Online: Zmiany w ustawie o drogach publicznych oraz nowe przepisy techniczno-budowlane dla dróg. Problematyka zajęcia pasa drogowego i realizacji zjazdów.

06 październik 2022 09:00-12:00

Forma szkolenia:

• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
  • Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
  • Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.

INFORMACJE O PROWADZĄCYM SZKOLENIE:

Radca prawny, prezes SKO, wykładowca Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i innych ośrodków szkoleniowych, wieloletni praktyk w orzekaniu w sprawach podziałów nieruchomości.

Adresaci:

Szkolenie przeznaczone jest dla zarządców dróg gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych, a w szczególności do pracowników referatów ds. dróg urzędów miast i gmin oraz zarządów dróg samorządowych i krajowych (oddziały i rejony GDDKiA).

PROGRAM SZKOLENIA:

1. Omówienie zmian w ustawie o drogach publicznych obowiązujących od 29 czerwca 2022 r., 9 września 2022 r. oraz 21 września 2022 r.
  2. Nowe definicje ustawowe m.in. pasa drogowego, drogi, zjazdu i urządzeń obcych;
  3. Nowe zasady przenoszenia praw i obowiązków z zezwoleń wydawanych na podstawie art. 29 ust. 1, 39 ust. 3, 40 ust. 1, 40e ustawy.
  4. Nowe przepisy techniczno-budowlane dotyczące dróg publicznych.
  5. Nowe zasady lokalizacji kanałów technologicznych.
  6. Zezwolenie na lokalizowanie urządzeń obcych oraz reklam w pasie drogowym. Podstawy odmowy wydania zezwolenia.
  7. Zasady i tryb wydawania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego i umieszczanie w nim urządzeń obcych. Wspólny wniosek o zajęcie pasa drogowego w ramach koordynacji robót budowlanych i zasady ustalania opłat,
  8. Zajmowanie pasa drogi pod reklamy. Zasady umieszczania materiałów wyborczych w pasie drogowym.
  9. Zasady stosowania opłat za zajęcie pasa drogi, w tym opłaty rocznej za umieszczenie urządzeń w pasie drogowym. Opłaty za umieszczanie urządzeń telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych w kanalizacji kablowej. Zastosowanie art. 155 kpa.
  10. Wydawanie zezwoleń na lokalizację lub przebudowę zjazdów z dróg w świetle nowych warunków technicznych Postępowanie w razie wybudowania zjazdu bez zezwolenia.