Online: Finanse publiczne bibliotek 2024 – kasowe i memoriałowe planowanie budżetowe oraz zasady rachunkowości budżetowej po zmianach ustawy o finansach publicznych
01 października 2024 09:00-13:00
330 zł netto
Informacje o prowadzącym szkolenie:
- Doświadczony trener z ponad 25 letnią praktyką, specjalista od trudnych tematów, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej. W latach 1993-2001 pracownik naukowy Katedry Rachunkowości Instytutu Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.
- Autor setek publikacji i materiałów szkoleniowych, autor podręcznika "Podstawy rachunkowości budżetowej". Konsultant Banku Światowego nr 479364 i współautor raportu Banku Światowego „Porównanie polskich przepisów rachunkowości sektora publicznego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora publicznego (MSRSP)”. Autor projektu pierwszej wersji stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie ujęcia, wyceny i prezentacji prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie.
- Jako wykładowca pracował m.in. dla Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Najwyższej Izby Kontroli, Regionalnych Izb Obrachunkowych, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Sądów, Prokuratur, Urzędów Wojewódzkich, Izb i Urzędów Skarbowych, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowych Inspektoratów Weterynarii, GDDKIA, Urzędów Pracy, Urzędów Gmin i Miast, Starostw Powiatowych, Urzędów Marszałkowskich oraz podległych im jednostek oświaty, pomocy społecznej, geodezji i innych, w tym jednostek pełniących rolę Instytucji oraz beneficjentów środków unijnych. Ponadto pracował dla agencji rządowych: ARIMR, ANR, ARR, ARM i innych jednostek sektora finansów publicznych np.: WFOŚIGW. Pracował również w Programie Partnerstwo dla Samorządu Terytorialnego LGPP oraz w KPRM w zespole Prof. T. Lubińskiej zajmując się tam tematyką budżetu zadaniowego. Przeszkolony w zakresie ochrony informacji niejawnych.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie dla: bibliotek jako państwowych i samorządowych instytucji kultury, dla organizatorów oraz SCUW obsługujących biblioteki.
Cel szkolenia:
Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji osób zajmujących się finansami, budżetem, księgowością i sprawozdawczością bibliotek w zakresie obowiązujących w roku 2024 zasad planowania budżetowego i zasad rachunkowości biblioteki jako instytucji kultury, w tym zasad ustalania wyniku finansowego oraz rozliczenia dotacji podmiotowych i celowych.
Ustawa z dnia 28 czerwca 2024 roku o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw oraz przepisy prawa unijnego bezpośrednio wpływają na zasady planowania budżetowego począwszy od roku 2025.
Na szkoleniu omówione zostaną zasady sporządzania planu finansowego w układzie kasowym i w układzie memoriału stosownie do nowego art. 30 ustawy o finansach publicznych, z uwzględnieniem zasad ujmowania dotacji w planie finansowym i w księgowości na koncie 800, 840, 760 oraz przychodów z działalności na koncie 700, a także ich prawidłowe rozliczanie w celu ustalenia wyniku finansowego.
Na szkoleniu omówiony zostanie obowiązujący w państwowych instytucjach kultury druk PF-OSPR, który oprócz układu memoriałowego zawiera również układ kasowy i który w układzie memoriałowym jest błędnie opracowany, co może skutkować nieprawidłowościami w planowaniu i w rachunkowości instytucji kultury.
Okazuje się bowiem, iż znaczna część IK wszystkie otrzymane dotacje ujmuje na koncie 740, czym przyczynia się go wykazania „kreatywnego” wyniku finansowego za dany rok, gdyż IK finansowane głównie z dotacji nie powinny prezentować zysku w świetle zasad normujących rachunkowość IK.
Zasada ta, szczególnie dotyczy bibliotek.
Plan finansowy biblioteki nie powinien być jedynie planem „czwórkowo-siódemkowym”, lecz planem „kasowo-memoriałowym”. Biblioteki mają zatem kłopot, gdyż wzorując swoje procedury budżetowe i księgowe na rozwiązaniach obowiązujących w samorządowych zakładach budżetowych (Rb-30S) popełniają błąd. CUW obsługujące SIK powinny zatem zweryfikować procedury księgowo-budżetowe w obsługiwanych bibliotekach będących instytucjami kultury.
Program szkolenia:
- Zasady finansów publicznych, zasady rachunkowości i polityka rachunkowości biblioteki na rok 2024 jako jednostki sektora finansów publicznych - zasada kasowa i zasada memoriału a zasada współmierności oraz ich zastosowanie w praktyce.
- Ustawa z 27 czerwca 1997 roku o bibliotekach i organizacja bibliotek publicznych jako instytucji kultury – opłaty za usługi biblioteczne.
- Ustawa z dnia 28 czerwca 2024 roku o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw i przepisy prawa unijnego ich wpływ na gospodarkę finansową biblioteki w roku 2025.
- Problem zarządzeń wprowadzających plany finansowe biblioteki na rok 2024 po uchyleniu art. 31 ustawy o finansach publicznych.
- Nowe brzmienie art. 30 ustawy o finansach publicznych – standardowe pozycje planu finansowego a rozwiązania funkcjonujące w praktyce.
- Druk PF-OSPR i jego zastosowanie w planowaniu budżetowym Biblioteki Narodowej i bibliotek państwowych na rok 2024 oraz problem braku druku planistycznego dla samorządowych bibliotek publicznych – plan finansowy w układzie memoriałowym, plan finansowy w układzie kasowym, dane uzupełniające, informacje nt. nakładów na aktywa trwałe / środków na wydatki majątkowe, dane statystyczne.
- Plan finansowy i jego związek z prawidłowo prowadzoną rachunkowością biblioteki jako jednostki sektora finansów publicznych – jakie zasady i jakie konta powinny być uwzględnione w procedurze budżetowej biblioteki.
- Dotacje, płatności i inne środki oraz zasady ich rozliczania – dotacje z budżetu państwa i płatności z budżetu środków europejskich, dotacje z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, dotacje z państwowych funduszy celowych i środki państwowych funduszy celowych niebędące dotacjami oraz środki BGK funduszu przeciwdziałania Covid-19 i Funduszu Pomocy Ukrainie, „dotacje” różnych sponsorów.
- Dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji, dotacje celowe na realizację wskazanych zadań i programów, dotacje podmiotowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji a płatności oraz ich ujęcie jako przychodów biblioteki ujmowanych odpowiednio na koncie 800, 840, 760.
- Aktywa trwałe i aktywa obrotowe w bibliotece, wydatki bieżące a wydatki majątkowe, zbiory biblioteczne jako aktywa trwałe i aktywa obrotowe – problem z finansowaniem tzw. niskocennych środków trwałych (amortyzowanych jednorazowo) z dotacji podmiotowej oraz problem wynikający z rozporządzenia Ministra kultury i dziedzictwa narodowego z dnia 29 października 2008 roku w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych.
- Kasowe dochody i wydatki budżetowe w bibliotece – definicja, dochody i wydatki bieżące a dochody i wydatki majątkowe, zasady wyceny i zasady księgowania kasowo zrealizowanych dochodów i wydatków, w tym z uwzględnieniem podatku VAT, rozliczanie kasowo zrealizowanych dochodów i wydatków w ramach planu kasowego biblioteki.
- Przychody i koszty księgowe biblioteki oraz ich grupowanie – definicja, zasady wyceny i zasady księgowania, zasady ustalania i zasady księgowania przychodów i kosztów działalności operacyjnej podstawowej, działalności operacyjnej pozostałej, w tym działalności nadzwyczajnej, działalności finansowej i ich powiązanie z wynikiem finansowym oraz podatkiem CIT, rozliczanie osiągniętych przychodów i kosztów w ramach planu memoriałowego.
- Rozliczenia międzyokresowe przychodów i kosztów – rozliczenia międzyokresowe przychodów oraz czynne i bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, rezerwy w bibliotekach.
- Koszty i przychody odnoszone bezpośrednio na fundusz – zakres zastosowania konta 800 w zakresie niepodlegających amortyzacji planowej i jednorazowej aktywów trwałych sfinansowanych z dotacji lub otrzymanych nieodpłatnie przez bibliotekę.
- Dotacje budżetowe i środki pozabudżetowe w księgowości biblioteki – kiedy konto 800, kiedy 840 a kiedy 760.
- Zasady ustalania wyniku finansowego - typowe błędy bibliotek w zakresie zasad ustalania wyniku finansowego wynikające z błędnego ujęcia wszystkich dotacji na koncie 740 (lub innym podobnym).
- Odpowiedzi na pytania.
Informacje organizacyjne:
- Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
- Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju,
- Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.
Miejsce szkolenia
Internetwww.owal.edu.pl, Szkolenie online