Online: Dochodzenie zwrotu bonifikaty od ceny zbycia w gospodarce nieruchomościami publicznymi
16 stycznia 2025 10:00-14:00
290 zł netto
- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.
PROWADZĄCY:
Doświadczony trener, od 2008 roku prowadzi wysoko oceniane szkolenia z zakresu gospodarki nieruchomościami publicznymi i obrotu nieruchomościami. Absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Absolwent aplikacji sądowej (egzamin sędziowski złożony w 2008 roku). Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu gospodarowania nieruchomościami publicznymi, cywilno-prawnych aspektów obrotu nieruchomościami i zamówień publicznych.
CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest omówienie aktualnych zagadnień prawnych w obszarze udzielania i żądania zwrotu bonifikaty od ceny zbycia nieruchomości na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Za podstawę szkolenia będzie służyć aktualne orzecznictwo sądów oraz wystąpienia właściwych organów nadzoru i kontroli, w tym w szczególności informacje o wynikach kontroli NIK obejmującej sprzedaż przez gminy komunalnych lokali mieszkalnych. Uczestnicy webinarium będą mogli zaktualizować swoją wiedzę co do kierunków orzecznictwa sądów powszechnych i Sądu Najwyższego w 2024r., szczególnie w obszarze oceny zaistnienia przesłanek zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie lub okoliczności, które uniemożliwiają skuteczne dochodzenie zwrotu.
ADRESACI:
Szkolenie jest skierowane przede wszystkim do pracowników urzędów gmin i urzędów miast zajmujących się udzielaniem i dochodzeniem zwrotu bonifikat przy zbywaniu nieruchomości publicznych.
KORZYŚCI ZE SZKOLENIA:
Na szkoleniu uczestnik:
1. Uzyska aktualną wiedzę na temat przepisów regulujących dochodzenie zwrotu kwoty równej bonifikacie udzielonej przy zbywaniu nieruchomości publicznych jak również syntetyczną analizę poglądów doktryny prawa w tym zakresie (komentarze i piśmiennictwo prawnicze);
2. Otrzyma informacje o aktualnych kierunkach orzecznictwa sądów w sprawach, których przedmiotem było żądanie zwrotu bonifikaty;
3. Zostanie zapoznany z kierunkami sądowej interpretacji przesłanek nakazujących zwrot udzielonej bonifikaty oraz przesłanek, które pozwalają na uchylenie się od takiego świadczenia;
4. Otrzyma podsumowanie poglądów Najwyższej Izby Kontroli na kwestie udzielania i zwrotu bonifikaty przy sprzedaży nieruchomości publicznych.
PROGRAM:
Podstawowe reguły interpretacyjne związane z bonifikatą od ceny zbycia nieruchomości:
- Zasada zapłaty pełnej ceny za nieruchomość i udzielenie bonifikaty jako wyjątek od tej zasady.
- Zasada zwrotu bonifikaty i kwalifikacja wyjątków od zasady zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie. Odstąpienie od żądania bonifikaty – jakie przesłanki są wystarczające do podjęcia decyzji o odstąpieniu i jak musi wyglądać procedura współdziałania organów gminy;
- Zasada waloryzacji kwoty równej udzielonej bonifikacie. Omówienie aktualnie obowiązujących zasad i najnowszego orzecznictwa;
- Zasada udzielania bonifikaty za zgodą lub na podstawie uchwały właściwego organu.
Wątpliwości praktyczne dotyczące przesłanek i zasad udzielania bonifikaty
- Dopuszczalność udzielenia bonifikaty przy trybach zbycia innych niż zbywanie bez przetargu. Czy istnieje do tego podstawa prawna?
- Obowiązkowa bonifikata przy zbyciu nieruchomości zabytkowej po nowelizacji w 2023r. – w jakich przypadkach należy zastosować bonifikatę i czy można żądać jej zwrotu? Jak definiować zwrot „nieruchomość lub jej część wpisana do rejestru zabytków”: czy część nieruchomości np. zabytkowy park pałacowy musi zbyć objęty bonifikatą?
- Osoba bliska a obowiązek zwrotu bonifikaty. Kto jest a kto nie jest osobą bliską i czy rodzaj umowy zawartej między osobami bliskimi ma znaczenie dla zwrotu bonifikaty?
- Problem dziedziczenia obowiązku zwrotu bonifikaty – prezentacja najnowszych orzeczeń SN.
Dochodzenie zwrotu należności z tytułu bonifikaty w świetle przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami
- Przeznaczenie nieruchomości na inny cel niż uzasadniający udzielenie bonifikaty – omówienie aktualnego orzecznictwa sądów w zakresie zmiany sposobu korzystania z nieruchomości zakupionych z bonifikatą.
- Zbycie nieruchomości/lokalu w drodze umowy zamiany a żądanie zwrotu bonifikaty – czy każda umowa zamiany uniemożliwia wezwanie do zwrotu bonifikaty?
- Przeznaczenie części środków ze sprzedaży lokalu na nabycie innego lokalu lub nieruchomości mieszkaniowej. Wydatki na remont, spłatę kredytu, umowy rezerwacyjne i deweloperskie a obowiązek żądania zwrotu bonifikaty – prezentacja aktualnego orzecznictwa
- Tryb dochodzenia zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie; Jaki jest cel i znaczenie prawne żądania zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie? Dlaczego organ nie powinien wykonywać działań zmierzających do zwrotu w terminie 12 miesięcy od zbycia nieruchomości?
- Przedawnienie roszczenia obejmującego zwrot udzielonej bonifikaty – w jaki sposób zapobiec przedawnieniu należności gminy i jakie czynności zawieszają lub przerywają bieg tego przedawnienia.
- Sposoby zabezpieczenia zwrotu bonifikaty – w tym w szczególności poprzez wpis hipoteki w księdze wieczystej;
- Umorzenie, rozłożenia na raty bądź odroczenia spłaty należności obejmującej kwotę równą udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji.
Miejsce szkolenia
Internetwww.owal.edu.pl, Szkolenie online