Online: Pomoc publiczna i pomoc de minimis w projektach UE

26 kwietnia 2024 09:00-14:00

Forma szkolenia:

• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania,
  • Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail,
  • Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.

Informacje o prowadzącym szkolenie:

Ekonomistka, przeprowadziła ponad 500 szkoleń z perspektywy finansowej UE 2014-2020 skierowanych do jednostek sektora finansów publicznych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców; napisała ponad 40 projektów w minionej perspektywie; w nowej perspektywie już ponad 80 szkoleń, posiada 25 lat doświadczenia w przygotowaniu i realizacji projektów we wszystkich trzech sektorach, w tym we współpracy partnerskiej międzysektorowej, ocenia projekty EFS od kilkunastu lat, 8 lat w samorządach, które reprezentowała w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Europy (5 lat), działa w 3 organizacjach pozarządowych, z ramienia Krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego uczestniczyła w pracach Komitetu Monitorującego Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego, wieloletni wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu projektów UE, posiadacz złotego certyfikatu trenera EF, ekspert z listy Ministra Rozwoju m.in. z zakresu włączenia społecznego, lubiana za komunikatywność i wszechstronną wiedzę, obecnie prezes spółki szkoleniowo-konsultingowej.

Opis szkolenia:

Podczas szkolenia przedstawimy jak powinny być wdrażane projekty z pomocą publiczną i pomocą de minimis. Uczestnicy dowiedzą jakie są obowiązujące przepisy unijne w okresie przejściowym w perspektywie UE 2021-2027 oraz jakie przyjęto regulacje krajowe. Poznają przykłady projektów, w ramach których udzielana może być pomoc publiczna/pomoc de minimis.

Cele i korzyści:

• Nabycie, uaktualnienie i wzbogacenie wiedzy z zakresu pomocy publicznej i pomocy de minimis w projektach UE.
  • Uzyskanie umiejętności z zakresu prawidłowego monitorowania pomocy i jej rozliczania.
  • Wskazanie najczęściej popełnianych błędów w projektach z PP i pomocą de minimis.
  • Przygotowanie do kontroli projektu pod kątem pomocy publicznej i pomocy de minimis.

Adresaci szkolenia:

Pracownicy JST i ich jednostek organizacyjnych, ngo, firm prywatnych, pracownicy punktów informacyjnych o funduszach europejskich, kontrolerzy i opiekunowie projektów z IW/IP/IZ

Program szkolenia:

1. Uregulowanie pomocy w prawie UE
2. Przepisy krajowe regulujące zasady udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis w projektach współfinansowanych z Funduszy Europejskich
3. Pojęcie pomocy publicznej
4. Test pomocy:
a. selektywna charakter
b. korzyść
c. transfer środków publicznych
d. wpływ na handel
e. wyłączenie występowania pomocy publicznej
5. Zasady dopuszczalności pomocy publicznej
6. Formy pomocy publicznej
7. Pomoc przejrzysta
8. Kumulacja pomocy
9. Wyłączenia blokowe, w tym zakres stosowania
10. Pomoc horyzontalna na przykładach, wraz z pułapami:
a. pomoc na szkolenia i doradztwo
b. pomoc na subsydiowane zatrudnienie
c. pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną
11. Pomoc regionalna, w tym regionalna pomoc inwestycyjna:
a. warunki udzielenia
b. intensywność pomocy
12. Pojęcie pomocy de minimis
13. Zakres stosowania reguły de minimis na zasadach ogólnych (rozp. UE nr 1407/2013) oraz nowe 2023/2831 i 2023/2832, w tym min:
a. pomoc de minimis udzielana przez pup
b. pomoc de minimis na wsparcie przedsiębiorczości
c. pomoc de minimis w projektach parasolowych
d. nowe przepisy i zakres ich stosowania.
14. Pojęcie jednego przedsiębiorstwa, omówienie orzecznictwa dotyczącego pojęcia przedsiębiorstwa, działalności gospodarczej
15. Rozdzielenie różnych rodzajów działalności
16. Zasady wyliczania pomocy publicznej na etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie
17. Ocena wniosku o dofinansowanie w zakresie prawidłowości zapisów dotyczących PP i pomocy de minimis,
18. Pomoc publiczna a trwałość projektu, w tym zmiany w okresie trwałośći;
19.Konieczność uwzględnienia jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w oświadczeniu o wielkości pomocy de minimis, którą podmiot ubiegający się o otrzymanie pomocy de minimis otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc