zaproponuj szkolenia

Online: Finanse publiczne funduszu pracy i KFS w świetle nowej ustawy z 20 marca 2025 o rynku pracy i służbach zatrudnienia oraz zmian klasyfikacji budżetowej

18 sierpnia 2025 09:00-13:00

380 zł netto

Informacje o prowadzącym szkolenie: Tomasz Wojtania
Doświadczony wykładowca z ponad 25 letnią praktyką, specjalista od trudnych tematów, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej.
W latach 1993-2001 pracownik naukowy Katedry Rachunkowości Instytutu Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Autor setek publikacji i materiałów szkoleniowych, autor podręcznika "Podstawy rachunkowości budżetowej". Konsultant Banku Światowego nr 479364 i współautor raportu Banku Światowego „Porównanie polskich przepisów rachunkowości sektora publicznego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora publicznego (MSRSP)”. Autor projektu pierwszej wersji stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie ujęcia, wyceny i prezentacji prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie. Jako wykładowca pracował m.in. dla Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Najwyższej Izby Kontroli, Regionalnych Izb Obrachunkowych, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Sądów, Prokuratur, Urzędów Wojewódzkich, Izb i Urzędów Skarbowych, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowych Inspektoratów Weterynarii, GDDKIA, Urzędów Pracy, Urzędów Gmin i Miast, Starostw Powiatowych, Urzędów Marszałkowskich oraz podległych im jednostek oświaty, pomocy społecznej, geodezji i innych, w tym jednostek pełniących rolę Instytucji oraz beneficjentów środków unijnych. Ponadto pracował dla agencji rządowych: ARIMR, ANR, ARR, ARM i innych jednostek sektora finansów publicznych np.: WFOŚIGW. Pracował również w Programie Partnerstwo dla Samorządu Terytorialnego LGPP oraz w KPRM w zespole Prof. T. Lubińskiej zajmując się tam tematyką budżetu zadaniowego. Przeszkolony w zakresie ochrony informacji niejawnych.


Adresaci szkolenia:

Szkolenie dla dyrekcji, kadry kierowniczej oraz głównych księgowych i księgowych Powiatowych i Wojewódzkich Urzędów Pracy, OPS, PCPR, ROPS i innych jednostek pomocy społecznej, a także dla urzędów gmin i miast, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich.


Cele szkolenia:

Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji w zakresie zasad prowadzenia gospodarki budżetowej środkami funduszu pracy, w tym KFS w świetle nowej ustawy z 20 marca 2025 o rynku pracy i służbach zatrudnienia oraz zmian klasyfikacji budżetowej. Na szkoleniu omówione zostaną zmiany ustawy o finansach publicznych w zakresie kasowego i memoriałowego planowania, wykonywania i sprawozdawczości środków funduszu pracy i KFS oraz zakres stosowania nowych przepisów w praktyce.


Program szkolenia:

1. Ustawa o finansach publicznych i zasady prowadzenia gospodarki budżetowej samorządowych jednostek budżetowych – zasady zaciągania zobowiązań przez PUP, WUP, OPS, PCPR, ROPS i przez urzędy JST w świetle przepisów ustawy o finansach publicznych.
2. Fundusz Pracy i jego dysponent – zasady gospodarki budżetowej środkami FP w świetle nowej ustawy z 20 marca 2025 o rynku pracy i służbach zatrudnienia i nowych obowiązujących od 2025 roku przepisów ustawy o finansach publicznych.
3. Zmiany klasyfikacji budżetowej związane z nową ustawą o rynku pracy i służbach zatrudnienia – nowy zakres zastosowania paragrafu 269.
4. Zakres zastosowania art.127 ustęp 2 pkt.3 ustawy o finansach publicznych i art.10 ustęp 3 ustawy o dochodach do samorządu powiatu i samorządu województwa – typowe nieprawidłowości z lat minionych popełnione przez ministerstwo w zakresie planowania zadań realizowanych przez PUP i WUP w nocie budżetowej na druku PFC.
5. Zadania finansowane z Funduszu Pracy.
6. Finansowanie z Funduszu Pracy świadczeń obligatoryjnych i form pomocy.
7. Finansowanie zadań fakultatywnych oraz wynagrodzeń pracowników z Funduszu Pracy.
8. Środki Funduszu Pracy na finansowanie zadań w ramach KFS.
9. Zakres zastosowanie do środków Funduszu Pracy wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem, niewykorzystanych, pobranych nienależnie lub w nadmiernej wysokości przepisów art. 168 i art. 169 ustawy o finansach publicznych.
10. Zasady wyceny aktywów i pasywów oraz zasady prawidłowej księgowości obowiązujące w 2025 roku w urzędach pracy, w jednostkach pomocy społecznej, w urzędach JST i u dysponenta Funduszu Pracy oraz beneficjenta KFS.
11. Obroty i salda poszczególnych kont ”budżetu urzędu” i „funduszu pracy/KFS” jako dane księgowe a zasady sporządzania sprawozdania typu „RB”, w tym „pomocniczego” sprawozdania z wykonania planu finansowego państwowego funduszu celowego: Rb-33 i Rb-40 za rok 2025.
12. Czy WUP i PUP oraz OPS, PCPR, ROPS i urzędy JST powinny sporządzać jedno czy oddzielne sprawozdania w zakresie operacji finansowych dla „budżetu-urzędu” i „funduszu pracy /KFS”.
13. Specyficzna rola konta 136 i 853 dla dysponenta środków państwowego funduszu celowego i ich ujęcie w sprawozdaniu finansowym Ministerstwa Pracy w zakresie FP i KFS.
14. Czy PUP i WUP oraz OPS, PCPR, ROPS i urzędy JST powinny wykazywać w swoim bilansie salda kont 136 i 853? - nowe wytyczne Ministerstwa Finansów i Regionalnych Izb Obrachunkowych dotyczących kont 840, 760, 640, 290 dla FP i KFS.
15. Wzory prawidłowych księgowań środków FP i KFS obowiązujące w roku 2025.
16. Odpowiedzi na pytania.


Informacje organizacyjne:

- Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
- Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju,
- Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.


Kolejny termin szkolenia: 9 września 2025 r.

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa

owal

zaproponuj temat szkolenia

* zaproponuj temat szkolenia i prześlij go do nas abyśmy rozważyli Twoją propozycję

Captcha