zaproponuj szkolenia

Online: Gospodarowanie nieruchomościami skarbu państwa po nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami z 8 lipca 2021 roku

26 kwietnia 2022 10:00-14:00

270 zł netto

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.


Szkolenie będzie poświęcone dwóm zasadniczym aspektom: poglądom NIK wyrażonym w trakcie i w wyniku kontroli oraz nowelizacji, na której wdrożenie (w zakresie planu zagospodarowania zasobu) starostowie mają 6 miesięcy licząc od 9 września tj. mają czas do marca 2022 r.


PROWADZĄCY:
Doświadczony trener, od 2008 roku prowadzi wysoko oceniane szkolenia z zakresu gospodarki nieruchomościami publicznymi i obrotu nieruchomościami. Absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Absolwent aplikacji sądowej (egzamin sędziowski złożony w 2008 roku). Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu gospodarowania nieruchomościami publicznymi, cywilno-prawnych aspektów obrotu nieruchomościami i zamówień publicznych.


CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest przybliżenie uczestnikom węzłowych aspektów gospodarowania publicznymi zasobami nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki gospodarowania zasobem nieruchomości Skarbu Państwa. Postawą prowadzenia szkolenia będą – poza aktualnym orzecznictwem sądów informacje i stanowisko Najwyższej Izby Kontroli zawarte w wynikach kontroli przeprowadzonych w latach 2019 - 2021 roku, a dotyczących zbywania lokali (LBY.430.006.2020), gospodarowania nieruchomościami w ramach zasobów publicznych (LSZ.430.004.2020) oraz gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa na potrzeby państwowych jednostek organizacyjnych (KGP.430.015.019)
W ramach webinarium zostaną przedstawione i szczegółowo omówione zagadnienia i czynności organów, z którymi - zdaniem NIK - związane były nieprawidłowości dotyczące przygotowania i przeprowadzania procedur zbywania oraz oddawania nieruchomości publicznych do używania (najem, dzierżawa, użyczenie).
W wyniku webinarium uczestnicy pozyskają aktualną wiedzę dotyczącą stanowiska Najwyższej Izby Kontroli w zakresie omówionych zagadnień, a w szczególności wiedze o tym, jakie czynności (lub ich brak) NIK uznaje za nieprawidłowe lub niewystarczające do zabezpieczenia interesów danej jednostki.


ADRESACI:
Szkolenie jest skierowane przede wszystkim do pracowników samorządu i organów Skarbu Państwa zajmujących się gospodarowaniem zasobami, szczególnie pracowników rozpoczynających pracę lub chcących usystematyzować swoją wiedzę na ten temat.


PROGRAM:

1. Zasady planowego i celowego gospodarowania zasobem nieruchomości Skarbu Państwa
1. Ewidencja nieruchomości zasobu oraz konieczność zapewnienia aktualności danych ewidencji oraz spójności danych z ewidencją księgową - przedstawienie i omówienie wniosków pokontrolnych NIK
2. Analiza skutków ekonomicznych zbycia nieruchomości z zasobu – podstawa prawna obowiązku przeprowadzenia analizy, zakres i sposób udokumentowania wniosków i rekomendacji – podsumowanie i omówienie orzecznictwa oraz wniosków płynących z wystąpień pokontrolnych NIK;
3. Plan wykorzystania zasobu oraz plan realizacji polityki gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa jako podstawa transparentności i celowości czynności organu. Omówienie zagadnienia w świetle nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami obowiązującej od 9 września 2021r.:
a) Opracowanie i realizacja planu – obowiązek czy dowolność? Skutki braku przygotowania lub realizacji planu;
b) Wymagane elementy treści planu i ich znaczenie dla czynności podejmowanych w okresie planowania;
c) Zmiany planu w czasie jego obowiązywania – zasady i tryb przeprowadzania zmian oraz sposób informowania o ich dokonaniu.
4. Ustawowe terminy do zmiany planu wykorzystania zasobu nieruchomości Skarbu Państwa oraz do przygotowania sprawozdania dla wojewody z realizacji aktualnego planu wykorzystania zasobu. Omówienie terminów i okresów przejściowych wprowadzonych nowelizacją.

2. Zasady współdziałania uprawnionych organów w czynnościach związanych z gospodarowaniem nieruchomościami publicznymi
1. Podział kompetencji i zasady współdziałania między organem stanowiącym i kontrolnym (wojewoda) a organem wykonawczym (starosta, prezydent miasta na prawach powiatu ) w zakresie czynności gospodarowania zasobem Skarbu Państwa.
2. Wniosek o wyrażenie zgody i zarządzenie o zgodzie na przeznaczenie nieruchomości do zbycia w drodze przetargowej i bez przetargu po nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami – zakres oraz ograniczenia kompetencji wojewody. Omówienie aktualnego orzecznictwa i stanowisk organów kontroli.
3. Nadzór wojewody nad czynnościami gospodarowania zasobem nieruchomości Skarbu Państwa po nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami obowiązującej od dnia 9 września 2021r.

3. Zasady ogólne gospodarowania i obrotu nieruchomościami publicznymi
1. Zasada prawidłowej gospodarki zasobem zasada zabezpieczenia interesów prawnych i finansowych Skarbu Państwa oraz jej konsekwencje w zakresie konstruowania umów oraz prawidłowych i nieprawidłowych działań organu.
2. Zasada sprzedaży nieruchomości publicznej w drodze przetargu oraz podstawy do zbycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej.
3. Zasada zapewnienia równego dostępu do przedmiotu obrotu oraz jej praktyczne zastosowanie. Obowiązek przeprowadzenia przetargu przy istnieniu przesłanki do zbycia bezprzetargowego. Zasady prawidłowego działania właściciela w przypadku ustalenia, że więcej niż jeden podmiot jest uprawniony do nabycia nieruchomości bez przetargu.
4. Zasada zabezpieczenia interesu prawnego oraz ekonomicznego właściciela nieruchomości w toku czynności gospodarowania.

4. Zasada jawności w gospodarowaniu nieruchomościami publicznymi
1. Wykaz nieruchomości przeznaczonych do zbycia/oddania do używania w trybie bezprzetargowym, omówienie praktycznej problematyki publikacji wykazu, zmiany treści wykazu, określania ceny nieruchomości oraz wyznaczania terminu na realizację prawa pierwszeństwa.

2. Czy wykaz nieruchomości powinien być ogłoszony po uzyskaniu zarządzenia zezwalającego na zbycie czy też musi być ogłoszony wcześniej. Czy zarządzenie wydane przed wykazem jest nieważne? Omówienie orzecznictwa i aktualnej praktyki w tym zakresie.
3. Zamiar zagospodarowania nieruchomości jako podstawa ogłaszania wykazu – praktyka stosowania przepisów w świetle aktualnego orzecznictwa
4. Zasady podawania do publicznej wiadomości informacji o zmianach i korektach treści wykazu.
5. Wykaz jako załącznik do zarządzenia. Zmiana lub uchylenie zarządzenia jako skutek zmian wykazów oraz rezygnacji ze zbycia nieruchomości.
6. Podstawy odstąpienia od obowiązku sporządzenia i podania do publicznej wiadomości wykazu z art. 35 u.g.n. W jakich przypadkach organ nie ma obowiązku sporządzania wykazu, szczególnie przy zawieraniu kolejnej umowy lub przystępowaniu do zbycia bez zmiany danych objętych wykazem.
7. Protokół z przetargu oraz protokół rokowań w trybie bezprzetargowym – wymogi NIK.

5. Zasada ustalenia ceny nieruchomości publicznej w odniesieniu do wartości rynkowej oraz aktualności wyceny
1. Ustalanie ceny sprzedaży nieruchomości w oparciu o wartość nieruchomości. Aktualność wyceny nieruchomości i jej wpływ na dopuszczalność realizacji procedur zbycia z uwzględnieniem trybu przetargu oraz trybu bezprzetargowego.
2. Dopuszczalność prowadzenia przy sprzedaży rozliczeń związanych z nakładami i innymi wierzytelnościami nabywcy wobec Skarbu Państwa.
3. Ustalanie ceny wywoławczej w przetargach i rokowaniach po drugim przetargu w świetle przepisów ugn oraz wypowiedzi RIO. Wymóg uwzględnienia w cenie podatku VAT, a zasady obliczania minimalnej wysokości wadium oraz postąpienia w przetargu;
4. Obciążanie nabywcy nieruchomości kosztami jej przygotowania do zbycia, w tym wyceny – aktualne orzecznictwo oraz stanowisko NIK.

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa

owal

zaproponuj temat szkolenia

* zaproponuj temat szkolenia i prześlij go do nas abyśmy rozważyli Twoją propozycję

Captcha