ZROZUMIEĆ PODATEK VAT - szkolenie dla początkujących w JST, jednostkach podległych i zakładach budżetowych - z uwzględnieniem najnowszych zmian

24 kwietnia 2024 10:00-14:00

Forma szkolenia:
• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
• Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
• Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

Trener prowadzący szkolenie:
Wieloletni trener prowadzący szkolenia z zakresu rozliczania i kontroli projektów UE, prowadzenia ewidencji księgowej, przepływów finansowych, monitoringu projektów. Oprócz wskazanej tematyki prowadzi szkolenia z zakresu podatku VAT oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.
Podczas długoletniej pracy na stanowisku głównej księgowej, oprócz doświadczenia z zakresu rozli-czeń rachunkowo-finansowych, zdobyła praktykę w pozyskiwaniu dofinansowania, sprawozdaw-czość oraz rozliczaniu projektów UE.

Program:
I. Przepisy ustawy i rozporządzeń oraz definicje podatkowe jako aspekty prawidłowego rozli-czania podatku VAT.
II. Czynności podlegające i wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT?
1. Czynności podlegające opodatkowaniu.
2. Czynności wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT z uwzględnieniem Interpretacji Ogól-nej Ministerstwa Finansów.
III. Stawki podatku VAT i zwolnienie z opodatkowania.
1. Stawka podstawowa 23 % jak stosować na przykładach.
2. Stawki obniżone oraz zakres ich zastosowania na przykładach np. najem obiektu sportowe-go, sprzedaż publikacji, woda i ścieki oraz wiele innych.
3. Czynności zwolnione przedmiotowo i podmiotowo z podatku VAT – zasady stosowania zwol-nienia.
4. Czasowe obniżenie stawek VAT w celu zapobiegania inflacji oraz konfliktowi zbrojnemu na Ukrainie – zasady stosowania (zmiany w rozporządzeniu).
IV. Zasady dokumentowania sprzedaży towarów i usług w tym wskazanie nowych przepisów z zakresu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)
1. Ogólne zasady wystawiania faktur
a) Kiedy i komu obowiązkowo wystawić fakturę?
b) Faktury zaliczkowe i rozliczające zakończenie wykonania usługi/dostawy towaru.
c) Refakturowanie czy istnieje i kiedy można stosować refakturowanie.
d) Faktury uproszczone
e) Faktury do paragonu
2. Informację jakie muszą zwierać faktury
a) Obowiązkowe dane na fakturze
b) Przypadki, kiedy faktura może zawierać węższy zakres informacji.
3. Korygowanie danych na fakturach z uwzględnieniem zmian.
a) Faktura korygująca a nota korygująca
b) Zasady ujmowania faktury korekty „in minus” i „in plus” w ewidencji JPK.
4. Faktury elektroniczne i wystawiane przy użyciu KSEF – na co należy zwrócić uwagę
V. Terminy wystawiana faktury a rozpoznanie momentu powstania obowiązku podatkowego jako przykład prawidłowego odprowadzenia podatku należnego.
a) Co to jest moment powstania obowiązku podatkowego?
b) Zasada ogólna powstawania obowiązku podatkowego – przykłady praktyczne
c) Szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego – memoriał, kasa, faktura - przy-kłady praktyczne dla najmu, dzierżawy, refaktury za media, ochrony, wywłaszczenia, użyt-kowania wieczystego, przekształcenia w prawo własności użytkowania wieczystego i inne
d) Zaliczki a obowiązek podatkowy, – kiedy rozpoznać moment podatkowy przy otrzymaniu pieniędzy a kiedy nie muszę – przykłady
VI. Wybrane usługi i dostawa towarów – jak rozliczyć na przykładach
a) Rozliczanie najmów, dzierżawy, media, refaktury – wygaśnięcie, rozwiązanie, ulgi a zasady opodatkowania.
b) Nieodpłatne użyczenie pomieszczeń, lokali na rzecz różnych jednostek.
c) Internat/bursa szkolna/schronisko młodzieżowe – kiedy wyłączenie z opodatkowania a kiedy opodatkować.
d) Obrót nieruchomościami, w tym:
• sprzedaż gruntów niezabudowanych (rolne, leśne, inne), przeznaczonych pod zabudowę
• sprzedaż nieruchomości, budynków, budowli lub ich część.
• wywłaszczenie, zamiana, przekazanie,
• użytkowanie wieczyste – ustanowienie, sprzedaż, przekształcenie.
• wadium, – kiedy wadium a kiedy zaliczka. Moment podatkowy dla zaliczki.
VII. Sesja pytań i odpowiedzi.