Online - Projekty z obszaru kultury – źródła finansowania, przygotowanie i realizacja budżetów.

27 kwietnia 2021 09:00-14:00

INFORMACJE O PROWADZĄCYM SZKOLENIE:
Przeprowadziła ponad 500 szkoleń z perspektywy finansowej UE 2014-2020; skierowanych do jednostek sektora finansów publicznych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców, otrzymała złoty certyfikat trenera EFS oraz wpis na listę ekspertów MiIR m.in. z zakresu administracji rządowej i samorządowej, systemów służby zdrowia oraz włączenia społecznego, napisała ponad 40 projektów do nowych programów operacyjnych krajowych i regionalnych; posiada 25 lat doświadczenia w przygotowaniu i realizacji projektów we wszystkich trzech sektorach, w tym we współpracy partnerskiej międzysektorowej, ocenia projekty w PO WER i RPO. Obecnie jest prezesem firmy szkoleniowo-konsultingowej, wcześniej 8 lat w samorządach, które reprezentowała w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Europy ( 5 lat), działa w 3 organizacjach pozarządowych,  z wykształcenia ekonomistka, stypendystka Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki ( podyplomowe z finansów i administracji publicznej na Georgetown University), Podyplomowe: School of Management, Prawo i Gospodarka Unii Europejskiej (Uniwersytet Wrocławski), wieloletni wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu projektów UE, lubiana za komunikatywność i wszechstronną wiedzę.

Adresaci:

pracownicy instytucji kultury, stowarzyszeń działających w obszarze kultury, firm prywatnych prowadzących działalność gospodarczą z zakresu kultury, samorządów

Korzyści:

pozyskanie i uzupełnienie wiedzy z zakresu pozyskania środków na projekty oraz przygotowania budżetu projektu, wymiana doświadczeń na czacie z innymi uczestnikami szkolenia

PROGRAM SZKOLENIA:

Godz. 9.00-10.30

 Omówienie zakresu tematycznego szkolenia;
 Zebranie oczekiwań uczestników;
 Pozyskiwanie środków na finansowanie projektów kulturalnych:
 Typy źródeł:
- środki publiczne krajowe ( państwowe i samorządowe),
- środki zagraniczne ( UE, fundacje)
 Rodzaje finansowania:
- dotacje,
- pożyczki,
- poręczenia,
- finansowanie zadań publicznych,
- foundraising oraz crowdfunding

Godz. 10.30-10.45 Przerwa

Godz. 10.45-12.15

 Omówienie środków unijnych:
- programy operacyjne bieżącej perspektywy finansowej UE, działania, poddziałania na kulturę ( RPO, POIiŚ, programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej, Program Polska Wschodnia, plany na następną perspektywę – przykładowe typy wsparcia kultury w latach 2021-2027,

 Finansowanie projektów kulturalnych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodo-wego (ścieżki w Ministerstwie, środki i ścieżki finansowania w ramach instytucji podległych MKiDN, np. NID

 Wsparcie kultury podczas pandemii – środki z tarczy antykryzysowej, Krajowy Plan Odbudo-wy, wsparcie samorządów.

Godz.12.15- 12.30 Przerwa
Godz.12.30 - 13.30

 Zasady konstruowania budżetu
 Wydatki kwalifikowalne,
 Wkład własny, w tym rzeczowy
 Przykładowe rodzaje wydatków w projektach podmiotów z obszaru kultury
 Podpowiedzi z zakresu rozliczania projektów, jak uniknąć błędów, na co zwrócić uwagę.

Godz. 13.30 – 14.00 CZAT wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami szkolenia, odpowiedzi na pytania