Online: „Sygnaliści” w praktyce - procedury oraz dokumentacja

13 grudnia 2021 10:00-15:00

FORMA ZAJĘĆ:

- Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania.
- Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail.
- Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze.

Szkolenie poprowadzi Rafał Andrzejewski ekspert z zakresu RODO, prawnik, praktyk (pełniący funkcję IOD w wielu podmiotach), audytor, specjalizujący się w prawie ochrony danych osobowych, wykładowca, wieloletni szkoleniowiec (ponad 15 lat). Konsultant wiodących kancelarii prawnych, świadczący usługi kompleksowej obsługi prawnej podmiotów gospodarczych, jak i jednostek sektora administracji publicznej, trener z wieloletnim doświadczeniem, które przekłada się na umiejętność przystępnego przekazywania i wyjaśniania skomplikowanych zagadnień prawnych. W ramach obsługi prawnej opracowuje oraz wdraża systemy ochrony danych osobowych (RODO).

Ustawa o Sygnalistach – do 17 grudnia 2021 r. Polska musi wdrożyć Dyrektywę (UE) o „sygnali-stach”. Nowe przepisy, mające zachęcać do zgłaszania nadużyć, narzucą przedsiębiorcom szereg wymagań, których nie wypełnienie obarczone będzie m.in. ryzykiem wysokich sankcji finanso-wych. Celem szkolenia jest przybliżenie wymagań jakie stawia przed nami konieczność wdrożenia dyrektywy.
Dzięki udziałowi w szkoleniu, samodzielnie dokonasz audytu i oszacujesz ryzyka, poznasz scenariusze postępowań, opracujesz kanały zgłoszeń, dokonasz ujednolicenia wewnętrznych źródeł prawa pracy – regulamin pracy, regulamin organizacyjny, polityka antymobbingowa i antydyskryminacyjna!

Nowe wymogi narzucają między innymi wdrożenie zarówno w podmiotach publicznych i prywatnych rozwiązań obejmujących:
- wdrożenie wewnętrznych kanałów zgłaszania informacji o potencjalnych nieprawidłowo-ściach,
- prowadzenia działań następczych w związku ze zgłoszeniami oraz,
- zapewnieniem ochrony osobom zgłaszających takie przypadki,
- wdrożenie dokumentacji wewnętrznej oraz przeprowadzenia szkoleń personelu.

PROGRAM SZKOLENIA:
1. Sygnaliści – tło historyczne.
2. Dyrektywa o ochronie sygnalistów czyli tzw. whistleblowing – czym jest?
3. Kogo dotyczy dyrektywa o ochronie sygnalistów (w ujęciu podmiotowym i przedmiotowym)?
4. Wyznaczenie osób do wyjaśniania zgłoszeń- kim mają być te osoby? -wiedza z zakresu: finan-sów, prowadzenia dochodzeń, audytu, informatyki śledczej etc.
5. Opracowywanie oraz omawianie dokumentacji w związku z obowiązkiem zgłaszania naruszeń:
a) opracowania i wdrożenia procedury anonimowego zgłaszania naruszeń,
b) wskazania osoby odpowiedzialnej za odbieranie zgłoszeń,
c) określenia sposobu odbierania zgłoszeń,
d) określenia sposobu ochrony pracownika dokonującego zgłoszenia, zapewniającego co naj-mniej ochronę przed działaniami o charakterze represyjnym, dyskryminacją lub innymi rodzajami niesprawiedliwego traktowania,
e) określenia sposobu ochrony danych osobowych pracownika dokonującego zgłoszenia oraz osoby, której zarzuca się dokonanie naruszenia, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych,
f) określenia zasad zachowania poufności w przypadku ujawnienia tożsamości sygnalisty, gdy jego tożsamość jest możliwa do ustalenia
g) określenia rodzaju i charakteru działań następczych podejmowanych po odebraniu zgło-szenia,
h) określenia terminu usunięcia przez instytucje obowiązane danych osobowych zawartych w zgłoszeniach.
6. Kontakt z sygnalistą – czyli co chcemy wiedzieć?
a) prowadzenie dialogu, pułapki rozmowy z sygnalistą,
b) nawiązywanie kontaktu z sygnalistą, przygotowanie na różne sytuacje, dostosowanie do sygnalisty,
c) operowanie pytaniami podczas przesłuchania – umiejętność zadawania pytań -problemy wykrywacze,
d) podstawy pracy z informacją i jej weryfikacja,
e) psychologiczne aspekty spostrzegania i zapamiętywania informacji,
f) komunikacja werbalna i niewerbalna – rozpoznawanie sygnałów,
g) wykrywanie nieszczerości rozmówcy – weryfikacja kłamstwa.

7. Sygnalista jako źródło wiedzy – przewodnik jak wdrożyć skuteczny system zgłaszania nie-prawidłowości w organizacji.
(dobre praktyki, reguły postępowania, zasady zbierania informacji)
a) weryfikacja informacji i ich ocena,
b) procedury przyjmowania zgłoszeń – zasady tworzenie,
c) tworzenie kanałów informowania,
d) budowa zaufania do systemu zgłaszania,
e) komunikacja i szkolenia dla pracowników,
f) działania następcze, procedury i sposoby postępowania,
g) metody prowadzenia rejestrów zgłoszeń.

8. Indywidualne konsultacje z trenerem.
Szkolenie on-line prowadzone jest w formie warsztatowej. W związku z powyższym możecie Państwo zadawać pytania na żywo.