Online: Decyzje i czynności procesowe w czasie trwania ograniczeń w stanie epidemii COVID19 w postępowaniu administracyjnym w sprawach meldunków i ewidencji ludności

26 stycznia 2021 10:00-13:00

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku, radca prawny, od 1995 r. obsługuje urzędy administracji publicznej (urzędy gmin, urząd wojewódzki, zarządy dróg, inspekcje itp.). Wykładowca od 1994 r. wielu ośrodków szkoleniowych, realizuje główne tematy z zakresu postępowania administracyjnego i prawa samorządu terytorialnego oraz z ochrony środowiska, gospodarki nieruchomościami, planowania przestrzennego, finansów lokalnych. W codziennej pracy zajmuje się między innymi kwestiami prawnymi związanymi z obowiązkami gmin dotyczącymi ochrony zwierząt.

KORZYŚCI ZE SZKOLENIA:
- Pracownicy zapoznają się z regulacjami ustawy o ewidencji ludności w kontekście ograniczeń procesowych w stanie epidemii COVID19. Najnowsze orzecznictwo i interpretacje przepisów. Szczegółowe omówienie każdego etapu postępowania administracyjnego zwłaszcza przy wymeldowaniu.
- W trakcie szkolenia ponadto, omówione zostaną wszystkie czynności procesowe, jakie winny być wykonywane w okresie stanu epidemii.

ADRESACI:
- Pracownicy urzędów gmin i miast.

1. Stan zagrożenia epidemiologicznego. Zmiany w procedurze administracyjnej w okresie COVID 19:
- wszczynanie postępowania administracyjnego - ograniczenia i wyłączenia,
- doręczenia w postępowaniu w okresie epidemii,
- ograniczenia w udziale w stron w postępowaniu,
- uzgadnianie rozstrzygnięć w trybie art. 106 kpa oraz kwestia milczącego załatwienia sprawy,
- ograniczenia w wydawaniu decyzji ,
- postępowanie dowodowe w dobie epidemii.
- konsekwencje wstrzymania biegu terminów w postępowaniu administracyjnym, Liczenie terminu załatwienia sprawy;
- Przewlekłość.
2. Elementy postępowania administracyjnego:
- Nowe zasady postępowania - rozstrzyganie wątpliwości na korzyść strony, zasady równego traktowania i transparentności
- Wszczęcie postępowania – tryb i skuteczność dokonanych czynności,
- bezczynność i przewlekłość, PONAGLENIE,
- Doręczenia ze szczególnym uwzględnieniem doręczeń dla osób nieobecnych i nieznanych z miejsca pobytu oraz przebywających za granicą,
- poświadczania za zgodność dokumentów ,
- Przedstawiciel dla osoby nieobecnej – procedura ustalania,
- Postępowanie dowodowe – zasady przesłuchiwania świadków i stron, oględziny,
- Decyzja administracyjna – składniki,
- Postępowanie odwoławcze, nowe zasady postępowania dowodowego w II instancji,
- instytucja zrzeczenia się odwołania,
- Wzruszanie ostatecznych decyzji – stwierdzanie nieważności, wznowienie postępowania
3. Zamieszkanie a pobyt stały – zakres pojęć, różnice.
4. Etapy procesowe dokonywania czynności zameldowania.
- składanie wniosku,
- potwierdzanie przebywania w lokalu przez osobę uprawnioną,
- pojęcie tytułu prawnego do lokalu,
- potwierdzanie przebywania w lokalu przez organ administracji,
5.Przesłanki wymeldowania osoby z pobytu stałego – zakres i okoliczności – Nowe brzmienie przepisów
- strona postępowania,
- przesłanki wymeldowania.
6. Omówienie najczęściej powtarzających się uchybień na tle orzecznictwa naczelnego Sądu Administracyjnego.