania wielkości planowanych. Znaczenie przyjętej przez Radę (Sejmik) procedury w sprawę trybu prac nad projektem uchwały budżetowej oraz konieczność wydania przez organ wykonawczy założeń do projektu budżetu na każdy następny rok budżetowy odrębnie (wzór). Wdrażanie wskazanych założeń przy określaniu wielkości planowanych w jednostkach budżetowych.
5. Stosowanie właściwej klasyfikacji budżetowej dochodów i wydatków wg aktualnie obowiązujących przepisów, w tym po zmianach mających zastosowanie po raz pierwszy do projektu budżetu 2021 roku. W zakresie wydatków - konieczność uzasadniania przedsięwzięć rzeczowych do planowanych wielkości w poszczególnych paragrafach klasyfikacji budżetowej.
6. Tworzenie rezerw celowych w budżecie na prawdopodobne (nie pewne) wydatki w jednostkach budżetowych (brak zasadności ujmowanie do planu wydatków jednostki budżetowej).
7. Szczególne obowiązki przygotowania projektu planu finansowego przez kierowników jednostek, w tym dyrektorów szkół obsługiwanych przez Centa Usług Wspólnych.
8. Zatwierdzanie projektu i planu finansowego jednostki budżetowej (obowiązki innych organów w jednostkach oświatowych).
9. Zmiany w planach finansowych: uprawnienia kierowników (dyrektorów) jednostek budżetowych oraz obowiązki głównych księgowych w myśl przepisów wskazujących na naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
10. Zasady wykonywania planów finansowych, w tym omówienie na przykładach możliwości zaciągania zobowiązań przekraczających rok budżetowy w odniesieniu do planu finansowego.
11. Ewidencja księgowa wielkości planowanych i wykonanych z zastosowaniem klasyfikacji budżetowej.
12. Półroczna i roczna ocena wykonania planu finansowego: jakie przypadki i wielkości należy szczegółowo uzasadnić.
13. Omówienie najczęściej występujących w praktyce problemów związanych z planowaniem, zmianą w planach finansowych i realizacją zadań w odniesieniu do źródeł finansowania określonych w planie finansowym, w tym rozgraniczenie wydatków bieżących od majątkowych (remont czy ulepszenie i wpływ na WPF oraz wydatków ponoszonych na przeciwdziałanie COVID-19).
14. Odpowiedzialność kierownika i głównego księgowego w wyżej wymienionym zakresie (w tym głównego księgowego CUW) z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych (także na przykładach orzeczeń GKO).
15. Pytania i odpowiedzi.