Drogi wewnętrzne, zarządzanie, umowy, powództwa. Zarządzanie ruchem - online

07 maja 2021 10:00-14:00

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku, radca prawny, od 1995 r. obsługuje urzędy administracji publicznej (urzędy gmin, urząd wojewódzki, zarządy dróg, inspekcje itp.). Wykładowca od 1994 r. wielu ośrodków szkoleniowych, realizuje główne tematy z zakresu postępowania administracyjnego i prawa samorządu terytorialnego oraz z ochrony środowiska, gospodarki nieruchomościami, planowania przestrzennego, finansów lokalnych. W codziennej pracy zajmuje się między innymi kwestiami prawnymi związanymi z obowiązkami gmin dotyczącymi ochrony zwierząt.

1. Definicja i podział dróg wewnętrznych. Droga wewnętrzna a nieruchomość drogowa.
2. Droga jako budowla.
3. Podmioty właściwe do zarządzania drogami wewnętrznymi.
4. Umowy w zakresie zażądania drogami wewnętrznymi – dzierżawa, najem i użyczenie.
- zasady procedura wydzierżawiania i najmu gruntów:
- regulacje ustawowe;
- kompetencje rady gminy i wójta/burmistrza/prezydenta miasta;
- sporządzanie i ogłaszanie wykazów nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy i najmu;
- negocjacje i ustalanie kwoty czynszu,
- uchwała rady gminy o zasadach nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony
5. Procedury regulowania prawa własności nieruchomości,
6. Postępowanie w sprawie zaliczania dróg wewnętrznych do dróg publicznych.
7. Reklamy wyborcze w drogach wewnętrznych.
8. Służebność przesyłu – zasady i procedura ustanawiania.
9. Zasady zawierania umów i składania oświadczeń woli - ogólne warunki umów, specyfika dzierżawy i najmu. Klauzule umowne. Zasady rozwiązywania umów. Dziedziczenie umowy dzierżawy i najmu nieruchomości.
10. Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z gruntu, odpowiedzialność kontraktowa i odszkodowania.
11. Roszczenia w zakresie bezumownego korzystania z nieruchomości – posesoryjne, kontraktowe i windykacyjne.
12. Zarządzanie ruchem w drogach wewnętrznych – pojęcie strefy ruchu i strefy zamieszkania. Umieszczanie znaków drogowych i organizacja ruchem.
13. Wykroczenia związane z naruszaniem przepisów na drogach wewnętrznych.
14. Drzewa i krzewy w drogach wewnętrznych.