Online: Pierwsza aktualizacja rocznych kwot dotacji oświatowych dla szkół ponadpodstawowych

12 marca 2021 12:30-16:00

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

PROWADZĄCY: Liliana Zientecka
-    praktyk z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej) - 34 letni staż pracy na wszystkich szczeblach administracji oświatowej,
-    autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą,
-    odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Cel główny

Przygotowanie uczestników szkolenia do sprawnego przeprowadzenia aktualizacji dotacji obowiązujących w roku 2021.

Cele szczegółowe

1. Wyposażenie uczestników szkolenia w wiedzę zapewniającą prawidłowe ustalanie rocznych kwot dotacji.

2. Wyposażenie uczestników szkolenia w umiejętność prawidłowego dokonania aktualizacji części dotacji wypłaconych w miesiącach I-III.

3. Przekonanie uczestników szkolenia do profesjonalnego prowadzenia procesu dotowania

i skutecznego pozyskiwania subwencji oświatowej.

ADRESACI:

Pracownicy samorządowi odpowiedzialni za czynności związane z udzielaniem dotacji oświatowych z budżetu JST, przedstawiciele podmiotów dotowanych, wszyscy zainteresowani.

1.      Analiza rozporządzenia w sprawie podziału subwencji oświatowej na 2021 r. w zakresie zadań powiatowych.
  2.      Prawidłowe ustalenie rocznych kwot dotacji na uczniów  szkół ponadpodstawowych.
  3.      Prawidłowe stosowania wskaźników i wag na ucznia objętego nauczaniem domowym, nauczaniem indywidualnym oraz wag na  kształcenie zawodowe.
  4.      Algorytm wskaźnika zwiększającego - gotowy wzór działania, w tym wykaz danych potrzebnych do jego obliczenia w roku 2021.
  5.      Prawidłowe ustalenie rocznej kwoty dotacji dla szkół z obszaru kształcenia ustawicznego, w tym dotacji za efekt kształcenia.
  6.      Prawidłowe stosowanie przepisów szczególnych obowiązujących w okresie pandemii dotyczących  uprawnienia do dotacji na uczniów szkół kształcenia ustawicznego.
  7.      Zasady aktualizacji części dotacji wypłaconych w miesiącach I-III:

1)prawidłowe sprawdzenie ustawowych limitów wzrostu lub obniżenia kwot dotacji - proste i skuteczne rozwiązanie;

2)wyrównania wypłaconych części dotacji po aktualizacji rocznej kwoty dotacji – proste i skuteczne rozwiązanie - wzór pisma do dotowanego.

1.      Systemowy monitoring danych w SIO i wypłacanych dotacji – kompetencje organu dotującego – wzór pisma w sprawie.
  2.      Prawidłowe przekazywanie dotacji przeznaczonej na organizację kształcenia specjalnego.

Metoda i forma pracy

Metody asymilacji wiedzy z praktycznym działaniem.

Webinarium - dyskusja dydaktyczna w oparciu o wzory działań do zastosowania.