Online: Decyzje i czynności procesowe w czasie trwania ograniczeń w stanie epidemii COVID19 w postępowaniu administracyjnym w sprawach meldunków i ewidencji ludności

21 październik 2020 10:00-13:00

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

-    radca prawny, od 1995 r. obsługa urzędów administracji publicznej (urzędy gmin, urząd wojewódzki, zarządy dróg, inspekcje itp.)
-    Od 1991 r. - etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku.
-    wykładowca od 1994 r. wielu ośrodków szkoleniowych w Polsce. Realizuje główne tematy z zakresu postępowania administracyjnego i prawa samorządu terytorialnego oraz z ochrony środowiska, gospodarki nieruchomościami, planowania przestrzennego, finansów lokalnych; Formy organizowania szkoleń- wykłady, seminaria, ćwiczenia praktyczne, konsultacje.
-    W latach 1998 - wykładowca z zakresu prawa administracyjnego i postępowania administracyjnego w szkoleniu aplikantów radcowskich oraz powołany przez Ministra Sprawiedliwości członek komisji egzaminacyjnej na egzamin zawodowy radców prawnych.
-    Prowadzi szkolenia zawodowe dla radców prawnych w ramach doskonalenia zawodowego.
-    Wykładowca na szkoleniach służby cywilnej, posiada uprawnienia wykładowcy Brytyjskiego Funduszu Know How z zakresu planowania przestrzennego oraz zarządzania finansami komunalnymi.

ADRESACI SZKOLENIA:
Pracownicy Urzędów Miast i Gmin.

KORZYŚCI ZE SZKOLENIA:
-    Pracownicy zapoznają się z regulacjami ustawy o ewidencji ludności w kontekście ograniczeń procesowych w stanie epidemii COVID19. Najnowsze orzecznictwo i interpretacje przepisów. Szczegółowe omówienie każdego etapu postępowania administracyjnego zwłaszcza przy wymeldowaniu.
-    W trakcie szkolenia ponadto, omówione zostaną wszystkie czynności procesowe, jakie winny być wykonywane w okresie stanu epidemii.

1.    Zmiany w procedurze administracyjnej w okresie COVID 19:
-    wszczynanie postępowania administracyjnego - ograniczenia i wyłączenia,
-    doręczenia w postępowaniu w okresie epidemii,
-    ograniczenia w udziale w stron w postępowaniu,
-    uzgadnianie rozstrzygnięć w trybie art. 106 kpa oraz kwestia milczącego załatwienia sprawy,
-    ograniczenia w wydawaniu decyzji ,
-    postępowanie dowodowe w dobie epidemii.
-    konsekwencje wstrzymania biegu terminów w postępowaniu administracyjnym, Liczenie terminu załatwienia sprawy;
-    Przewlekłość.
2. Elementy postępowania administracyjnego:
-    Nowe zasady postępowania - rozstrzyganie wątpliwości na korzyść strony, zasady równego traktowania i transparentności
-    Wszczęcie postępowania – tryb i skuteczność dokonanych czynności,
-    bezczynność i przewlekłość, PONAGLENIE,
-    Doręczenia ze szczególnym uwzględnieniem doręczeń dla osób nieobecnych i nieznanych z miejsca pobytu oraz przebywających za granicą,
-    poświadczania za zgodność dokumentów ,
-    Przedstawiciel dla osoby nieobecnej – procedura ustalania,
-    Postępowanie dowodowe – zasady przesłuchiwania świadków i stron, oględziny,
-    Decyzja administracyjna – składniki,
-    Postępowanie odwoławcze, nowe zasady postępowania dowodowego w II instancji,
-    instytucja zrzeczenia się odwołania,
-    Wzruszanie ostatecznych decyzji – stwierdzanie nieważności, wznowienie postępowania ,
3. Zamieszkanie a pobyt stały – zakres pojęć, różnice.
4. Etapy procesowe dokonywania czynności zameldowania.
-    składanie wniosku,
-    potwierdzanie przebywania w lokalu przez osobę uprawnioną,
-    pojęcie tytułu prawnego do lokalu,
-    potwierdzanie przebywania w lokalu przez organ administracji,
5. Przesłanki wymeldowania osoby z pobytu stałego - zakres i okoliczności - Nowe brzmienie przepisów
-    strona postępowania,
-    przesłanki wymeldowania,
6. Omówienie najczęściej powtarzających się uchybień na tle orzecznictwa naczelnego Sądu Administracyjnego.