Szkolenie on-line: Podatek VAT w JST oraz jednostkach podległych po zmianach w 2021 r. i w perspektywie 2022 r.

13 października 2021 10:00-13:30

Forma szkolenia:

• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
  • Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
  • Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

Prowadząca:
Doświadczony praktyk, ekspert, wykładowca licznych szkoleń dla jednostek sektora finansów publicznych, doradca jednostek samorządowych z zakresu rozliczania i ewidencjonowania projektów dofinansowanych ze środków UE. Wykładowca na szkoleniach służb cywilnych z zakresu podatku VAT, podatku PIT, ewidencjonowania i rozliczania projektów oraz ewidencji księgowej podatku VAT. W ramach szkoleń przeprowadziła ponad 5 tys. godzin szkoleniowych oraz przeszkoliła ponad 14 tys. osób.
Od 2010 właścicielka kancelarii rachunkowo-podatkowej.

Szanowni Państwo
Zapraszamy Państwa na szkolenie dotyczące coraz częstszych problemów w rozliczaniu podatku VAT w jednostkach samorządu terytorialnego i jednostek podległych. Nieustannie zmieniające się przepisy oraz stanowiska NSA, WSA, czy MF powoduje ciągłe problem z prawidłowym rozliczaniem podatku VAT. Proponowane szkolenie swoim zakresem obejmuje zagadnienia najczęściej występujące w JST, jednostkach podległych oraz w zakładach budżetowych.

Grupa docelowa:
Zapraszamy na szkolenie skarbników, księgowych, kierowników jednostek, osoby, które są lub będą zobowiązane rozliczać lub brać udział w rozliczeniu podatku VAT oraz wszystkich zainteresowanych wyżej wskazanym tematem.

Cele szkolenia:
Szkolenie ma za zadanie przybliżyć zasady rozliczania podatku VAT w JST, jednostkach budżetowych, zakładach budżetowych z uwzględnieniem najnowsze wprowadzonych i planowanych zmiany w podatku VAT. W trakcie szkolenia zostanie poruszonych wiele zagadnień występujących w samorządzie a dotyczących bieżących rozliczeń, które wpływają lub będą wpływać na rzetelność rozliczeń.

Korzyści ze szkolenia:
Dzięki szkoleniu osoby uczestniczące poznają kierunek zmian w zasadach rozliczania podatku oraz będą mogły na bieżąco sprawdzić rozliczenie podatku VAT bez uszczerbku dla dochodów. Zmiana stanowiska MF czy TSUE może spowodować konieczność korekt a dzięki szkoleniu uczestnicy będą mogli na bieżąco przygotować się do wprowadzonych i planowanych zmian.

Program szkolenia:

I. Wybrane usługi oraz sprzedaż towarów objęta obowiązkiem opodatkowania lub zwolnie-nia z VAT.
1. Najem, dzierżawa, media w tym najem sali – znaczenie umów cywilnoprawnych a ulgi w trakcie pandemii
2. Sprzedaż powierzchni pod reklamę – kiedy najem, kiedy reklama na co zwrócić uwagę?
3. Internat/bursa szkolna/schronisko młodzieżowe - zasady opodatkowania.
4. Wyżywienie uczniów, pracowników szkoły oraz osób z zewnątrz – stołówka szkolna, inter-nat, bursa.
5. Organizacja szkoleń dla nauczycieli, dla osób z zewnątrz.
6. Rozliczenie usług budowlanych, spawalniczych, ślusarskich, nauki jazdy, warsztatu mechani-ki samochodowej, stacji diagnostycznej i inne.
7. Przechowywanie i pielęgnacja koni, nauka jazdy konnej, hipoterapia – zasady opodatkowa-nia.
8. Produkty rolne w tym zasady wystawiania i rozliczania faktur RR.
9. Obrót nieruchomościami
10. Zawody sportowe, konkursy, nagrody.
II. JPK od 01.2021 i 07.2021
1. Zasad ujmowania faktur dotyczących przejazdów autostradą oraz biletów jednorazowych.
2. Zmiana i uszczegółowienia oznaczeń GTU.
3. Zmiana i uproszczenia w oznaczeniach procedur np. TP, EE i transakcji VAT.
4. Uszczegółowienie ujmowania dokumentów RO oraz WEW.
5. Faktury uproszczone z NIP nabywcy.
6. Zmniejszenie podatku naliczonego za pomocą dowodu wewnętrznego w przypadku braku FV korekta.
7. Inne uszczegółowienia na podstawie zmiany rozporządzenia od 01.07.2021 r..
III. Zasady ewidencjonowania sprzedaży towarów i usług w tym rozpoznawanie momentu podatkowego
1. Kiedy i komu obowiązkowo wystawić fakturę?
2. Faktury zaliczkowe i rozliczające zakończenie wykonania usługi/dostawy towaru.
3. Refakturowanie czy istnieje i kiedy można stosować refakturowanie.
4. Terminy wystawiania faktur – zasady ogólne i szczególne
5. Moment podatkowy a moment wystawienia faktury (data wystawienia, sprzedaży, podatko-wa)
IV. Planowane zmiany w 2022 r..
V. Panel dyskusyjny.