Online: Sprawozdawczość budżetowa i z zakresu operacji finansowych JST i jej jednostek podległych za I półrocze 2022 r.

15 lipca 2022 09:00-12:00

• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
  • Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
  • Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.

INFORMACJE O PROWADZĄCYCH SZKOLENIE:

• członek Polskiej Akademii Rachunkowości;
  • trener Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych;
  • trener Ośrodka PRO FORIS Fundacji Goleniowska Akademia Rozwoju;
  • stały współpracownik miesięczników „Finanse publiczne”, „Rachunkowość budżetowa”;
  • wieloletni skarbnik gminy miejskiej.

Adresaci:skarbnicy, pracownicy działów księgowości w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych

Opis szkolenia:Szkolenie ma na celu podniesienie i uporządkowanie wiedzy uczestników w zakresie sporządzania sprawozdań budżetowych również po zmianach prawnych wprowadzonych od 1 stycznia 2022r. m.in. zmianą do rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2021 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych, jak również nowym rozporządzeniem z dnia 11 stycznia 2022r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej ze zwróceniem szczególnej uwagi na najczęściej występujące błędy i nieprawidłowości w tej dziedzinie wynikające m.in. z protokołów RIO i NIK.

Sprawozdania objęte szkoleniem: Rb-27S, Rb-27ZZ, Rb-28S, Rb-28NWS, Rb-50, Rb-NDS, Rb-30S, Rb-34S + dodatkowo sprawozdania jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych: RB-N, RB-Z, RB-ZN.

Korzyści:

• uporządkujesz i uzupełnisz wiedzę w zakresie zmian, które wprowadzone zostały w sprawozdawczości w ostatnim czasie m.in. zmiany formularzy, niektórych zasad sporządzania czy przekazywania sprawozdań;
  • poznasz praktyczne aspekty prawidłowego przygotowania sprawozdań z uwzględnieniem różnych, często trudnych lub niestandardowych sytuacji sprawozdawczych.

Program szkolenia:

1. Podstawy prawne sprawozdawczości budżetowej i z zakresu operacji finansowych.
  2. Istota sprawozdawczości budżetowej i z operacji finansowych.
  3. Rodzaje sprawozdań budżetowych i z operacji finansowych.
  4. Jednostki zobowiązane do sporządzania i przekazywania sprawozdań.
  5. Ogólne zasady sporządzania sprawozdawczości budżetowej i z operacji finansowych.
  6. Specyficzne zasady dla poszczególnych rodzajów sprawozdań, również po zmianach prawnych – analiza poszczególnych sprawozdań pod kątem praktycznych aspektów oraz najczęściej występujących błędów i nieprawidłowości: Rb-27S, Rb-27ZZ, Rb-28S, Rb-28NWS, Rb-50, Rb-NDS, Rb-30S, Rb-34S + dodatkowo sprawozdania jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych: RB-N, RB-Z, RB-ZN.
  7. Terminy i zmiany w zasadach przekazywania sprawozdań.
  8. Korekty sprawozdań.
  9. Pytania uczestników.