Online: Opłata skarbowa – ustalanie, pobór, wyłączenia i zwolnienia

9.30 – 10.00 – logowanie do platformy i sprawdzanie ustawień

10.00 – 14.00 - szkolenie

Termin nadsyłania zgłoszeń:

Cena szkolenia: 295 zł netto / os.

Cena szkolenia przy zapisie co najmniej dwóch osób: 275 zł netto / os.

Cel szkolenia:

Wyposażenie uczestników w wiedzę niezbędną do poprawnego stosowania przepisów   ustawy o opłacie skarbowej oraz rozporządzenia w sprawie zapłaty opłaty skarbowej. Na szkoleniu zostaną poruszone kwestie prawidłowej wysokości opłaty skarbowej za poszczególne rodzaje czynności urzędowych realizowanych przez organy administracji publicznej.

Podczas szkolenia udzielone zostaną odpowiedzi na następujące kwestie:

• kto i kiedy jest podmiotem obowiązanym do uiszczenia opłaty skarbowej;
  • jaki jest zakres przedmiotowy opłaty skarbowej;
  • czynności podlegające opłacie skarbowej;
  • jakie to są czynności urzędowe zwolnione z opłaty skarbowej;
  • jak interpretować pojęcia: wypis, odpis, wyciąg, kopia.
  • jaka jest opłata skarbowa od pełnomocnictwa i od prokury.

Materiały szkoleniowe:

Autorskie wzory pism, postanowień i decyzji pozwalających prawidłowo realizować zadania związane z poborem opłaty skarbowej.

Adresaci szkolenia:

Szkolenie przeznaczone jest pracowników urzędów administracji  publicznej załatwiających sprawy z zakresu administracji publicznej podlegające opłacie skarbowej.

Informacje o prowadzącym:

freelancer; prawnik (UMCS w Lublinie); Uniwersytetu Jagiellońskiego Instytut Stosunków Międzynarodowych – studia w zakresie „wiedzy o integracji europejskiej” oraz Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu Instytut Socjologii studia w zakresie zarządzania środkami Unii Europejskiej. Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Licencjonowany audytor wewnętrzny (lic MF. Nr 134/2004), audytor wewnętrzny wpisany na Krajową Listę Profesjonalnych Audytorów Wewnętrznych (wpis nr 782); współpracownik kilku firm audytorskich na terenie Polski,: audytor środków pochodzących z UE; członek Stowarzy-szenia Audytorów Wewnętrznych IIA Poland; b. Naczelnik Wydziału Finansowego Urzędu Miej-skiego w Przemyślu, b. starszy inspektor kontroli gospodarki finansowej Regionalnej Izby Obra-chunkowej w Rzeszowie, b. członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu, długoletni pracownik służb finansowych Państwa i samorządu terytorialnego, autor ponad 130 artykułów / specjalistycznych publikacji z zakresu prawa podatkowego i dochodów jednostek sa-morządu terytorialnego oraz audytu wewnętrznego. Trener i wykładowca (m. in. trener i wykła-dowca w szkoleniach generalnych i specjalistycznych dla służby cywilnej) oraz wielu firm szkole-niowych.absolwent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w zakresie studiów podyplomowych: skarbowość i podatki„; Autor książki wydanej w 2020 roku przez ODDK Gdańsk pt. „Postępowanie egzekucyjne w administracji. Wzory pism dla wierzycieli należności pienięż-nych.” Oraz cyklu artykułów w miesięczniku Finanse Publiczne wyd. PRESSCOM poświęconych nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym.

PROGRAM SZKOLENIA

1. Przedmiot opłaty skarbowej.

2. Pojęcia: wypis, odpis, kopia, wyciąg, czynność urzędowa, decyzja, zezwolenie, koncesja, po-zwolenie, zaświadczenie.

3. Podmioty opłaty skarbowej.

4. Zapłata opłaty skarbowej, formy zapłaty opłaty skarbowej.

5. Załatwianie sprawy bez uiszczonej opłaty skarbowej.

6. Zwolnienia i wyłączenia z opłaty skarbowej.

7. Zapłata i zwrot opłaty skarbowej.

8. Nadpłata w opłacie skarbowej.

9. Adnotacje o uiszczeniu opłaty skarbowej, zwolnieniu z tej opłaty oraz o wyłączeniu obowiązku jej uiszczenia.

10. Obowiązki informowania organów podatkowych przez podmioty zobowiązane o nieuiszcze-niu opłaty skarbowej.

11. Czynności wierzyciela w zakresie zaległej opłaty skarbowej.

Szkolenie on-line

• zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu;
  • do obsługi platformy polecamy przeglądarkę internetową Google Chrome;
  • uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu - prosimy o podawanie własnych adresów e-mail i numeru telefonu na wypadek problemów technicznych;
  • platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie;
  • każdy uczestnik po szkoleniu otrzyma materiały w formacie pdf na e-mail;
  • OWAL s.c. i trenerzy nie wyrażają zgody na jakąkolwiek formę utrwalania, powielania, udostępniania lub nagrywania przebiegu szkolenia oraz materiałów szkoleniowych. Treść szkolenia i materiały szkoleniowe objęte są prawami autorskimi.