zaproponuj szkolenia

Termin szkolenia minął

Zapytaj o następny: biuro@owal.edu.pl lub tel 570 082 700

Możesz także zaproponować temat lub realizację szkolenia w Twoim mieście.

Zagrożenie związane z kwalifikowalnością podatku VAT w projektach UE na przykładzie wyroków i zapytań do TSUE, NSA oraz stanowiska MF

24 lutego 2023 10:00-14:00

300 zł netto

Forma szkolenia:

Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania,
Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail,
Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.

Trener prowadzący szkolenie:

Wieloletni trener prowadzący szkolenia z zakresu rozliczania i kontroli, prowadzenia ewidencji księgowej, przepływów finansowych, monitoringu projektów UE,. Trener z zakresu podatku VAT w jednostkach samorządu terytorialnego oraz kwalifikowania podatku VAT w projektach UE.
Podczas długoletniej pracy na stanowisku głównej księgowej, oprócz doświadczenia z zakresu rozli-czeń rachunkowo-finansowych, zdobyła praktykę w pozyskiwaniu dofinansowania, sprawozdaw-czość oraz rozliczaniu projektów UE.

Adresaci szkolenia:

Szkolenie skierowane jest do beneficjentów Funduszy Europejskich, osób odpowiedzialnych za prawidłową realizację i rozliczanie projektów, osób kontrolujących projekty oraz służb finansowo - księgowych.
Na szkolenie zapraszamy przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych odpowiedzialnych za prawidłowe kwalifikowanie i rozliczanie podatku VAT w projektach UE oraz po zmiennych wyrokach WSA, NSA i stanowiska MF.

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy na temat kwalifikowania podatku VAT niezbędnej do prawidłowego naliczania, odprowadzania oraz rozliczania podatków w ramach realizowanych projektów unijnych oraz ewentualnych korekt rozliczeń.

Korzyści dla uczestników

Poznanie zasad i wytycznych w zakresie rozliczania i kwalifikowania podatku VAT w projektach UE.
Udział w szkoleniu pomoże uczestnikom uniknąć problemów przy kwalifikowaniu podatku VAT po wyrokach WSA, NSA i stanowisku MF w trakcie i po zakończeniu realizacji projektu.

Spis omawianych zagadnień:

I. Ramy prawne dotyczące kwalifikowalności podatku VAT w projektach UE.
II. Zasady kwalifikowalności podatku VAT w projektach UE.
1. Informacje ogólne
2. Kwalifikowalność podatku od towarów i usług
3. Warunki i procedury w zakresie kwalifikowalności podatku od towarów i usług
4. Wytyczne w sprawie kwalifikowalności podatku VAT
a) Zasada ogólna
b) Zakres podmiotowy
c) Wytyczne szczegółowe
- Status podatnika VAT
- Związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi w tym:
• Alokacja bezpośrednia
• Alokacja pośrednia
III. Zasady dokonywania naliczania i odliczania podatku VAT w projektach UE.
1. Naliczenie podatku należnego od otrzymanych dotacji UE – interpretacje indywidualne, in-terpretacje ogólne, orzeczenia NSA, TSUE w zakresie opodatkowania dotacji.
2. Przesłanki umożliwiające odzyskanie podatku VAT.
3. Wyłączenia z prawa do odliczenia zawarte w ustawie VAT.
4. Odliczenie VAT od wydatków inwestycyjnych (majątkowych) w przypadku projektów współ-finansowanych ze środków unijnych.
5. Projekty częściowo generujące przychód lub częściowo wykorzystywane do czynności zwol-nionych, lub częściowo wykorzystywane do działalności statutowej.
IV. Ryzyka związane z finansowaniem podatku VAT w projektach UE.
1. Niejasne przepisy.
2. Zmiany w sytuacji prawnopodatkowej beneficjenta w trakcie trwania i po zakończeniu pro-jektu
3. Niejednolite interpretacje podatkowe i orzecznictwa sądowe a wpływ na rozliczanie podat-ku VAT w projektach UE na podstawie najnowszych wyroków NSA, TSUE np. dotyczących opodatkowania dotacji, z uwzględnieniem stanowiska MF.
4. Korekta podatku należnego i naliczonego po ewentualnych wyrokach sądów administracyj-nych – na co zwrócić uwagę?.
5. Korekta roczna, 5 lat, 10 lat a zwrot odliczenia.
6. Wskazanie w jakim przypadku Beneficjent będzie zmuszony zwrócić otrzymaną pomoc, a kiedy sam podatek VAT – przykłady.
V. Zagadnienia problematyczne/panel dyskusyjny.

 

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa

Zapisywanie do newsletter'a

owal

zaproponuj temat szkolenia

* zaproponuj temat szkolenia i prześlij go do nas abyśmy rozważyli Twoją propozycję

Captcha