Online: Ewidencjonowanie nieruchomości publicznych oraz sporządzanie planów wykorzystania zasobu jako podstawa prawidłowego gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego

03 grudnia 2021 10:00-14:30

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Z wykształcenia inżynier geodeta – wieloletni pracownik administracji samorządowej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Na co dzień kierująca wydziałem gospodarki nieruchomościami. Od kilku lat trenerka prowadząca szkolenia o tematyce z zakresu gospodarki nieruchomościami, geodezji i postępowań administracyjnych. Przede wszystkim praktyk w przedstawianej tematyce.

CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z zagadnieniami i praktycznymi rozwiązaniami dotyczącymi ewidencjonowania nieruchomości stanowiących zasób gminy, powiatowy, wojewódzki oraz Skarbu Państwa jak również z zasadami prawidłowego gospodarowania nieruchomościami publicznymi poprzez sporządzanie i realizację planów wykorzystania zasobów nieruchomości publicznych poprzez omówienie rozwiązań praktycznych w oparciu o przepisy prawa. Uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę niezbędną do realizacji zadania prawidłowego ewidencjonowania nieruchomości publicznych i sporządzania planów ich wykorzystywania. Zagadnienia te zostaną przedstawione i omówione na przykładach ze wskazaniem rozwiązań praktycznych i możliwości techniczno-informatycznych.

ADRESACI:
Pracownicy urzędów gmin, starostw powiatowych, urzędów marszałkowskich i urzędów wojewódzkich oraz jednostek organizacyjnych zajmujących się gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego lub nadzorem nad prawidłową realizacją przepisów w tym zakresie.

I. EWIDENCJA ZASOBU NIERUCHOMOŚCI PUBLICZNYCH:
1. Ewidencjonowanie nieruchomości zasobów w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami:
- omówieni przepisów UGN dotyczących ewidencjonowania zasobu,
- dane przedmiotowe jakie powinna zawierać ewidencja zasobu,
- ewidencjonowanie własności Skarbu Państwa,
- ewidencjonowanie własności jednostek samorządu terytorialnego,
- ewidencjonowanie trwałego zarządu –przykłady,
- ewidencjonowanie ograniczonych praw rzeczowych – użytkowanie, służebności,
- ewidencjonowanie nieruchomości udostępnionych w formie dzierżawy, najmu, użyczenia – ewidencjonowanie czynszów, waloryzacja,
- ewidencjonowanie użytkowania wieczystego – m.in. opłaty, aktualizacja, raporty o płatnikach – przykłady rozwiązań,
- ewidencjonowanie gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształconych z użytkowania wieczystego w prawo własności w trybie ustawy z dnia 20 lipca 2018r. i opłat z tym związanych – opłaty, płatnicy – przykłady,
- ewidencjonowanie postępowań administracyjnych toczących się na nieruchomościach publicznych,
- ewidencjonowanie roszczeń zgłoszonych w stosunku do nieruchomości publicznych.
- ewidencjonowanie wartości nieruchomości – wartość rynkowa a wartość księgowa.
2. Informatyzacja ewidencji zasobów nieruchomości publicznych:
- niezbędne funkcjonalności systemu informatycznego do ewidencjonowanie nieruchomości zasobu.
- pozyskiwanie danych z ewidencji gruntów i budynków celem weryfikacji i synchronizacji danych, raportowania rozbieżności - porównanie danych.
- pozyskiwanie danych z innych rejestrów (geoportal, EMUIA, MPZP, EKW, i inne).
3. Udostępnianie danych o nieruchomościach publicznych - platformy internetowe, systemy informacji przestrzennej, geoportale.

II. PLANY WYKORZYSTANIA ZASOBÓW PUBLICZNYCH:
1. Co to jest plan wykorzystania zasobu i po co się go sporządza.
2. Powrót do obowiązku sporządzania planu przez starostów dotyczącego zasobu Skarbu Państwa.
3. Czynności nadzorcze wojewodów w zakresie planów wykorzystania zasobu Skarbu Państwa w tym określanie szczegółowości planów.
4. Obowiązek wójta, zarządu powiatu, zarządu województwa do sporządzenia planów wykorzystania zasobów należących do JST.
5. Jak prawidłowo sporządzić plan wykorzystania zasobu.
6. Co powinien zawierać plan wykorzystania zasobu w szczególności:
- Zestawienia nieruchomości zasobu i oddanych w użytkowanie wieczyste.
- Prognozy udostępniania nieruchomości zasobu i nabycia do zasobu.
- Prognozy wpływów osiąganych z nieruchomości zasobu.
- Prognozy wydatków związanych z nieruchomościami zasobu.
- Program zagospodarowania nieruchomości.
- Sprawozdanie z realizacji PWZ Skarbu Państwa.
7. Ramy czasowe planu.
8. Rola prawidłowego ewidencjonowania mienia w sporządzaniu planu.
9. Zatwierdzenie planu wykorzystania zasobu w JST.
10. Zatwierdzanie przez wojewodów planów wykorzystania zasobu Skarbu Państwa.
11. Inicjowanie przez wojewodów zmian w PWZ Skarbu Państwa.
12. Realizacja planu wykorzystania zasobu w JST.
13. Pytania, dyskusja.