Online: Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów - aktualności

04 kwietnia 2022 10:00-13:00

• zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
  • uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
  • platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Informacje o prowadzącym:

Radca prawny i doktor nauk prawnych. Nauczyciel akademicki, którego główny obszar zainteresowań naukowych obejmuje prawo pracy oraz prawo administracyjne, ze szczególnym uwzględnieniem prawa pomocy społecznej. Autor ponad dwudziestu publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach oraz uczestnik kilkudziesięciu konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych. Pracę naukową łączy z wykonywaniem zawodu radcy prawnego. W ramach własnej kancelarii prowadzi szkolenia dla pracowników organów administracji publicznej oraz świadczy pomoc prawną przede wszystkim na rzecz osób prawnych i instytucji publicznych, współpracując m.in. z trzema ośrodkami pomocy społecznej. Zrealizował ponad czterdzieści szkoleń z zakresu szeroko rozumianego prawa pomocy społecznej.

Materiały szkoleniowe:

• wyciąg z najważniejszych przepisów
  • najnowsze orzecznictwo
  • wzór zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa niealimentacji

Program szkolenia

1. Ostatnie zmiany wprowadzone na grunt ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
  2. Świadczenie z funduszu alimentacyjnego, w tym:

2.1.  przesłanki przyznana świadczenia,

2.2.  dochód na gruncie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów,

2.3.  ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego,

2.4.  zasady i tryb postępowania w sprawach przyznawania i wypłacania świadczeń z funduszu alimentacyjnego,

2.5.  wstrzymanie wypłat świadczeń alimentacyjnych

2.6.  uchylenie lub zmiana decyzji uprawniającej do otrzymywania świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

1. Nienależnie pobrane świadczenie alimentacyjne, w tym:

3.1.  zakres przedmiotowy i podmiotowy obowiązku żądania zwrotu świadczeń,

3.2.  przesłanki zwrotu,

3.3.  odsetki od kwot nienależnie pobranego świadczenia,

3.4.  przedawnienie,

3.5.  możliwości zastosowania ulg.

1. Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego, w tym uznanie dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych w praktyce.
  2. Najnowsze orzecznictwo na gruncie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
  3. Najczęstsze nieprawidłowości na gruncie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
  4. Panel dyskusyjny.

Uwaga !

Po szkoleniu istnieje możliwość zadawania Trenerowi pytań dotyczących szkolenia przez 7 dni, za pośrednictwem Organizatora.