Ponaglenie, milczące załatwienie sprawy i postępowanie uproszczone

27 wrzesień 2019 10:00-15:00

Postępowanie administracyjne jako instrument realizacji zasady szybkości i prostoty postępowania

Prawnik, adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Wieloletni wykładowca prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego i sądowej kontroli administracji Wyższej Szkoły Administracji Publicznej. Promotor ponad 250 prac licencjackich i magisterskich z zakresu postępowania administracyjnego i sądowej kontroli administracji. Doświadczony wykładowca z zakresu postępowania administracyjnego, wykładowca i trener szkoleń z zakresu Kodeksu Postępowania Administracyjnego i legislacji administracyjnej. Posiada także duże doświadczenie praktyczne w pracy w administracji rządowej szczebla centralnego i organach samorządu zawodowego.

CEL SZKOLENIA:
Przedstawienie słuchaczom podstawowych zagadnień dotyczących kilku instytucji postępowania administracyjnego związanych z załatwieniem sprawy w terminie, przeciwdziałających bezczynności i przewlekłości postępowania. Podczas szkolenia szczególnie istotny nacisk zostanie położony na instytucje nowe, wprowadzone do K.p.a. nowelizacją z 2017 roku, takie jak ponaglenie, milczące załatwienie sprawy, czy postępowanie uproszczone.

EFEKTY I ADRESACI SZKOLENIA:
Poszerzenie wiedzy z zakresu ogólnego postępowania administracyjnego przedstawienie zmian wprowadzonych nowelizacją K.p.a. z 2017 roku. Zapoznanie słuchaczy z aktualnym orzecznictwem sądów administracyjnych w zakresie procedury administracyjnej. Szkolenie skierowane jest do pracowników organów administracji publicznej, którzy w trakcie wykonywanej pracy stosują Kodeks Postępowania Administracyjnego.

1. Załatwienie sprawy w rozsądnym terminie, jako standard europejskiej procedury administracyjnej
2. Zasada szybkości i prostoty postępowania w kpa
3. Terminy załatwienia spraw w postępowaniu administracyjnym. Niezałatwienie sprawy w terminie
4. Ponaglenie (rodzaje ponagleń, termin, forma, tryb)