ŚWIADCZENIA RODZINNE I ALIMENTACYJNE, praktyka i orzecznictwo - online

15 marca 2022 10:00-14:00

• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
• Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
• Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku, radca prawny,
od 1995 r. obsługuje urzędy administracji publicznej (urzędy gmin, urząd wojewódzki, zarządy dróg, inspekcje itp.),
wykładowca od 1994 r. wielu ośrodków szkoleniowych, realizuje główne tematy z zakresu postępowania administracyjnego i prawa samorządu terytorialnego, w tym z zakresu pomocy społecznej

1. Nowe regulacje w zakresie postępowania administracyjnego wynikające z ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoła-nych nimi sytuacji kryzysowych:

• Wszczęcie postępowania. Wnioski i zawiadomienia w formie elektronicznej,
• Doręczenia pism oraz decyzji w czasie epidemii,
• Rygor natychmiastowej wykonalności w decyzjach administracyjnych,
• Terminy załatwienia spraw.
2. Właściwość miejscowa. Zmiana miejsca zamieszkania w świadczeniach rodzinnych i wychowawczych.
3. Wszczęcie postępowania - z urzędu, na wniosek, Składniki wniosku. Dokumenty. Ograniczenia w okresie epidemii. Wnioski telefoniczne i w formie elektronicznej.
4. Czynności w postępowaniu, wezwania, doręczenia w okresie ograniczeń COVID 19.
5. Doręczenia elektroniczne po 5 października 2021 r. procedura wprowadzania instytu-cji.
6. Reguły w zakresie terminów administracyjnych w tym załatwiania spraw. Zawieszenie biegu terminu oraz wstrzymanie biegu terminów.
7. NOWY WYWIAD ŚRDOWISKOWY i jego zastosowanie w postępowaniu w świad-czeniach rodzinnych i wychowawczych po 16 listopada 2021 r.
8. Założenia postępowania dowodowego – w okresie epidemii. Zdalne i telefoniczne ustalanie okoliczności sprawy.
9. Ustalanie przesłanek do nabycia prawa do świadczeń w toku postępowania dowodo-wego w okresie epidemii.
10. Odrębności w postępowaniach w zakresie świadczeń rodzinnych, wychowawczych oraz z fund. alimentacyjnego.
• ustalanie prawa do świadczenia rodzinnego - dochód.
• świadczenia opiekuńcze w świetle rozstrzygnięć sądowych dot. wieku powsta-nia niepełnosprawności oraz kolejności osób zobowiązanych do alimentacji.
• świadczenia opiekuńcze a prawo do renty lub emerytury oraz innych świad-czeń
• świadczenia rodzinne i wychowawcze - problematyka cudzoziemców.
• opieka naprzemienna - świadczenia wychowawcze.
• przyznawanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego,
11. Decyzja, składniki, uzasadnienie.
12. Zmiana decyzji ostatecznych. Wznowienie postępowania, zmiana na podstawie 155 kpa, zmiana na podstawie przepisów szczególnych.
13. Regulacja covidowa w zakresie wydłużenia orzeczeń o niepełnosprawności oraz po-stępowanie w zakresie zmiany okresu prawa do świadczeń - świadczenia pielęgna-cyjne, zasiłki pielęgnacyjne w tym specjalne, Zasiłki stałe.
14. Problematyka świadczeń nienależnie pobranych oraz postępowanie w sprawie ulg w tym umorzenia należności w okresie epidemii.