Online: Współdziałanie dyrektora szkoły/placówki oświatowej z organizacją związkową

15 grudnia 2021 09:00-13:00

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest przekazanie uczestniczkom i uczestnikom praktycznej wiedzy dotyczącej współdziałania pracodawcy z działającą u niego zakładową (międzyzakładową) organizacją związkową. W tym zakresie omówione zostaną kwestie dotyczące zakresu (spraw), w jakim pracodawca zobowiązany jest do współdziałania z reprezentacją pracowników z podziałem na zagadnienia obejmujące indywidualne i zbiorowe sprawy pracownicze. Podczas kursu w sposób szczegółowy poruszona zostanie niezwykle istotna kwestia reprezentatywności organizacji związkowej, dzięki czemu osoby uczestniczące w kursie zdobędą wiedzę dotyczącą zakresu uprawnień organizacji związkowej w zależności od jej liczebności. Szkolenie obejmuje również zagadnienia odnoszące się do obowiązków organizacji związkowej w stosunku do pracodawcy oraz skutków niewywiązywania się z tych obowiązków. W szczególności nacisk położony zostanie na narzędzia, jakie w tym zakresie posiada pracodawca, na gruncie nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Wśród licznych uprawnień organizacji związkowej w precyzyjnie zostaną omówione zagadnienia dotyczące szczególnej ochrony stosunku pracy i zwolnienia działacza związkowego z obowiązku świadczenia pracy.

ADRESACI:
Dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, Osoby zajmujące się obsługą kadrową ww. jednostek systemu oświaty, Przedstawicielki i przedstawiciele związków zawodowych.

1.    Wstęp. Omówienie celów szkolenia i poznanie oczekiwań uczestniczek i uczestników.
2.    Wyjaśnienie pojęć: związek zawodowy, zakładowa organizacja związkowa, ponadzakładowa organizacja związkowa.
3.    Rola związku zawodowego w zakładzie pracy – w sprawach z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy.
4.    Uprawnienia organizacji związkowej w stosunku po pracodawcy – wyjaśnienie i opisanie wszystkich przypadków, kiedy pracodawca musi współdziałać z przedstawicielami załogi
5.    Pojęcie reprezentatywności organizacji związkowej – na czym polega, kiedy organizacja związkowa uzyskuje uprawnienie organizacji reprezentatywnej i w jakich sytuacjach reprezentatywność organizacji związkowej jest istotna.
6.    Obowiązek informacyjny organizacji związkowej. Jakie uprawnienia ma w tym zakresie pracodawca.
7.    Uprawnienie związku zawodowego do wskazania osób szczególnie chronionych przed rozwiązaniem stosunku pracy i jednostronną zmianą warunków pracy na niekorzyść pracownika. Jakie warunki musi spełnić organizacja związkowa i przed czym chroni ww. instytucja.
8.    Zwolnienie członka zarządu organizacji związkowej z obowiązku świadczenia pracy – obowiązki organizacji związkowej i pracodawcy.
9.    Pytania uczestniczek i uczestników.
10.    Podsumowanie i zakończenie szkolenia.