Zmiany w statusie zawodowym dyrektora i inne zmiany w przepisach prawa oświatowego - online

25 lutego 2022 09:00-12:30

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Szanowni Państwo,

Przyjęty przez Sejm projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe i innych ustaw zakłada dość istotne zmiany w statusie zawodowym dyrektora a także liczne zmiany w wykonywaniu zadań oświatowych przez dyrektorów i samorządowców.
Zapraszam Państwa na szkolenie, na którym omówię, co zmienia się w organizacji systemu oświaty, jakie przepisy przejściowe dotyczą omawianych zagadnień, a także to w jakim terminie i w jakim trybie dyrektor i samorządowiec powinien wdrożyć nowe przepisy.

PROWADZĄCY: Liliana Zientecka
-    praktyk z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej) - 34 letni staż pracy na wszystkich szczeblach administracji oświatowej,
-    autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą,
-    odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

ADRESACI:

Dyrektorzy wszystkich jednostek oświatowych, pracownicy samorządowi odpowiedzialni za prowadzenie zadań oświatowych w JST.

KORZYŚCI ZE SZKOLENIA:
1. Sprawne wdrożenie zmian w prawie oświatowym przez dyrektorów jednostek oświatowych i pracowników samorządowych zarządzających oświatą.
2. Uporządkowanie wiedzy o statusie zawodowym dyrektora po wdrożeniu zamian
w prawie.

PROGRAM SZKOLENIA – 2 sesje po 1,5 godz.
1. Zmiany w procedurze powierzania stanowisk dyrektora po przeprowadzonym konkursie nauczycielowi, osobie niebędącej nauczycielem, a także w przypadku kadencji krótszej niż 5 lat oraz przepisy przejściowe przewidziane dla tych zmian
– wzory pism do KO i związków zawodowych w sprawie.
2. Porządkujące zmiany w organizacji konkursu na stanowisko dyrektora i przepisy przejściowe.
3. Sytuacje, w których stosuje się powierzanie pełnienia obowiązków dyrektora lub pełnienie obowiązków dyrektora w zastępstwie – wzory dokumentów.
4. Zmiany w przepisach o odwoływaniu ze stanowisk dyrektora, w tym szczególny tryb odwołania dyrektora na podstawie nowych przepisów prawa.
5. Zmian w Karcie Nauczyciela dotycząca procedury oceniania dyrektora.
6. Zmiany w trybie opiniowania arkusza organizacyjnego.
7. Nowa procedura uzyskiwania pozytywnej opinii kuratora oświaty na współdziałanie z organizacją zewnętrzną w zakresie prowadzenia zajęć. Obowiązek informacyjny wobec rodziców- jak go wykonać?
8. Wprowadzenie nauczania zdalnego, jako formy organizacji zajęć szkolnych na podstawie ustawy – zadania dyrektora.
9. Nowe warunki wystąpienia o opinię do KO w sprawie likwidacji szkoły – wzór wystąpienia.
10. Obowiązek zasięgania opinii KO dla zamiaru połączenia jednostek oświatowych
w zespół – wzór pisma do KO.
11. Zmiany we wprowadzaniu danych do SIO z zakresu wsparcia ucznia w formie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, kształcenia specjalnego, wczesnego wspomagania rozwoju dziecka – związek tych zmian z nową organizacją wsparcia ucznia w rozwoju.

Metoda i forma prowadzenia zajęć
Metoda asymilacji wiedzy i jej zastosowania w praktyce.