Online: Wewnątrzzakładowe źródła prawa pracy z uwzględnieniem jednostek samorządu terytorialnego - regulaminy, porozumienia, procedury, instrukcje

15 lipca 2022 10:00-13:30

295 zł netto
- Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
- Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
- Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.
INFORMACJE O PROWADZĄCYCH SZKOLENIE:
Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (1994) i studiów podyplomowych w zakresie prawa pracy na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1995). W latach 1994-2007 zawodowo związany z Państwową Inspekcją Pracy (nadinspektor pracy w Sekcji Informacji i Promocji Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku) , w zakresie zadań kontrolnych m.in. rozpatrywanie skarg pracowniczych i związkowych dotyczących prawa pracy oraz występowanie w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
Doświadczony wykładowca i organizator szkoleń dotyczących ochrony pracy, a także prelegent w projektach realizowanych przez inne instytucje m.in. w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju UNDP i Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Warszawie.
Od 2007 roku - w ramach własnej działalności szkoleniowo-doradczej - organizacja i prowadzenie zajęć w ramach szkoleń w zakresie prawa pracy, bhp dla instytucji sfery budżetowej (w szczególności dla jednostek samorządowych) i firm.
Program szkolenia:
- Regulamin pracy
- Minimalny zakres przedmiotowy regulaminu pracy.
- Postanowienia regulaminu wpływające pozytywnie na organizację pracy.
- Czy regulamin pracy może powielać przepisy powszechnie obowiązujące?
- Uzgadnianie treści regulaminu z partnerami społecznymi. Czy brak zgody związków zawodowych stanowi przeszkodę do wprowadzenia regulacji np. w zakresie czasu pracy u pracodawcy?
- Regulamin wynagradzania
- Postanowienia obligatoryjne i fakultatywne regulaminu wynagradzania
- Premie – uznaniowa, regulaminowa, nagrody pieniężne – analiza przykładowych postanowień.
- Czy istnieje możliwość regulacji wewnątrzzakładowej w przedmiocie dodatkowego wynagrodzenia rocznego w sferze budżetowej (przesłanki nabycia świadczenia, wysokość świadczenia, terminy wypłaty, składniki wynagrodzenia uwzględniane w podstawie naliczenia „trzynastek” – dodatkowego wynagrodzenia rocznego).
- Ograniczenia w tworzeniu świadczeń pracowniczych w regulaminie wynagradzania w j.s.t.
- Regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
- Zakres przedmiotowy regulaminu zfśs. Czy istnieje minimum postanowień?
- Typowe błędy w zapisach regulaminu zfśs i ich skutki. Przykładowe klauzule dyskryminacyjne – jak ich uniknąć?
- Czy istnieje możliwość rezygnacji z tworzenia Funduszu i wypłacania świadczenia urlopowego?
- Zmiany w zakresie z.f.ś.s. w tzw. „Tarczy 4.0”. Czy dotyczą jednostek samorządowych?
- Ustalanie i dokumentowanie sytuacji dochodowej: materialnej, życiowej itp. osób korzystających ze świadczeń socjalnych. Jakie zapisy są najlepsze? Czy jest konieczna aktualizacja oświadczeń osób uprawnionych m.in. wynikająca ze zmiennej sytuacji ekonomicznej, w przypadku składania oświadczeń raz w roku?
- Umowa o wspólnej działalności socjalnej recept
- Uzgadnianie treści regulaminu z partnerami społecznymi – związkami zawodowymi (problemy praktyczne).
- Organizacja naboru na wolne stanowiska urzędnicze pracowników samorządowych. Procedury, regulaminy.
- Typowe postanowienia procedury/regulaminu organizacji naboru w j.s.t.
- Czy można odstąpić od naboru na wolne stanowiska urzędnicze?
- Czy można żądać od kandydatów dodatkowych badań lekarskich?
- Instrukcje dotyczące rozliczania podróży służbowych
- Znaczenie wewnętrznej regulacji- instrukcji/procedury w zakresie podróży służbowych. Czy jest potrzebna?
- Przykładowy przedmiot regulacji: diety - dieta krajowa uzależniona od ilości posiłków zapewnionych pracownikom , nocleg ze śniadaniem - problemy praktyczne i możliwe rozwiązania faktyczne, posiłek z kontrahentem, obiad na szkoleniu, obiadokolacja, posiłek zapewniony, ale niespożyty, dieta za podróż służbową krajową w trakcie podróży zagranicznej ,koszty dojazdu – środki komunikacji publicznej , pojazdy nie będące własnością pracodawcy, pozostałe wydatki – zakres uznania przez pracodawcę kosztów np. taxi, dokumentowanie i rozliczanie wydatków - zgoda na użycie samochodu niebędącego własnością pracodawcy, skutki prawne wyjazdu bez polecenia pracodawcy, potwierdzenie odbycia podróży pracownika , skutki przedłużenia przez pracownika pobytu bez związku z realizacją zadania służbowego, skutki nieprawidłowego rozliczenia delegacji ( niezgodnego z prawdą) i nieprawidłowego rozliczenia kosztów podróży służbowej przez pracodawcę, rozliczanie nadgodzin w podróży służbowej itp.
- Pozostałe regulacje wewnątrzzakładowe, w tym dotyczące bhp – odzież, obuwie, środki ochrony osobistej , refundacja zakupu okularów, porozumienia przy zwolnieniach grupowych i przejęciu pracowników itp.
- Korzyści wynikające z dokonywania przeglądu i aktualizacji postanowień regulaminów wewnątrzzakładowych.
Miejsce szkolenia
Internetwww.owal.edu.pl, Szkolenie online
