ROZLICZANIE I PROWADZENIE EWIDENCJI KSIĘGOWEJ PROJEKTU DOFINANSOWANYCH ZE ŚRODKÓW UE – wymogi wynikające z przepisów krajowych i UE z uwzględnieniem zmian

09 maja 2024 10:00-14:00

Forma szkolenia:
• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
• Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
• Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

Grupa docelowa:
Szkolenie skierowane do osób zajmujących się rozliczaniem projektu UE pod względem merytorycznym, finansowym i księgowym. Zapraszamy kierowników projektów, osoby nadzorujące, osoby z działów finansowo-księgowych oraz inne zainteresowanych osoby. Na szkolenie mile widziane grupy, zespoły pracujące przy rozliczaniu projektów UE.

Cel kształcenia:
Celem kształcenia jest przygotowanie uczestników do prawidłowego rozliczenia finansowego projektu dofinansowanych z UE z uwzględnieniem obowiązujących zmian.

Korzyści:
Po zakończeniu szkolenia uczestnicy powinni potrafić w praktyce stosować prawo i wytyczne z zakresu rozliczania projektów m.in. sporządzenia dokumentacji przed oraz w trakcie realizacji projektu, prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej projektu, kwalifikowania wydatków oraz zasad finansowania projektu.

Trener prowadzący szkolenie:
Wieloletni trener prowadzący szkolenia z zakresu rozliczania i kontroli, prowadzenia ewidencji księgowej, przepływów finansowych, monitoringu projektów UE,. Trener z zakresu podatku VAT w jednostkach samorządu terytorialnego oraz kwalifikowania podatku VAT w projektach UE.
Podczas długoletniej pracy na stanowisku głównej księgowej, oprócz doświadczenia z zakresu rozliczeń rachunkowo-finansowych, zdobyła praktykę w pozyskiwaniu dofinansowania, sprawozdawczość oraz rozliczaniu projektów UE.

Program szkolenia
1. Podstawa prawna prowadzenia wyodrębnionej księgowości projektu w tym ustawy, rozporządze-nia, wytyczne oraz umowa o dofinansowanie projektu.
2. Warunki kwalifikowalności wydatków na przykładzie różnych kategorii wydatków:
a) Grunty, nieruchomości zabudowane.
b) Roboty budowlane i budowlano montażowe
c) Zakup środków trwałych oraz WNiP w tym używanych środków trwałych.
d) Personel projektu - bezpośrednio zaangażowany w realizację projektu.
e) Koszty pośrednie w tym min. wynagrodzenia pracowników rozliczanych ryczałtem, promocja projektu, koszty administracyjne i inne.
f) Wkład niepieniężny.
g) Koszty związane z przygotowaniem projektu.
3. Projekty rozliczane ryczałtem np. w ramach Erasmus+ - zasady rozliczania i ewidencjonowania.
4. Zasady prowadzenia księgowości projektu:
a) Cel prowadzenia księgowości projektu.
b) Beneficjenci prowadzący pełną księgowość.
c) Inne formy prowadzenia ewidencji księgowej.
d) Zastosowanie kodu księgowego kiedy i w jakich sytuacjach?
5. Planowanie wyodrębnienia ewidencji księgowej w tym wdrożenie procedur dotyczących obsługi fi-nansowo-księgowej projektu, obiegu dokumentów, rekrutacji, wyboru wykonawców oraz harmo-nogram wykonywania czynności w projekcie.
6. Wyodrębniona ewidencji księgowej projektu lub/oraz kodu księgowego w przypadku prowadzenia pełnej księgowości oraz dokumentowanie - na przykładach.
a) Wyodrębnienie ewidencji kosztów i wydatków projektów.
b) Wyodrębniona ewidencja środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz umo-rzenia
c) Wyodrębnienie ewidencji inwestycji
d) Wyodrębniona ewidencja środków pieniężnych
e) Wyodrębniona ewidencja rozrachunków
f) Wyodrębniona ewidencja przychodów
g) Ewidencja pozabilansowa oraz w arkuszu kalkulacyjnym
7. Przykładowa polityka rachunkowości dla beneficjentów sektora finansów publicznych/wzór oraz błędy podczas tworzenia wyodrębnionej ewidencji lub kodu księgowego na przykładach.
8. Przykładowa polityka rachunkowości dla beneficjentów sektora prywatnego/wzór oraz wskazanie błędów podczas tworzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej.
9. Instrukcja obiegu dokumentów oraz inne potrzebne dokumenty w celu prawidłowej realizacji pro-jektu.
10. Kwalifikowanie podatku VAT w projektach UE w tym opodatkowanie dotacji oraz odzyskiwanie po-datku VAT – wskazanie ewentualnego zagrożenia w związku ze stanowiskiem TSUE i NSA.
11. Panel dyskusyjny