Online: Oceny oddziaływania na środowisko i decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach w czasie stanu epidemii

02 grudzień 2020 10:00-13:00

• zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
  • uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
  • platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

• etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku, radca prawny,
  • od 1995 r. obsługuje urzędy administracji publicznej (urzędy gmin, urząd wojewódzki, zarządy dróg, inspekcje itp.),
  • wykładowca od 1994 r. wielu ośrodków szkoleniowych, realizuje główne tematy z zakresu postępowania administracyjnego i prawa samorządu terytorialnego oraz z ochrony środowiska, gospodarki nieruchomościami, planowania przestrzennego, finansów lokalnych. W codziennej pracy zajmuje się między innymi kwestiami prawnymi związanymi z obowiązkami gmin dotyczącymi ochrony zwierząt.

ADRESACI SZKOLENIA:

• pracownicy administracji publicznej zaangażowani w wydawanie decyzji środowiskowych

KORZYŚCI ZE SZKOLENIA:

• Zapoznanie się z nowymi regulacjami,
  • Uczestnicy poznają na przekładach schematy postępowania w przypadku decyzji z obowiązkiem przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz z możliwością nałożenia takiego obowiązku. Począwszy od wszczęcia postępowania, ustalania kręgu stron, opiniowania zakresu raportu, uzgadniania decyzji, rozpatrywania uwag i wniosków społeczeństwa. Omówione zostaną też zasady postępowania dowodowego i wyjaśniającego w tym oceny raporty oddziaływania na środowisko.
  • Wskazane zostaną uczestnikom najczęściej powtarzające się uchybienia i błędy w postępowaniu oraz w decyzjach o środowiskowych uwarunkowaniach na podstawie analizy orzecznictwa sądów NSA i WSA oraz orzeczeń SKO.

A

1. Stan zagrożenia epidemiologicznego. Zmiany w procedurze administracyjnej w okresie COVID 19:

• wstrzymanie biegu terminów w postępowaniu administracyjnym, Liczenie terminu załatwienia sprawy ; Przewlekłość.
  • wszczynanie postępowania administracyjnego - ograniczenia i wyłączenia,
  • doręczenia w postępowaniu w okresie epidemii,
  • uzgadnianie rozstrzygnięć w trybie art. 106 kpa oraz kwestia milczącego załatwienia sprawy,
  • ograniczenia w wydawaniu decyzji ,
  • postępowanie dowodowe w dobie epidemii.

1. Oceny oddziaływania na środowisko – zakres przedmiotowy.

2. Omówienie zmian po wejściu w życie przepisów nowelizacji z 19.07 2019

• zniesienie postanowienia o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
  • nowe zasady wydawania decyzji w sprawach gdy inwestorem jest gmina, powrót właściwości do wójta /burmistrza,
  • rola RDOŚ w postępowaniu gdy inwestorem jest gmina,
  • zmiany w strukturze raportu oddziaływania na środowisko.
  • termin ważności decyzji środowiskowej nowe regulacje,
  • składniki wniosku - zmiany,
  • ustalenie kręgu stron - NOWE REGULACJE,
  • decyzji w sprawach inwestycji na terenie kilku gmin Nowe zasady,
  • zmiany w zakresie uzgodnień dec środowiskowych,
  • składniki decyzji - zmiany,
  • nowe regulacje w zakresie możliwej odmowy wydania decyzji środowiskowej,
  • przypadki zawieszenia postępowania,

3. Nakładanie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

4. Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko – składniki, tryb i zasady sporządzania.

5. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach – nowy charakter i zakres.

6. Postępowanie w sprawach wymagających wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

• właściwość organów,
  • Rodzaje inwestycji i przedsięwzięć, w stosunku do których wymagana jest ocena oddziaływania na środowisko - kwalifikacja przedsięwzięć na podstawie rozporządzenia.
  • Uzgodnienia i opinia w toku postępowania z innymi organami terminy uzgadniania decyzji.
  • Udział stron i organizacji ekologicznych w postępowaniu,
  • Składniki decyzji treść uzasadnienia
  • Funkcja decyzji w systemie inwestycyjnym.

7. Ponowne przeprowadzanie oceny oddziaływania na środowisko – zasady i podstawy prawne.

8. Ocena oddziaływania środowisko na obszary Natura 2000 – cechy charakterystyczne postępowania. Zmiany w zakresie art. 96 .

9. PRZEPISY PRZEJSCIOWE I ZAŁATWIANIA SPRAW WSZCZETYCH PRZED WEJCEIEM W ŻYCIE NOWELIZACJI.
Omówienie aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych i SKO na tle najczęściej występujących naruszeń prawa

C

1. Udział społeczeństwa w postępowaniach w zakresie ochrony środowiska ZASADY I ZAKRES.

2. Udział społeczeństwa w procedurze administracyjnej przy wydawaniu decyzji.

3. Uwagi i wnioski.

4. Organizacje ekologiczne – zasady udziału w postępowaniu.

Pytania, konsultacje, dyskusja.