Online: Plan wykorzystania gminnego zasobu nieruchomości po nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami z 8 lipca 2021 roku

26 lipca 2022 10:00-14:00

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Doświadczony trener, od 2008 roku prowadzi wysoko oceniane szkolenia z zakresu gospodarki nieruchomościami publicznymi i obrotu nieruchomościami. Absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Absolwent aplikacji sądowej (egzamin sędziowski złożony w 2008 roku). Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu gospodarowania nieruchomościami publicznymi, cywilno-prawnych aspektów obrotu nieruchomościami i zamówień publicznych.

CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest przybliżenie uczestnikom węzłowych aspektów przygotowania i realizacji gminnych planów gospodarowania zasobem nieruchomości w oparciu o stanowisko i wytyczne Najwyższej Izby Kontroli zawarte w wynikach kontroli przeprowadzonych w 2020 i 2021 roku, a dotyczących zbywania lokali (LBY.430.006.2020) i gospodarowania nieruchomościami w ramach zasobów publicznych (LSZ.430.004.2020). Uczestnicy webinarium zostaną zapoznani również z nowymi regulacjami dotyczącymi planowania i gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości jakie wprowadziła ustawa z dnia 8 lipca 2021r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021r., poz. 1561). W ramach webinarium zostaną przedstawione zagadnienia i czynności organów, z którymi - zdaniem NIK - związane były nieprawidłowości dotyczące przygotowania i przeprowadzania działań związanych z ewidencjonowaniem zasobu nieruchomości gminnych i planowaniem czynności dotyczących zasobu.

ADRESACI:
Szkolenie jest skierowane przede wszystkim do pracowników samorządu zajmujących się gospodarowaniem zasobami, szczególnie pracowników rozpoczynających pracę lub chcących usystematyzować swoją wiedzę na ten temat.

1. Plan wykorzystania gminnego zasobu nieruchomości jako zadanie organu gospodarującego zasobem - czy i w jakim zakresie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta można nałożyć sankcje za niewykonanie lub nienależyte wykonanie tego obowiązku?

2. Ewidencja nieruchomości zasobu oraz konieczność zapewnienia aktualności danych ewidencji oraz spójności danych z ewidencją księgową - przedstawienie i omówienie wniosków pokontrolnych NIK;

3. Analiza skutków ekonomicznych zbycia nieruchomości z zasobu – podstawa prawna obowiązku przeprowadzenia analizy, zakres i sposób udokumentowania wniosków i rekomendacji – podsumowanie i omówienie orzecznictwa oraz wniosków płynących z wystąpień pokontrolnych NIK;

4. Plan wykorzystania gminnego zasobu nieruchomości:
a) Opracowanie i realizacja planu – obowiązek czy dowolność? Skutki braku przygotowania lub realizacji planu;

b) Wymagane elementy treści planu i ich znaczenie dla czynności podejmowanych w okresie planowania;

c) Zmiany planu w czasie jego obowiązywania – zasady i tryb przeprowadzania zmian oraz sposób informowania o ich dokonaniu.

4. Czy dane objęte planem wykorzystania zasobu mają być uwzględnione w wieloletnim programie gospodarowania gminnym zasobem mieszkaniowym? Jakie jest znaczenie i ewentualne powiązania każdego z tych dokumentów?

5. Najczęstsze błędy i nieprawidłowości w tworzeniu i realizacji gminnych planów wykorzystania zasobu nieruchomości – przedstawienie i omówienie stanowiska Najwyższej Izby Kontroli zawartego w dokumentach pokontrolnych.