Online: BUDŻET OBYWATELSKI JAKO SZCZEGÓLNA FORMA KONSULTACJI

04 czerwca 2024 09:00-13:00

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Główny specjalista w Urzędzie Miasta Kalisza. Ekspert w zakresie przygotowania i realizacji procedury konsultacji społecznych. Osoba odpowiedzialna za organizację ośmiu edycji budżetu obywatelskiego, w tym konsultacji w oparciu o art. 5a  ust. 3-7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

ADERESACI:

• pracownicy urzędów odpowiedzialni za wdrażanie oraz kompleksową realizację procedury budżetu obywatelskiego;
• kadra zarządzająca w jednostkach samorządu terytorialnego (m.in. prezydenci, sekretarze, kierownicy komórek organizacyjnych i jednostek organizacyjnych);
• radni;
• aktywiści lokalni.

CEL SZKOLENIA:
Szkolenie ma na celu kompleksowe przybliżenie Budżetu Obywatelskiego jako narzędzia partycypacji społecznej. Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat prawnych aspektów funkcjonowania budżetu obywatelskiego. Dowiedzą się, jak efektywnie tworzyć i wdrażać procedury związane z jego realizacją. Podczas szkolenia przedstawimy poszczególne etapy budżetu obywatelskiego. Wskażemy elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas tworzenia uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego. Odpowiemy na pytanie, co należy do kompetencji organu stanowiącego, a co do kompetencji organu wykonawczego. Przedstawimy najważniejsze orzeczenia sądów administracyjnych, rozstrzygnięcia nadzorcze wojewodów oraz uchwały regionalnych izb obrachunkowych. Podpowiemy, jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

• Istota oraz cele Budżetu Obywatelskiego.
• Budżet obywatelski przed i po nowelizacjach ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
• Uchwała w sprawie budżetu obywatelskiego:
- określenie wysokości środków finansowych oraz ich podział;
- zgłaszanie projektów (podmioty biorące udział w konsultacjach, wymogi formalne zgłaszanych projektów, wymagana liczba podpisów na liście poparcia);
- weryfikacja i opiniowanie projektów (zasady oceny zgłaszanych projektów);
- tryb odwołania od decyzji o niedopuszczeniu projektu pod głosowanie;
- zasady przeprowadzania głosowania, ustalania wyników i podawania ich do publicznej wiadomości;
- harmonogram konsultacji;
- dodatkowe elementy.
• Orzeczenia sądów administracyjnych, rozstrzygnięcia nadzorcze wojewodów oraz uchwaly regionalnych izb obrachunkowych.
• Podsumowanie szkolenia i konsultacje z uczestnikami.