Online: Czas pracy kierowców w administracji publicznej
28 października 2024 10:00-14:00
500 zł netto
- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.
PROWADZĄCY:
Wykładowca i trener specjalizujący się w dziedzinie prawa transportowego. Wieloletnie doświadczenie w pracy w instytucjach kontroli i nadzoru min. organów administracji samorządowej w zakresie stosowania przepisów dotyczących transportu drogowego. Prawie 20 lat doświadczenia w prowadzeniu szkoleń w kraju i za granicą. Jako ekspert oddelegowany przez polskie instytucje przez wiele lat prowadził szkolenia służb i administracji w Turcji, Ukrainie i Chorwacji w tematyce wspólnotowych przepisów prawa transportowego. Autor kilkudziesięciu artykułów miesięcznika „Transport Drogowy”. Prowadził zajęcia dla studentów kierunku Transport Wydziału Zarządzania i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz na Studiach Podyplomowych Uniwersytetu Łódzkiego. Szkolił inspektorów transportu drogowego, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Celnej.
ADRESACI:
Webinarium dla jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostek administracji rządowej.
CELE:
Na szkoleniu przedstawiany jest zakres i hierarchia stosowania przepisów. Uczestnikom szkolenia jasno w zrozumiały sposób wyjaśnione zostanie, które zagadnienia czasu pracy kierowcy wymagają stosowania ustawy o czasie pracy kierowców, które wymagają stosowania ustawy o pracownikach samorządowych lub pracownikach urzędów państwowych, a które rozstrzygane są w oparciu o Kodeks pracy. Przedstawiane są propozycje organizacji czasu pracy kierowcy przewożącego dzieci do szkoły, a także systemy czasu pracy, które mogą być zastosowane do kierowców zatrudnionych w jednostkach samorządu, urzędach i innych organach publicznych. Na przykładach omawiane są zasady tworzenia harmonogramów i rozkładów czasu pracy kierowcy, rozliczanie pracy w dniach wolnych, w godzinach nadliczbowych i nocnych, a także w czasie podróży służbowej. Przedstawiane są aktualne obowiązki pracodawców w zakresie wykonywania przewozów drogowych, min. Zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy. Oprócz zagadnień omawianych zgodnie z programem szkolenia wyjaśniane są dodatkowo zagadnienia wynikające z pytań uczestników.
PROGRAM:
1. Hierarchia stosowania przepisów (kiedy stosujemy ustawę o czasie pracy kierowców, kiedy ustawę o pracownikach samorządowych lub pracownikach urzędów państwowych a kiedy Kodeks Pracy?)
2. Zakres stosowania przepisów ustawy o czasie pracy kierowcy, definicje podstawowych pojęć (czas pracy, dyżur, gotowość, dyspozycja, stanowisko pracy kierowcy, przewóz drogowy…)
3. Uzależnienie stosowania przepisów ustawy o czasie pracy kierowców od stanowiska pracy
4. Przepisy (wyłączenia) rozporządzenia (WE) nr 561/2006 oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 mające zastosowanie do kierowców zatrudnionych w organach publicznych – jednostkach samorządu, urzędach…
5. Systemy czasu pracy możliwe do zastosowania dla pracowników samorządu i innych organów publicznych, okresy rozliczeniowe i rozkłady czasu pracy – sposoby ustalania (rozkład czasu pracy a harmonogram czasu pracy, kierowcy wykonujący przewozy okazjonalne, regularne specjalne i regularne na trasach na trasach do 50 km)
6. Praca w godzinach nadliczbowych - warunki dopuszczalności, sposób ustalania i maksymalny wymiar oraz rozliczanie (wynagrodzenie albo czas wolny)
7. Rozliczenie czasu pracy w dni wolne (niedziela i święta) oraz rekompensata za pracę w wolną sobotę
8. Wymiar: dobowego, tygodniowego i średniotygodniowego czasu pracy kierowcy oraz czasu pracy w porze nocnej (definicja pracującego w nocy, pory nocnej i pracy w porze nocnej, z której ustawy stosujemy kryteria do ograniczeń czasu pracy a z której do liczenia dodatku za pracę w porze nocnej?)
9. Kierowca w podróży służbowej (nowa definicja podroży służbowej, rozliczanie czasu pracy w podróży służbowej, diety, ryczałty, zwrot kosztów noclegu…)
10. Rozliczenie czasu pracy w przypadku nawiązania / ustania stosunku pracy przed upływem okresu rozliczeniowego
11. Zasady odbierania, rozliczania i podziału przerwy – przykłady i ćwiczenia
12. Wymiar: dobowego, tygodniowego, odpoczynku oraz przerw – przykłady i ćwiczenia
13. Wymiar: dziennego i tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu – przykłady i ćwiczenia
14. Obowiązki pracodawców w zakresie wykonywania przewozów drogowych
- zasady prowadzenia i przechowywania ewidencji czasu pracy kierowcy
- oświadczenia o wymiarze zatrudnienia albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy (liczbie godzin przewozów, innych czynności, na innej podstawie niż stosunek pracy)
15. Odpowiedzialność za naruszenia przepisów
16. Odpowiedzi na pytania uczestników
Miejsce szkolenia
Internetwww.owal.edu.pl, Szkolenie online