Online: Sądowa kontrola aktów planistycznych gminy oraz rozstrzygnięć nadzorczych stwierdzających nieważność miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

23 czerwca 2022 09:00-14:00

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

radca prawny, doktor nauk prawnych, właścicielka kancelarii specjalizującej się w procesie inwestycyjno-budowlanym, wykładowca w wyższej szkole, trener. Członek zespołu prawno-urbanistycznego przy Komitecie Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, członek Zarządu Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Trzynastoletni staż pracy jako orzecznik w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie w wydziale zajmującym się m.in. kontrolą studiów, planów miejscowych oraz decyzji o warunkach zabudowy. Autorka licznych publikacji, w tym artykułów i glos związanych z tematyką planowania i zagospodarowania przestrzennego. Współautorka Komentarza do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz Leksykonu prawa budowlanego, planowania przestrzennego oraz gospodarki nieruchomościami.

CELE SZKOLENIA:
Zapoznanie uczestników z poszczególnymi etapami kontroli sprawowanej przez sądy administracyjne w stosunku do studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Podczas szkolenia przedstawione zostaną zagadnienia dotyczące kryteriów i zakresu kontroli oraz podstaw prawnych unieważniania studiów i planów miejscowych. Szczególnej uwadze poświęcone zostaną zagadnienia dotyczące granic władztwa planistycznego gminy oraz dopuszczalnych ograniczeń wprowadzanych w aktach planistycznych gminy w stosunku do prywatnych gruntów. Na szkoleniu przedstawione zostaną również przyczyny uchyleń rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów unieważniających plany miejscowe. Na szkoleniu zaprezentowane zostaną obowiązujące regulacje prawne oraz projektowane zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Celem szkolenia jest przede wszystkim przedstawienie uwag i odniesień do praktyki zarówno samego procesu planistycznego jak i procesu zaskarżania poszczególnych zapisów studiów i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Na szkoleniu omówione zostaną również skutki unieważnienia studiów oraz planów miejscowych oraz ich wpływ na prawomocne pozwolenia na budowę.

1. Podmioty uprawnione do zaskarżenia studium i planu miejscowego (legitymacja skargowa z art. 101 ust. 1 u.s.g., możliwość zaskarżania zapisów planu odnoszących się do działek sąsiednich);
2. Warunki formalne wniesienia skargi na studium i plan miejscowy (tryb, termin, powaga rzeczy osądzonej);
3. Naruszenie interesu prawnego ustaleniami przyjętymi w studium i planie miejscowym;
4. Istota i zakres władztwa planistycznego przy uchwalaniu aktów planistycznych (granice władztwa planistycznego i skutki jego przekroczenia wg najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych);
5. Kryteria kontroli sądowej studiów i planów miejscowych (zasadnicze różnice między kontrolą decyzji WZ, a aktami planistycznymi);
6. Zakres oceny sądowej studium i planu miejscowego,
7. Przykłady naruszenia prawa przez studia i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (istotne naruszenie zasad i istotne naruszenie procedury sporządzenia studium i planu);
8. Dopuszczalne ograniczenie prawa własności postanowieniami miejscowego planu - przykłady;
9. Rodzaje rozstrzygnięć sądowych;
10. Wstrzymanie wykonalności aktów planistycznych gminy (zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi);
11. Skutki prawne uchwalenia studium i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz ich wpływ na ostateczne pozwolenia na budowę;
12. Wymogi formalne zaskarżenia rozstrzygnięcia nadzorczego;
13. Zakres kontroli sądowej rozstrzygnięć nadzorczych;
14. Udział gminy w postępowaniu nadzorczym;
15. Uzasadnienie rozstrzygnięcia nadzorczego;
16. Możliwość sprostowania rozstrzygnięcia nadzorczego;
17. Najczęstsze przyczyny uchyleń rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów.